Wrocław - zwiedzamy z dzieckiem zabytki i historia


max 126 m min 116 m
straighten 2.2km
timer 34min
north_east 10m
south_east 17m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
Spis Treści

Wrocław - co zobaczyć mając jeden dzień?

Naszą wycieczkę zaczynamy na Wrocławskim Rynku, przespacerujemy się po wrocławskim Starym Mieście poznając nieco jego historię i najważniejsze zabytki. Jest to spacer przeznaczony dla starszych dzieci, jeśli szukacie czegoś "lżejszego" zajrzyjcie do artykułu: Wrocław - ciekawostki, legendy i atrakcje dla dzieci w okolicach Rynku

Warto wiedzieć:

  • na trasie znajdują się trzy wieże widokowe: Wieża z hełmem (najwyższa w centrum Wrocławia, ale też z najbardziej męczącym wejściem), Mostek Czarownic (najciekawsza dla dzieci), Wieża Matematyczna z tarasem widokowym - szczegóły ich zwiedzania znajdziecie w poniższym artykule.
  • po zmierzchu warto wybrać się na Ostrów Tumski - możecie spotkać latarnika, który palnikiem zapala gazowe latarnie.

Skąd się wzięła nazwa Wrocław?

Dawno temu, na skrzyżowaniu ważnych szlaków biegnących z południa na północ Europy (ku Morzu Bałtyckiemu) oraz z zachodu na wschód (w rejon Morza Czarnego), przy dogodnym miejscu nad rzeką Odrą powstała osada. Tak rozpoczyna się historia Wrocławia.

Nazwa "Wrocław" prawdopodobnie pochodzi od staropolskiego imienia założyciela grodu - czeskiego księcia Wrocisława, czyli "ten, który wróci sławny". Pierwotnie nazwa miała postać Wrocławj, co znaczyło gród Wrocława, jednak przedrostek j nie dotrwał do czasów piśmiennej polszczyzny.

Rynek we Wrocławiu

Wrocław był ważnym miejscem na handlowej mapie Europy. Od króla miasto dostało prawo składu, które nakazywało kupcom przejeżdżającym przez Wrocław wystawić na sprzedaż swoje towary. Miasto szybko się bogaciło.

Wrocławski Rynek robi wrażenie! Otacza go 60 zabytkowych kamienic. Czy wiecie, że poszczególne strony wrocławskiego rynku mają swoje nazwy?

  • Wschodnia to "Zielonej Rury" - wywodzi się od studni, która znajdowała się na przeciwko wejścia do ratusza. Jej miedziane rury pokryte były zielonym nalotem. 
  • Południowa "Złotego Pucharu" - tu znajdowały się zajazdy oraz browar.
  • Zachodnia to strona "Siedmiu Elektorów" - tu mieszkańcy oddawali hołd przyjeżdżającym do miasta monarchom.
  • Strona północna nosi nazwę "Targu Łakoci" i przypomina nam o smakołykach, którymi przed wiekami handlowali tu wrocławscy mieszczanie.
Rynek we Wrocławiu
W miejscu, gdzie dziś stoi fontanna znajdowała się dawniej "Wielka Waga".

Ratusz we Wrocławiu

Z tarasu wieży ratuszowej hejnalista odgrywa Hejnał wrocławski. W wieży znajduje się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy z 1368

Ratusz we Wrocławiu i najstarszy w Polsce dzwon zegarowy.

Herb Wrocławia

Na bruku wrocławskiego rynku (przed wejściem do Ratusza) znajdziecie herb Wrocławia. Patronem miasta jest Jan Chrzciciel. Możemy go zobaczyć na miejskich pieczęciach, a w środku herbu miasta znajduje się... jego głowa. Historia jest nieco makabryczna. Kiedy Jan Chrzciciel namawiał ludzi do nawrócenia i udzielał chrztu w rzece Jordan, nie podobało się to królowi Herodowi. Nakazał więc ściąc mu głowę. Głowę Jana Chrzciciela przyniesiono królowi na srebrnej tacy i własnie tak przedstawiona została w herbie Wrocławia.

Wokół głowy Jana Chrzciciela znajdują się jeszcze 4 pola nawiązujące do historii miasta: biały lew z koroną to symbol czeskiej władzy, orzeł piastowski związany jest z panowaniem Piastów Śląskich we Wrocławiu. Litera "W" na trzecim polu oznacza założyciela miasta Wrocisława, na czwartym polu znajduje się zaś ewangelista Jan otaczający opieką radę miejską.

Herb Wrocławia

Plac Solny

Tuż przy Rynku znajduje się Plac Solny. W dawnych kupieckich miastach rynek był tak oblegany, że niekiedy obok powstawał rynek pomocniczy. Takim pomocniczym rynkiem był właśnie Plac Solny. Handlowano tu produktami pochodzącymi z Polski - w tym solą, ze słynnej kopalni w Wieliczce i Bochni, ale także skórami, futrami, woskiem i miodem. Na Placu Solnym i w jego okolicach mieszkali najbogatsi mieszczanie.

Fontanna na Placu Solnym we Wrocławiu

Wieża z hełmem

A co to za wieża z czerwonej cegły, z miedzianym hełmem i latarenką góruje nad wrocławską starówką? Wieża kościoła św. Elżbiety liczy 91 metrów i prowadzi na nią ponad 300 schodów! A pierwotnie wieża była jeszcze wyższa i była jedną z najwyższych w tej części Europy. Niestety hełm wieży zwalił się podczas wichury. W ścianę wieży wmurowana została płaskorzeźba, która przedstawia scenę zwalenia się wieży podczas wichury - anioły delikatnie unoszą hełm wieży i sprowadzają go na ziemię.

Na wieżę można wejść - jest to najwyższy punkt widokowy na wrocławskie starówce!

Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety - najwyższy punkt widokowy w centrum Wrocławia

Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety - najwyższy punkt widokowy w centrum Wrocławia

Wieża kościoła Garnizonowego pw. św. Elżbiety to najwyższy punkt widokowy w ścisłym centrum Wrocławia, tuż przy rynku - liczy 91 metrów i prowadzi na nią ponad 300 schodów! Wejście jest więc dość męczące, ale widoki to rekompensują! ...

Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety
Wieża z hełmem we Wrocławiu - płaskorzeźba przedstawiająca zawalenia się wieży

Kamieniczki Jaś i Małgosia

Nieopodal kościoła znajdują się dwie maleńkie kamieniczki. Wrocławianie nazwali je Jaś i Małgosia, gdyż tak jak rodzeństwo z baśni trzymało się za ręce, tak oba budynki łączy łuk dawnej bramy. Jeśli popatrzysz bardzo nisko, zauważysz maleńką tabliczkę na domku informującą o Muzeum Krasnali - jest to muzeum tylko dla krasnoludków!

Kamieniczki Jaś i Małgosia

Jatki

Wyobraź sobie gwarną i ruchliwą targową uliczkę średniowiecznego miasta. To właśnie tutaj mieszkańcy Wrocławia kupowali mięso. Można tu było nabyć również tłuszcz służący dawniej do oświetlania pomieszczeń. Obecnie znajduje się tu pomnik ku czci Zwierząt Rzeźnych - jest wśród nich krowa, prosię, koza, gęś, kaczka, królik i kogut. Możecie tu też spotkać krasnala Rzeźnika.

Jatki i pomnik ku czci Zwierząt Rzeźnych we Wrocławiu

Mostek Czarownic (Pokutnic)

Mostek Czarownic zwany też Mostkiem Pokutnic to łącznik między dwoma wieżami kościoła św. Magdaleny na Starym Mieście we Wrocławiu. Znajduje się na wysokości 47 m i rozpościera się z niego widok m.in. na wrocławski rynek. Dzieciom z pewnością spodoba się legenda i sympatyczne figurki dwóch czarownic: Martynki i Tekli.

Mostek Pokutnic (Czarownic) - najciekawszy punkt widokowy we Wrocławiu

Mostek Pokutnic (Czarownic) - najciekawszy punkt widokowy we Wrocławiu

Mostek Pokutnic zwany też Mostkiem Czarownic to łącznik między dwoma wieżami Kościoła św. Magdaleny. Rozpościera się z niego widok na Stare Miasto. ...

Tekla i Martynka oraz widok na Wrocław z Mostka Czarownic

Ossolineum

Opuszczamy wrocławski rynek i kierujemy się w stronę wysp na Odrze. Po drodze mijamy Ossolineum - jeden z najstarszych ośrodków kultury polskiej założony w Lwowie i przeniesiony do Wrocławia. Można tu znaleźć rękopisy sprzed 700 lat! W tym dokumenty wystawiane przez polskich królów, utwory polskich pisarzy takie, jak "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, a także także jedno z pierwszych wydań "O obrotach ciał niebieskich" Mikołaja Kopernika. Niestety nie ma tu muzeum, zwiedzić możemy znajdujący się za drzwiami wejściowymi dziedziniec.

Ossolineum we Wrocławiu - dziedziniec

Uniwersytet Wrocławski i Wieża Matematyczna

Tuż obok budynku Ossolineum znajduje się Uniwersytet Wrocławski - czy wiecie, że stoi on na miejscu dawnego piastowskiego zamku? Obok budynku znajdziecie krasnala - rektora. Wchodzimy przez ciężkie, zabytkowe i bogato zdobione drzwi - chyba najpiękniejsze w całym Wrocławiu! Zwiedzając Uniwersytet warto przede wszystkim zobaczyć Aulę Leopoldina - to jedna z najpiękniejszych i najbardziej reprezentacyjnych sal w głównym gmachu, w niej odbywają się najważniejsze uroczystości akademickie.

Wieża Matematyczna i taras widokowy - Uniwersytet Wrocławski

Wieża Matematyczna i taras widokowy - Uniwersytet Wrocławski

Wieża Matematyczna to wieża budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Położona jest w centrum Wrocławia na Starym Mieście, a znajdujący się na niej taras stanowi fantastyczny punkt widokowy! ...

Aula Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim

Rzeki i mosty

Dochodzimy do rzeki Odry. Pierwsze osady ludzie zakładali blisko rzek dających wodę pitną, pożywienie z połowów ryb. Jednak rzeki były także poważną przeszkodą dla szlaków handlowych - budowano więc pierwsze mosty np. most Piaskowy leżał na linii szlaku bursztynowego. Za przekroczenie mostów pobierano opłatę - myto.

Dziś mostów we Wrocławiu ponad 120! Nic dziwnego, wszak miadto leży u zbiegu aż 5 rzek: Odry, Oławy, Ślęży, Widawy i Bystrzycy. Stąd też Wrocław nazywany jest często "Polską Wenecją". 

Krasnal z kłódką przy moście zakochanych

Ostrów Tumski

Była to dawna wyspa, która od przeszło 1000 lat stanowiła siedzibę wrocławskich biskupów. To właśnie z Ostrowem Tumskim wiążą się początki Wrocławia - tu powstał pierwszy gród, tu swoją siedzibę miał książę. Warto zwiedzić wyspę o zmierzchu - wtedy możemy spotkać latarnika, który zapala uliczne gazowe latarnie.

Ostrów Tumski we Wrocławiu
Latarnik zapalający lampy gazowe na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Poglądowa mapka z zaznaczonymi miejscami

Mapka z atrakcjami dla dzieci w centrum Wrocławia

Wrocławskie kolorowanki dla dzieci do wydruku

Zwiedzaj Wrocław na kolorowo - wydrukuj nasze kolorowanki z krasnalami pełne ciekawostek i wiedzy o Wrocławiu dla dzieci!

Wrocławskie krasnale - kolorowanki dla dzieci do wydruku

Wrocławskie krasnale - kolorowanki dla dzieci do wydruku

Wrocław krasnale - kolorowanki dla dzieci i ciekawostki ...

Kolorowanka dla dzieci Martynka i Tekla - Mostek Czarownic
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Wrocław


Wczytuję komentarze ...
cancel