check_circle W pomieszczeniu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Dojazd komunikacją miejską
check_circle Możliwy dojazd pociągiem
check_circle Parking
check_circle Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
check_circle Przewijak dla niemowląt
check_circle Toaleta dla osób niepełnosprawnych
Czy warto odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej z dziećmi? Czy to na pewno miejsce dla najmłodszych i czy znajdą tam coś co może ich zaciekawić? Czego nie możemy przegapić na wystawie oraz co warto wiedzieć przed wizytą w muzeum?
Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej - wystawa dla dzieci
Zaraz przy wejściu na stałą wystawę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na pewno zauważymy informację o części ekspozycji przeznaczonej specjalnie dla najmłodszych gości muzeum.
Ta część wystawy jest niewielka, zwiedzicie ją w 15-20 minut. Bardzo polecamy ją wszystkim gościom muzeum - nie tylko rodzinom z dziećmi! Na dorosłych też zrobi niezapomniane wrażenie i będzie doskonałym wstępem do głównej ekspozycji.
W kilku salach zaaranżowano wnętrze przedwojennej klasy szkolnej, a następnie wejście do kamienicy i 3 wersje tego samego mieszkania: z pierwszych dni wojny, z czasów okupacji oraz po upadku Powstania Warszawskiego.
Odbywając swoistą "podróż w czasie" dzieci same zauważą jak bardzo zmienia się mieszkanie. Ważnym elementem zwiedzania tej części mieszkania jest wysłuchanie opowieści jego mieszkańców: kilkuletniej Hani i jej kilkunastoletniego brata Andrzeja, którzy opowiadają o swoich przeżyciach i doświadczeniach.
Pomysł jest doskonały, idealnie dostosowany do wrażliwości i percepcji dzieci. Autorom tej części wystawy należą się szczególne gratulacje!
Główna wystawa stała w Muzeum II Wojny Światowej
Z części dla dzieci przechodzimy na główną część wystawy stałej. Jak łatwo się domyślić sal, eksponatów, a przede wszystkim poruszanych tematów jest tu mnóstwo! Począwszy od narodzin ideologii totalitarnych po powojenny podział świata, zimną wojnę i jej koniec. Każdy blok tematyczny ma swoją wydzieloną przestrzeń i jest osobną opowieścią.
Czego nie spodziewaliśmy się w Muzeum II Wojny Światowej?
To, że muzeum będzie opowiadać o wojnie, o najważniejszych wydarzeniach, że będą czołgi i samoloty, broń i mundury - to wszystko było oczywiście do przewidzenia. Okazało się, że autorzy ekspozycji potrafili nas niejednokrotnie zaskoczyć.
Po pierwsze z wielką konsekwencją przedstawiona jest wojna światowa, a nie tylko polska. To wielki plus tej wystawy: zarówno dla zwiedzających z Polski, którzy mają szansę nieco "zmienić perspektywę", jak i bardzo licznych zagranicznych gości, którzy odnajdą tu swoich bohaterów i swoją historię.
Drugi wielki plus, to fakt, że zamiast zasypywać nas masą eksponatów w wielu miejscach muzeum operuje symbolem, znakiem i instalacją artystyczną. Te obrazy i wnętrza mówią więcej niż tysiące słów i setki artefaktów.
Co pokazać dzieciom na wystawie stałej w Muzeum II Wojny Światowej?
Ogrom ekspozycji może przytłoczyć dorosłego, a co dopiero dziecko... Odwiedzając muzeum z dziećmi, pamiętajmy, że nie musimy za pierwszym razem zobaczyć wszystkiego. Wybierzmy to, co nas interesuje i co przyciąga uwagę dzieci. Na pewno takich miejsc nie zabraknie!
Nam najbardziej podobały się stanowiska, gdzie można było nie tylko czytać i oglądać, ale także "doświadczyć", np. quiz o realiach życia w okupowanej Europie, w którym zwiedzający mogą rywalizując ze sobą zgadywać zagadki, albo ta właśnie sala o kryptologii:
Wszystkim dzieciakom na pewno spodobają się też te dwie "uliczki": jedna przedwojenna, na której możemy pooglądać sklepowe witryny:
...i ta samo uliczka po wojnie:
Muzeum II Wojny Światowej - informacje praktyczne
- dojazd spod dworca PKP specjalną linią autobusową. Ze Starego Miasta można tu też dojść pieszo (spod Neptuna do muzeum jest zaledwie 1,2 km)
- muzeum możemy bez problemu zwiedzać z wózkami (winda, wystawa na jednym poziomie, bez schodów)
- z toalety możemy korzystać także w trakcie zwiedzania wystawy
- wszelkie bagaże, plecaki i torebki zostawiamy w zamykanych szafkach
- muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem - najlepiej wcześniej kupić bilety online
- online nie możemy kupić bezpłatnych wejściówek (które przysługują np. dzieciom z KDR). W tym przypadku wystarczy, jak zarezerwujemy jeden płatny bilet dla opiekuna, a bezpłatne wejściówki odbierzemy w kasie bez kolejki
- w muzeum działa sklepik z pamiątkami, kawiarnia oraz restauracja, ale ich godziny otwarcia są ograniczone, tj. jeśli kończymy zwiedzanie np. godzinę przed zamknięciem to nie ma już co liczyć na to, że przekąsimy coś na miejscu...
- muzeum jest zamknięte w poniedziałki
- dzień bezpłatnego wstępu do muzeum to wtorek, wtedy możemy spotkać taką kolejkę przed wejściem...
PS. Muzeum II Wojny Światowej planuje otworzyć swój nowy oddział na Westerplatte. Na razie możemy tam zwiedzić Wartownię nr 1 (oddział Muzeum Gdańska), przespacerować się po lesie, który był świadkiem tragicznych wydarzeń września 1939 r. oraz oddać hołd bohaterom na nowo otwartym cmentarzu. To miejsce trzeba koniecznie zobaczyć!
Zwiedzanie Westerplatte
Westerplatte to jedno z najważniejszych miejsc w polskiej historii. Warto je odwiedzić całą rodziną: zaglądnąć do zachowanej Wartowni nr 1 (oddziału Muzeum Gdańska), przespacerować się po lesie pamiętającym tragiczne wydarzenia września 1939 r. ...
Data dodania: 2024-09-01
Data aktualizacji: 2024-08-31
Wiecej w regionie Trójmiasto
o łącznej długości 1 km