face Hrobacza Łąka z Kóz żółtym szlakiem
Miejscowość: Kozy w pobliżu: Bielsko-Biała
Kraj: Polska  
Region:  Śląskie Beskidy-zachód

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
Czas przejścia: ok. 1,5 - 2 godz. w jedną stronę
Długość trasy: 3 km

Startujemy z miejscowości Kozy. Od ronda Centrum kierujemy się na „Kozy Górne” ul. Beskidzką. Już tu towarzyszą nam znaki żółte i niebieskie. Po chwili żółte (wraz z ul. Beskidzką) odbija w prawo, a niebieskie – w lewo. Na końcu ul. Beskidzkiej czeka na nas niewielkie, oznaczone miejsce postojowe (do ok. 10 samochodów).


Miejsce postojowe w Kozach Górnych, ul. Beskidzka

Stąd wędrujemy bitą, kamienistą drogą za żółtymi znakami. Na samym początku pierwsze z wielu rozgałęzień: my idziemy w lewo. Takich skrzyżowań będzie na szlaku bardzo dużo: zawsze zwracajcie uwagę na oznaczenia szlaku! Często szlak prowadzi nie „główną”, szeroką droga, a właśnie węższą, leśną ścieżką.


Jedno z wielu czekających nas skrzyżowań dróg


Wąska leśna ścieżka, cały czas w górę…

Mimo, ze trasa nie jest długa, jednak jej pierwsza połowa może nam dać w kość… Nieprzerwanie pniemy się w górę, często po luźnych kamieniach i stromych żlebach. Na pocieszenie mamy migające między drzewami widoki na świat, który został daleko w dole… a także perspektywę, że później będzie łatwiej!

Dodatkowym utrudnieniem w słoneczny dzień może być to, że wspinamy się kierując się na południe. Mimo, że trasa prowadzi przez las ścieżka jest na tyle szeroka, że słońce będzie nas razić prosto w oczy: warto zabrać okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.

Kiedy do naszego żółtego szlaku dołączy czarny wiemy, że do przełęczy zostało nam już ok. 10 min.


Dołącza do nas czarny szlak = jesteśmy u stóp przełęczy!

Na Przełęczy „U Panienki” znajduje się kapliczka i ławeczki. Widoki, na które wszyscy czekają zaczynają się kilkanaście metrów dalej. Idziemy teraz grzbietem, ścieżka wznosi się już o wiele łagodniej. Tuż za przełęczą znajduje się strzałka do źródełka… niestety nam nie udało się go odnaleźć.


Przełęcz „U Panienki”


Widok z grzbietu, tuż za przełęczą


Szeroka ścieżka grzbietem

Po około pół godzinnym spacerze od przełęczy żółty szlak skręca do schroniska. My podchodzimy jeszcze kilkanaście metrów prosto, aby dotrzeć do szczytu Hrobaczej Łąki i wielkiego metalowego krzyża. Szkoda tylko, że dookoła drzewa i praktycznie nic nie widać…


U szczytu, w tle krzyż


Schronisko na Hrobaczej Łące

W niewielkim schronisku możemy odpocząć i posilić się prostymi daniami barowymi. Tuż obok znajduje się rozległa łąka z miejscami na ognisko i przepięknym widokiem na Jezioro Międzybrodzkie i okoliczne szczyty, m.in.: Górę Żar, Babią Górę (góruje po lewej stronie) czy Pilsko (najwyższy szczyt po prawej stronie). Na zdjęciu tego nie widać, ale daleko, daleko, ledwo widoczne… a jednak: dostrzegliśmy też ostry łańcuch tatrzańskich szczytów!


Łąka przy schronisku i widok na Jezioro Międzybrodzkie

Wracaliśmy tą samą trasą. Jeśli chcemy zejść w stronę Jeziora Międzybrodzkiego mamy też do wyboru czerwony i żółty szlak. Zobaczcie jak dojść na Hrobaczą Łąkę z Żarnówki Małej.

Autor: marfusza
Data dodania:2018-05-13

Wiecej w regionie: Śląskie


Przeglądaj inne regiony >>

comments powered by Disqus