Góra Św. Benedykta

Miejscowość: Kraków

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Drogi na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
check_circle  Ścieżki dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych

Góra Św. Benedykta to rozległa łąka w pobliżu Wzgórza Lasoty i Kopca Krakusa – idealne miejsce na rodzinny piknik.Na Górze Św. Benedykta zobaczymy fort nr 31 (niestety zamknięty), który kiedyś bronił granic miasta Krakowa. Takich fortów było dookoła miasta aż 60! Podobny fort był kiedyś dookoła kopca Krakusa (został rozebrany) oraz na miejscu siedziby TVP Kraków.

Kościół św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty
Kościół św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty

Na wzgórzu znajduje się też najmniejszy kościółek w Krakowie – jego historia sięga roku 1000! Na jego patrona wybrano Św. Benedykta, ponieważ jego święto przypada 21 marca. Poganie czcili wtedy święto równonocy wiosennej i księża chcieli zamienić te obchody nowym, chrześcijańskim świętem – imieninami Św. Benedykta. Z miejscem tym związana jest legenda o księżniczce z Lasoty.

Dojście do Góry Św. Benedykta: od strony Rynku Podgórskiego – ul. Parkową i ul. Stawarza, od ul. Wielickiej – ścieżka przy Starym cmentarzu Podgórskim – raczej nie dla wózków, od strony Kopca Krakusa i kładki nad al. Powstańców Śląskich (MPK Powstańców Wielkopolskich, PKP – stacja Kraków Krzemionki) – bita ścieżka przy szkole podstawowej, lub chodnikiem dookoła szkoły.

W pobliżu brak lokali gastronomicznych, sklepów spożywczych, punktów z przewijakami i toalet. Najbliższe place zabaw: plac zabaw pod górą Św. Benedykta i w parku im. W. Bednarskiego. Możliwość zaparkowania samochodu - parking pod Kopcem Krakusa, plac Lasoty.

Wzgórze Benedykta
Wzgórze Benedykta
Kościółek na Wzgórzu Benedykta
Kościółek na Wzgórzu Benedykta
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel