Wrocław - TOP 10 atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Wrocławskie uliczki skrywają wiele niezwykłych miejsc! Poznaj najciekawsze atrakcje i zakamarki Wrocławia. A może lubisz popatrzeć na miasto z góry? W samym centrum miasta znajdziesz wiele ciekawych punktów widokowych!

1. Wrocławski Rynek, ratusz oraz kamieniczki Jaś i Małgosia

To bez wątpienia pierwsze miejsce, na które turyści kierują swe kroki. Wrocławski Rynek robi wrażenie! Otacza go 60 zabytkowych kamienic. Z tarasu wieży ratuszowej hejnalista odgrywa Hejnał wrocławski. W wieży znajduje się też najstarszy w Polsce dzwon zegarowy z 1368. Uwagę zwracają również znajdujące się przy rynku dwie maleńkie kamieniczki. Wrocławianie nazwali je Jaś i Małgosia, gdyż tak jak rodzeństwo z baśni trzymało się za ręce, tak oba budynki łączy łuk dawnej bramy. Jeśli popatrzysz bardzo nisko, zauważysz maleńką tabliczkę na domku informującą o Muzeum Krasnali - jest to muzeum tylko dla krasnoludków!

Ratusz we Wrocławiu i najstarszy w Polsce dzwon zegarowy.
Kamieniczki Jaś i Małgosia

2. Jatki 

Wyobraź sobie gwarną i ruchliwą targową uliczkę średniowiecznego miasta. To właśnie tutaj mieszkańcy Wrocławia kupowali mięso. Można tu było nabyć również tłuszcz służący dawniej do oświetlania pomieszczeń. Obecnie znajduje się tu pomnik ku czci Zwierząt Rzeźnych - jest wśród nich krowa, prosię, koza, gęś, kaczka, królik i kogut. Możecie tu też spotkać krasnala Rzeźnika.

Jatki i pomnik ku czci Zwierząt Rzeźnych we Wrocławiu

3. Mostek Czarownic

Łącznik między dwoma wieżami kościoła św. Magdaleny na Starym Mieście we Wrocławiu zwany popularnie Mostkiem Czarownic to ulubiona atrakcja najmłodszych turystów i świetny punkt widokowy w samym centrum Wrocławia. Dzieciom z pewnością spodoba się legenda i sympatyczne figurki dwóch czarownic: Martynki i Tekli.

Mostek Pokutnic (Czarownic) - najciekawszy punkt widokowy we Wrocławiu

Mostek Pokutnic (Czarownic) - najciekawszy punkt widokowy we Wrocławiu

Mostek Pokutnic zwany też Mostkiem Czarownic to łącznik między dwoma wieżami Kościoła św. Magdaleny. Rozpościera się z niego widok na Stare Miasto. ...

Tekla i Martynka oraz widok na Wrocław z Mostka Czarownic

4. Ostrów Tumski i przechodzący o zmroku latarnik

Ostrów Tumski to dawna wyspa, która od przeszło 1000 lat stanowiła siedzibę wrocławskich biskupów. To właśnie z Ostrowem Tumskim wiążą się początki Wrocławia - tu powstał pierwszy gród. Warto zwiedzić wyspę o zmierzchu - wtedy możemy spotkać latarnika, który zapala uliczne gazowe latarnie.

Latarnik zapalający lampy gazowe na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

5. Uniwersytet Wrocławski i wieża Matematyczna

Obok budynku znajdziecie krasnala - rektora. Wchodzimy przez ciężkie, zabytkowe i bogato zdobione drzwi - chyba najpiękniejsze w całym Wrocławiu! Zwiedzając Uniwersytet warto przede wszystkim zobaczyć Aulę Leopoldina - to jedna z najpiękniejszych i najbardziej reprezentacyjnych sal w głównym gmachu. Część budynku Uniwersytetu Wrocławskiego stanowi wieża Matematyczna będąca dawnym obserwatorium. Położona jest w centrum Wrocławia na Starym Mieście, a znajdujący się na niej taras stanowi fantastyczny punkt widokowy!

Wieża Matematyczna i taras widokowy - Uniwersytet Wrocławski

Wieża Matematyczna i taras widokowy - Uniwersytet Wrocławski

Wieża Matematyczna to wieża budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Położona jest w centrum Wrocławia na Starym Mieście, a znajdujący się na niej taras stanowi fantastyczny punkt widokowy! ...

Aula Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim

6. Kościół Garnizonowy i wieża z hełmem

Wieża kościoła Garnizonowego pw. św. Elżbiety to najwyższy punkt widokowy w ścisłym centrum Wrocławia, tuż przy rynku - liczy 91 metrów i prowadzi na nią ponad 300 schodów! Wejście jest więc dość męczące, ale widoki to rekompensują! Pierwotnie wieża była jeszcze wyższa! Liczyła nawet 130 metrów i była jedną z najwyższych w tej części Europy. Niestety hełm wieży zwalił się podczas wichury. 

Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety - najwyższy punkt widokowy w centrum Wrocławia

Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety - najwyższy punkt widokowy w centrum Wrocławia

Wieża kościoła Garnizonowego pw. św. Elżbiety to najwyższy punkt widokowy w ścisłym centrum Wrocławia, tuż przy rynku - liczy 91 metrów i prowadzi na nią ponad 300 schodów! Wejście jest więc dość męczące, ale widoki to rekompensują! ...

Widok na rynek we Wrocławiu z wieży Kościoła Garnizonowego św. Elzbiety

7. Afrykarium we wrocławskim Zoo

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, założony w 1865 jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich i jednocześnie największym (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogrodem zoologicznym w Polsce. Afrykarium, czyli pierwsze w Polsce oceanarium i jedyne na świecie poświęcone faunie jednego kontynentu - Afryce to bez wątpienia atrakcja, która cieszy się największym zainteresowaniem. W ogromnym pawilonie zwierzęta podzielone są na sekcje geograficzne - to nie tylko wspaniała przygoda, ale świetna lekcja przyrody i geografii.

ZOO Wrocław i Afrykarium

ZOO Wrocław i Afrykarium

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, założony w 1865 jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich. ...

Afrykarium we Wrocławiu

8. Fontanna Multimedialna Pergola

Fontanna multimedialna we Wrocławiu to ulubiona, ogólnodostępna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest największą taką fontanną w Polsce - ma 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych i 3 dysze ogniowe. Woda tu tańczy w rytm muzyki, a wieczorem dołącza do niej światło razem tworząc niezwykły spektakl! 

Fontanna multimedialna we Wrocławiu

9. Kolejka Polinka

Kolejka Polinka została zbudowana z myślą o studentach, doktorantach i pracownikach Politechniki Wrocławskiej - dziś często wymieniana jest jako jedna z turystycznych atrakcji Wrocławia.

Kolejka linowa Polinka Wrocław

łatwa
directions_walk

Kolejka linowa Polinka Wrocław

max 117 m min 116 m
straighten 0.4km
timer 6min
north_east 1m
south_east 1m
Kolejka linowa Polinka

10. Góra Ślęża

Góra magii i pogańskiego kultu znajduje się około pół godziny jazdy pociągiem od Wrocławia. Jeśli Wasz pobyt we Wrocławiu jest nieco dłuższy warto rozważyć ją na jednodniową wycieczkę poza miasto. 

Ślęża - góra pełna magii! Poznaj jej historię, szlaki i atrakcje

Ślęża - góra pełna magii! Poznaj jej historię, szlaki i atrakcje

Ślęża - szlaki i atrakcje. ...

Wiata przy żółtym szlaku na Ślężę
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel