Ogród Japoński we Wrocławiu: Symbolika i Harmonia

Miejscowość: Wrocław

check_circle  Drogi płaskie, bez nachyleń
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską

Ogród Japoński we Wrocławiu to miejsce pełne symboliki i historii. Teren ogrodu nie jest duży, ale przepełniony urokliwymi miejscami i bardzo zadbany. Głowna wada to dość drogi wstęp w porównaniu do powierzchni ogrodu, jednak naszym zdaniem unikalność miejsca warta jest jego ceny.

  •  Ogród Japoński we Wrocławiu jest otwarty od 1 kwietnia do 31 października, w godzinach 9:00 - 19:00. 
  •  Przerwa zimowa trwa od 1 listopada do 31 marca. Ceny biletów znajdziecie tutaj
  • ścieżki w ogrodzie kamieniste, szutrowe w większości trudnodostępne dla wózków 
Wejście - brama SUKIYA MON

Historia i Renowacja

Pierwszy ogród w tym miejscu powstał już w 1913 roku jako część Wystawy Stulecia. Obecny ogród, który możemy teraz podziwiać, został oddany dla publiczności w 1999 roku po gruntownej renowacji. Ta renowacja była konieczna po niemal całkowitym zniszczeniu ogrodu w wyniku tzw. "powodzi stulecia" w 1997 roku.

Widok na pomost (YATU HASHI) i most z pawilonem widokowym (YUMEDONO BASHI)

Projekt renowacji ogrodu został opracowany w 1995 roku pod kierunkiem prof. Ikui Nishikawy z Tokio. Prace przywracające ogrodowi jego pierwotny charakter przeprowadzono przy wsparciu ambasady Japonii. Warto zaznaczyć, że w ogrodzie znajduje się wiele cennych zabytków, takich jak oryginalne kamienne latarnie i misy do rytualnego obmywania rąk, pochodzące z XVIII i XIX wieku, które udało się pozyskać od partnera japońskiego.

Latarnia kamienna

Nazwa "Haku Koen", czyli "biało-czerwony", nadana ogrodowi w maju 1997 roku, nawiązuje zarówno do kolorów flagi Polski, jak i Japonii. Ta nazwa symbolizuje także długotrwałą i owocną współpracę między oboma krajami przy rekonstrukcji ogrodu.

Kaskada męska - OTOKO-DAKI

Ogród Kontemplacji

Ogród ten został zaprojektowany jako miejsce kontemplacji i spokoju. Podczas spaceru przemierzamy elementy wodne, pawilon do ceremonii picia herbaty oraz altany i mostki, które oferują piękne widoki na krajobraz. To doskonałe miejsce na odpoczynek od codziennego zgiełku.

Mostek łukowy - TAIKO BASHI

Bogata Roślinność

Ogród Japoński we Wrocławiu może poszczycić się bogatą dendroflorą. Liczy ona około 200 gatunków i odmian drzew i krzewów. Warto zwrócić uwagę na okazałe 200-letnie rodzime dęby, wiekowe cisы, różaneczniki katawbijskie i azalie pontyjskie. Spośród blisko 100 gatunków roślin z Dalekiego Wschodu i Japonii, szczególną uwagę przyciągają modrzewnik chiński, miłorząb dwuklapowy, klon grabolistny, czy szupin chiński. To niezwykła okazja, aby dzieci mogły poznać różnorodność roślinności z różnych zakątków świata.

Ogród Japoński
Ogród Japoński

Trasa Spaceru

Spacer po Ogrodzie Japońskim jest nie tylko relaksem, ale i edukacją. Ścieżka prowadzi od głównej bramy SUKIYA MON, wiedzie przez most na stawie z pawilonem widokowym YUMEDONO BASHI, a następnie dalej do kaskad OTOKO-DAKI i ONNA-DAKI oraz pawilonu poczekalni MACHIAI. Spacerując po ogrodzie, można poczuć się, jakbyśmy zostali przeniesieni do Japonii.

Trasa spaceru
Trasa Spaceru
Trasa Spaceru

Dla rodziców i opiekunów to doskonała okazja, aby zaprezentować dzieciom piękno natury i naukę o różnorodności roślin. Ogród Japoński to także idealne miejsce na spacery i relaks na łonie natury. Przyjedźcie i odkryjcie spokój oraz magię tego wyjątkowego ogrodu razem z dziećmi!

Trasa spaceru

PS. Polecamy Wam też wizytę w karkonoskim ogrodzie japońskim "Mała Japonia" (okolice Karpacza):

Ogród japoński Siruwia - "Mała Japonia"

Ogród japoński Siruwia - "Mała Japonia"

Macie ochotę na spacer po tajemniczym ogrodzie? Kluczenie labiryntem ścieżek zaprojektowanym specjalnie po to aby cies ...

Zobacz także:

Wrocław - TOP 10 atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Wrocław - TOP 10 atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Atrakcje we Wrocławiu, które trzeba zobaczyć! ...

Mostek Czarownic we Wrocławiu - legenda i kolorowanka dla dzieci

Mostek Czarownic we Wrocławiu - legenda i kolorowanka dla dzieci

Kolorowanka do wydruku i legenda dla dzieci Mostek Czarownic Wrocław ...

Wrocławskie krasnale - kolorowanki dla dzieci do wydruku

Wrocławskie krasnale - kolorowanki dla dzieci do wydruku

Wrocław krasnale - kolorowanki dla dzieci i ciekawostki ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Wrocław


Wczytuję komentarze ...
cancel