Wielka Cisowa
Miejscowość: Brenna
check_circle Nachylenia terenu
check_circle Głównie w słońcu
check_circle Plac zabaw dla dzieci
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
Wielka Cisowa (878 m n.p.m.) to niezbyt wybitny, a jednak atrakcyjny szczyt w Beskidzie Śląskim, znajdujący się po sąsiedzku z popularną i widokową Błatnią. Jak tu dotrzeć i co ciekawego warto zobaczyć na miejscu?

Pomnik na Wielkiej Cisowej
Tym co najbardziej zwraca uwagę na szczycie Wielkiej Cisowej to otoczony kamiennym murem pomnik i krzyż. Z daleka (np. spod schroniska na Błatniej) wygląda jak leśny cmentarz, albo nawet tajemnicze mauzoleum. Czy rzeczywiście jest tu ktoś pochowany?
Partyzanci w paśmie Błatniej
Więcej o wydarzeniach, z którym związany jest pomnik na Wielkiej Cisowej przeczytamy na dużej tablicy informacyjnej przy schronisku na Błatniej. Otóż 13 maja 1946 r. miała tu miejsce walka partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. Zginęło tu wtedy 9 osób: dowódca oddziału NSZ Edward Biesok "Edek" oraz 8 milicjantów.

W czasach PRL na Wielkiej Cisowej stanął pomnik ku czci poległych milicjantów: "utrwalających władzę ludową". Tablica została zdemontowana po 1989 r. Dziś na starym cokole znajdziemy nową tablicę, a obok także drewniany krzyż. Tymczasem ukrytą w lesie mogiłę partyzanta "Edka" odnaleziono dopiero w 2013 r., szczątki ekshumowano i pochowano w rodzimej miejscowości.

Ruiny schroniska na Wielkiej Cisowej
Drugie ciekawe miejsce na Wielkiej Cisowej jest zdecydowanie mniej widoczne: to fundamenty dawnego schroniska, chatki studenckiej "Wysoki Zamek" (1987-94).

Ranczo Błatnia
Atrakcją, która na pewno zwróci Waszą uwagę na Wielkiej Cisowej są zabudowania Rancza Błatnia. Jest to dość duży pensjonat z puntem gastronomicznym, sporym ogródkiem, a nawet niewielkim placem zabaw.

W sezonie letnim w niedziele odprawiane są tu msze święte:

Widoki z Wielkiej Cisowej?
Mimo, że szczyt nie jest zalesiony łąka (dawne pastwisko) jest na tyle okrążona lasem, że widoki stąd są bardzo ograniczone. Poza widokiem na sąsiedni szczyt Błatniej i schronisko PTTK widać też horyzont na północnym-zachodzie.


Jak dojść na Wielką Cisową?
Przez szczyt Wielkiej Cisowej przechodzą dwa szlaki turystyczne: zielony (Równica > Brenna > Błatnia) oraz czerwony (Jaworze Nałęże > Błatnia) oraz ścieżka zwana "harcerskim szlakiem". Zatem możemy tu dojść:

- z Brennej zielonym szlakiem: 4 km, 460 m różnicy wysokości, 1:50 godz. w jedną stronę
- z Jaworza Nałęża czerwonym szlakiem: 5,5 km, 450 m różnicy wysokości, 2:10 godz. w jedną stronę
- harcerskim szlakiem z Jaworza Nałęża (oznaczony zieloną literą H): 3,6 km, 420 m różnicy wysokości, 1:30 godz. w jedną stronę.

Możemy też najpierw wybrać się na Błatnia, a następnie zejść na Wielką Cisową (10-15 min).

Błatnia - schronisko, szlaki i widoki
Błatnia, 917 m n.p.m. to mało wybitny, a jednak widokowy szczyt w północnej części Beskidu Śląskiego. Łatwa dostępność, bogata sieć szlaków, a także możliwość odpoczynku w kameralnym schronisku powodują, że Błatnia jest popularnym celem beskidzkich wędrówek. ...
Data dodania:
Wiecej w regionie Beskid Śląski




