Z Niedźwiedzia przez Orkanówkę na Turbaczyk - zielony szlak

w pobliżu: Mszana Dolna
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
straighten  Długość 6.8km
timer Czas 3h 28min
north_east Wzniesienia 708m
south_east Zejścia 144m
Profil wysokości:
max 1066 m min 484 m
terrain  Nachylenia terenu
wb_sunny  Trasa w słońcu
warning  Zakaz wprowadzania psów

Zielony szlak z miejscowości Niedźwiedź na widokowy szczyt Turbaczyk to nietrudny spacer pełen ciekawostek związanych z najsłynniejszym gorczańskim pisarzem i poetą: Władysławem Orkanem.

Orkanówka przy zielonym szlaku Niedźwiedź - Turbaczyk
Orkanówka przy zielonym szlaku Niedźwiedź - Turbaczyk

Początek zielonego szlaku w Niedźwiedziu

Zielony szlak prowadzi ze szczytu Szczebla przez Turbacz aż do Nowego Targu. Możemy wejść na niego w miejscowości Niedźwiedź, w rejonie Dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego, w centrum miejscowości przy przystanku PKS, lub obok kościoła (ogólnodostępne parkingi są przy cmentarzu i przy kościele).

Zielony szlak prowadzi nas asfaltową drogą przez wyżej położone osiedla i malownicze pola i łąki. Takie "luksusowe warunki" będziemy mieć przez ponad połowę szlaku. Ma to swoje plusy (na pewno nie będzie tu błota!), ale też minusy: w upalny dzień nie będzie się gdzie schować, a rozgrzany asfalt na pewno dołoży też coś od siebie.

Zielony szlak: Niedźwiedź - Orkanówka. Widok na północ
Zielony szlak: Niedźwiedź - Orkanówka. Widok na północ

Orkanówka - Muzeum Władysława Orkana w Porębie Wielkiej

Po około 1 godz. od wejścia na szlak, przy murowanej kapliczce, boczną drogą (żółty szlak) dotrzemy do słynnej Orkanówki - stylowej drewnianej willi, wybudowanej przez "piewcę Gorców" Władysława Orkana w latach 1903-1906 w przysiółku Zagronie, należącym już do sąsiedniej miejscowości: Poręby Wielkiej. Dziś w budynku mieści się muzeum biograficzne, które po długim remoncie od wiosny 2024 r. ponownie zaprasza turystów! Czynne od czwartku do niedzieli (czw, pt, sb: 9-18, nd. 12-17). Aktualne informacje i rezerwacje pod nr tel. 18 33 17 099.

Warto tu też zajrzeć w ostatnią sobotę maja, kiedy organizowane są tu uroczyste i pełne lokalnego folkloru "majówki u Orkana".

Muzeum Biograficzne Władysława Orkana "Orkanówka", Poręba Wielka
Muzeum Biograficzne Władysława Orkana "Orkanówka", Poręba Wielka

Na pewno można za to się tu chwilę zatrzymać, odpocząć i nacieszyć pięknym widokiem z ogrodu Orkanówki:

Widok spod Orkanówki na północ
Widok spod Orkanówki na północ

Możemy też przespacerować się "jaworową aleją" wśród drzew sadzonych przez samego artystę ponad 100 lat temu oraz zatrzymać się przy kapliczce, którą matka pisarza Katarzyna Smreczyńska wystawiła w podziękowaniu za szczęśliwy powrót syna z I wojny światowej.

Kapliczka Katarzyny Smreczyńskiej koło Orkanówki
Kapliczka Katarzyny Smreczyńskiej koło Orkanówki

Inne szlaki do Orkanówki

Do Orkanówki poza zielonym szlakiem z Niedźwiedzia dochodzi też żółty szlak z Koninek. Liczy on 2,5 km i doprowadzi nas do celu (również asfaltowymi drogami) w ok. 45 min, więc nieco szybciej niż trasa z Nidźwiedzia.

Do Orkanówki samochodem?

Oba szlaki, zarówno żółty z Koninek, jak i zielony z Niedźwiedzia prowadzą do Orkanówki asfaltowymi drogami, więc teoretycznie można tu dojechać samochodem (raczej nie autokarem - jest wąsko, miejscami stromo, a zakręty bywają dość ostre). Problem może być jednak na miejscu z miejscem do zostawienia samochodu. Obecnie (zima 2023/24) nie ma tu żadnego wyznaczonego parkingu, lub choćby większej zatoczki. Zapewne zatrzymać się na chwilę można, jednak raczej nie zostawić tu samochód na dłużej i np. wyruszyć dalej pieszo na szlak.

Zielony szlak z  Orkanówki na Turbaczyk

Dalsza część trasy to ciągłe stąpanie po śladach Władysława Orkana. Mały Franek (bo takie było prawdziwe imię pisarza) przemierzał ją tysiące razy pędząc bydło na należące do ich rodziny pastwisko na Basielce, a już jako dorosły wędrował tędy do swojego ulubionego szałasu.

P około 15 min. po odejściu spod Orkanówki znaki żółtego i zielonego szlaku się rozchodzą: żółty schodzi w prawo do Koninek, my kierujemy się zielonym w lewo i po chwili (wreszcie!) porzucamy asfalt i wchodzimy do lasu.

Uwaga! Zaraz za wejściem do lasu wchodzimy do Gorczańskiego Parku Narodowego, na terenie którego obowiązuje zakaz wprowadzania psów! Musimy też wykupić bilety wstępu do GPN. Można to zrobić on-line >>>

Zielony szlak - w drodze z Niedźwiedzia na Turbaczyk
Zielony szlak - w drodze z Niedźwiedzia na Turbaczyk

W lesie wreszcie czeka na nas trochę wspinaczki, ale bardzo stromo nie będzie - na odcinku ok. 2 km pokonujemy różnicę wzniesień ok. 300 m i docieramy do rozległej polany Basielki (zwanej też Wasielką). To własnie ta polna, która należała do rodziny pisarza i to tu wypasano bydło. Znajdował się tu też pasterski szałas, w którym czasem nocował Władysław Orkan. Miał nawet plan, aby sprzedać go na schronisko dla turystów, ale pomysł ten nie został zrealizowany.

Z Basielki na Turbaczyk, 1078 m. n.p.m.

Basielka, jakkolwiek urocza, ale jednak otoczona lasem nie oferuje takich widoków jak znajdująca się niecały kilometr stąd polana pod szczytem Turbaczyka (przejście zajmie ok. 15-20 min.).

Na Turbaczyku czeka na nas stolik z ławeczkami, tablica informacyjna oraz przepiękna panorama: od Beskidu Żywieckiego na zachodzie przez Beskid Mały i Makowski po widoczny tu niemal jak na dłoni cały sąsiedni Beskid Wyspowy. No, chyba że trafimy na takie warunki...

Polana Turbaczyk w zimie
Polana Turbaczyk w zimie

Dużo lepiej zaprezentował się nam Turbaczyk jesienią:

Widok z Turbaczyka na Beskid Wyspowy, m.in. na Ćwilin (za świerkiem) oraz Mogielicę (po prawej)
Widok z Turbaczyka na Beskid Wyspowy, m.in. na Ćwilin (za świerkiem) oraz Mogielicę (po prawej)

...a ten oto sympatyczny "stworek z czarnym okiem" to początek/koniec czarnego szlaku z Koniny na Turbaczyk, który również Wam bardzo polecamy!

Turbaczyk zimą - początek czarnego szlaku do Koniny
Turbaczyk zimą - początek czarnego szlaku do Koniny
Nowy czarny szlak na Turbaczyk w Gorcach

średnia
directions_walk

Nowy czarny szlak na Turbaczyk w Gorcach

max 1067 m min 614 m
straighten 2.9km
timer 1h 55min
north_east 482m
south_east 30m
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-04-18

Wiecej w regionie Gorce


Wczytuję komentarze ...
cancel