Z Rytra na Przehybę - niebieski szlak przez Wdżary i Wietrzne Dziury
w pobliżu: Nowy SączDługość | 8.4km |
---|---|
Czas | 4h 5min |
Wzniesienia | 794m |
Zejścia | 106m |
Profil wysokości:
beach_access Trasa w cieniu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
train Możliwy dojazd pociągiem
wc Toaleta na trasie
Niebieski szlak z Rytra na Przehybę to średniowymagająca trasa, w czasie której czeka na nas kilka okienek widokowych, a u celu schronisko: możliwość odpoczynku i posilenia się przed dalszą drogą na tarasie z panoramą na południowy zachód.
Początek niebieskiego szlaku na Przehybę z Rytra
Niebieski szlak rozpoczyna się przy stacji PKP w Rytrze i początkowo przez 3 km prowadzi drogą asfaltową do Doliny Roztoki Wielkiej. Jeśli dojeżdżamy samochodem lepiej przejechać ten odcinek i samochód zostawić na granicy lasu, przy parku linowym - jest tu spory bezpłatny parking.
Dolina Roztoki Wielkiej
Pierwszy odcinek trasy prowadzi szeroką leśną drogą wzdłuż potoku Roztoka Wielka. Mijamy pomnik partyzantów oraz źródełko.
Więcej o trasie spacerowej Doliną Roztoki Wielkiej >>> oraz o Rogasiowym Szlaku >>>
Po ok. 1,5 km od parkingu przechodzimy przez mostek i skręcamy w las. Teraz zacznie się wspinaczka!
Wdżary Niżne i Wdżary Wyżne
Po wejściu do lasu czeka na nas jeden z najtrudniejszych odcinków szlaku: na dystansie niespełna 1,5 km mamy do pokonania różnice wysokości 250 m... To oznacza, że miejscami będzie naprawdę stromo.
Po około 45 minutach wspinaczki dochodzimy do skrzyżowania z zielonym szlakiem z Barcic. To oznacza, że po pierwsze dotarliśmy na szczyt Wdżary Niżne. Po drugie: teraz czeka nas ponad 2 km miłego grzbietowego spaceru wygodną leśną ścieżka.
Po drodze miniemy kilka niewielkich polanek i okienek widokowych:
Szczyt Wdzary Wyżne (856 m n.p.m.) rozpoznamy po tabliczce, upamiętniającej śmierć przewodniczki i jej dwuletniego synka.
Przy dojściu ścieżki edukacyjnej czeka na nas wiata i zarastający widok na Dolinę Roztoki. Warto tu chwilę odpocząć, ponieważ wkrótce kolejny etap wspinaczki...
Wietrzne Dziury (1038 m n.p.m.)
Za wiatą znowu zrobi się stromo. Najpierw zdobędziemy wierzchołek Wietrznych Dziur . Warto przystanąć i przyjrzeć się ciekawym wychodniom skalnym. W ich rozpadlinach partyzanci ukrywali ponoć broń. Gdzieś wśród skał znajduje się jaskinia osuwiskowa nazywana Diablim Garnkiem.
Wielka Przehyba (1191 m n.p.m.)
Wprawdzie nasz szlak omija sam wierzchołek Wielkiej Przehyby, jednak i tak aby dotrzeć na grzbiet Pasma Radziejowej musimy wspiąć się po jej stromych zboczach. Wkrótce dojdziemy do skrzyżowania z żółtym szlakiem ze Starego Sącza, a zaraz potem do czerwonego szlaku.
Schronisko PTTK na Przehybie
Po dotarciu na grzbietowego, czerwonego szlaku łączącego Przehybę z Radziejową - najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego do schroniska dojdziemy wygodną drogą w ok. 15-20 min.
Po drodze mijamy niewielką kapliczkę i już za chwilę możemy odpocząć w schronisku i nacieszyć się pięknymi widokami na południowy-zachód:
Więcej o schronisku, jego otoczeniu i szlakach w okolicy:
Schronisko PTTK na Przehybie - szlaki, widoki i atrakcje
Schronisko PTTK na Przehybie znajduje się w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Radziejowej na wysokości 1175 m n.p.m. Czeka tu na nas przepiękna panorama na południowy zachód, smaczne proste dania i możliwość noclegu. ...
Data dodania: 2023-08-12
Wiecej w regionie: Beskid Sądecki
o łącznej długości 190 km
