Z Rajczy przez Zapolankę na Redykalny Wierch, Lipowską i Rysiankę
w pobliżu: Żywiecbeach_access Trasa w cieniu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
train Możliwy dojazd pociągiem
wc Toaleta na trasie
baby_changing_station Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
Szlak żółty prowadzący z Rajczy na widokowe Hale Redykalnego i Lipowskiego Wierchu i Rysianki (a nawet na szczyt Romanki) nie jest aż tak popularny jak klasyczna pętla z Żabnicy jednak oferuje równie piękne widoki, a jednocześnie nieco więcej spokoju po drodze. W dodatku do początku trasy możemy dotrzeć pociągiem, a zatoczenie pętli innym szlakiem też jest możliwe.
Początek żółtego szlaku w Rajczy
Żółty szlak rozpoczyna się przy stacji PKP Rajcza, po czym, nie dochodząc do centrum miejscowości, skręca przy przystanku PKS Rajcza Nickulina w boczną dolinę potoku o właśnie takiej nazwie (Nickulina). Samochodem warto podjechać dalej - tym samym zaoszczędzimy sobie prawie 4 km wędrówki asfaltem. Niewielki parking znajdziemy na osiedlu Nickulina na przeciwko kaplicy, tuż przed wejściem szlaku w las.
Rajcza Nickulina - osiedle Kręcichłosty i Chata na Zagroniu
Tuż przede wejściem w las, nad potokiem znajdziemy zagospodarowane miejsce biwakowo - piknikowe:
Pierwszy odcinek żółtego szlaku z Rajczy Nickuliny to miejscami dość mozolna wspinaczka na górskie osiedle Kręcichłosty (Kręcichwosty).
Wygodna bita droga:
niestety wkrótce zamieni się w stromą leśną ścieżkę:
Nagrodą za pokonanie 200 m różnicy wysokości będą pierwsze widoki! Po wyjściu z lasu trafiamy bowiem do malowniczo położonego osiedla z widokami na szczyty Worka Raczańskiego i sąsiedni Beskid Śląski.
Dodatkową atrakcją jest tu możliwość odwiedzenia studenckiej "Chaty na Zagroniu". Po wcześniejszym umówieniu się można tu zanocować, a zawsze chwilę odpocząć przed dalszą wędrówką.
Żółtym szlakiem na Zapolankę
Spacer przez Kręcichłosty na zbocza Zapolanki to łatwy i przyjemny spacer. Wygodna wiejska droga wznosi się skrajem lasu i pól otwierając nam coraz to inne widoki. Zarówno na północny-zachód (Sucha Góra, a za nią Beskid Śląski), jak i na południowy-wschód (dolina Złatnej i Pasmo Krawców Wierchu).
Po drodze mijamy tablicę, upamiętniającą beskidzkich partyzantów:
Po około 1 godz. spaceru przez malownicze górskie przysiółki Złatnej docieramy na zbocza Zapolanki. Warto się tu zatrzymać (albo na łąkach, albo na ławeczkach na granicy lasu) i nacieszyć piękną, szeroką panoramą!
Zapolanka - Redykalny Wierch
Z łąk na Zapolance wchodzimy w las. Znowu będzie nieco "pod górkę", ale już nie tak stromo jak w Nickulinie.
Już po ok. 30 min. trafimy na kolejną widokową halę. Jest to słynna widokowa Hala Redykalna pod Redykalnym Wierchem (1146 m n.p.m). Kolejne doskonałe miejsce na dłuższy przystanek!
Hala Redykalna - Hala Bacmańska - Hala Bieguńska - Hala Lipowska
Hala Redykalna to pierwsza z ciągu kilku przepięknych widokowych hal, które czekają nas po drodze na Rysiankę. Idąc dalej za żółtymi znakami mijamy wierzchołek Redykalnego Wierchu po kilkunastu minutach dotrzemy do Hali Bacmańskiej pod Boraczym Wierchem, a zaraz potem do niewielkiej Hali Gawłowskiej.
Na dłuższy przystanek warto wybrać kolejną, najrozleglejszą z hal, czyli Halę Bieguńską pod Lipowskim Wierchem. Oto zdjęcie z tego miejsca o zachodzie słońca:
Jeśli akurat widoki nie dopisują (i nie tylko), warto zainteresować się tablicami informacyjnymi nt. tradycji pasterskich regionu, gdyż to im zawdzięczamy te piękne hale.
Lipowski Wierch i schronisko na Hali Lipowskiej
W lesie za Halą Bieguńską dochodzimy do granicy Rezerwatu Lipowska, który obejmuje szczyty Lipowskiego Wierchu i Rysianki, a także ich północne zbocza. Tu także dochodzi do nas zielony szlak z Milówki (można rozważyć przejście tą ścieżką w drodze powrotnej).
Na Hali Lipowskiej czekają na nas kolejne widoki, a tuż powyżej hali, niestety już bez widoków: Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Można tu zatrzymać się na obiad, czy po prostu chwilę odpocząć. Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw (a zimą pozjeżdżać na sankach lub jabłuszkach).
Rysianka: schronisko i widoki
Zaledwie kilkanaście minut spaceru dzieli Halę Lipowską od kolejnego punktu widokowego i kolejnego schroniska. Na Rysiance panorama jest jeszcze rozleglejsza, bo prawie "dookolna": od zboczy Romanki , przez Beskid Mały, wschodnią część Beskidu Żywieckiego, Babią Górę i Pilsko, przez Tatry po słowackie pasma: Niżne Tatry, Góry Choczańskie ze stożkowym Wielkim Choczem, Małą Fatrę z postrzępionym Wielkim Rozsutcem.
Rysianka i co dalej?
Po pierwsze idąc dalej za żółtymi znakami po ok. 1 godz. zdobędziemy Romankę (1366 m n.p.m.), najwyższy, ale niestety zalesiony, szczyt grupy górskiej, zwanej "Gniazdem Lipowskiego Wierchu i Romanki". Uwaga! Obowiązuje tu zakaz wprowadzania psów.
średnia
Z Rysianki na Romankę - żółty szlak
Powrót do Rajczy
Do Rajczy możemy wrócić tym samym szlakiem: droga powrotna Rysianka - Rajcza PKP to ok 3,5 godz. (do parkingu w Rajczy Nickulinie: 2:40 min.).
Jeśli dla odmiany w drodze powrotnej skręcimy na zielony szlak to po ok. 1,5 godz. dojdziemy nim do Polany Cukiernica i schroniska na Hali Boraczej. Stąd możemy udać się niebieskim szlakiem przez Suchą Górę do Rajczy PKP (w sumie trasa Rysianka > Hala Boracza > Rajcza PKP to ok. 3,5 godz.), lub dojść dalej za zielonymi znakami aż do Milówki PKP (również ok. 3,5 godz.).
Uwaga! Wybierając jeden z tych wariantów warto wziąć pod uwagę, że zielony szlak to miejscami bardzo wąska ścieżka trawersująca strome zbocza. W zimie, w czasie, lub tuż po większych opadach może tu być ślisko i niebezpiecznie.
Data dodania: 2024-03-15
Wiecej w regionie Beskid Żywiecki
o łącznej długości 213 km