Wrocław - ciekawostki, legendy i atrakcje dla dzieci w okolicach Rynku

Spis Treści

Wrocław - co zwiedzić z dzieckiem?

Zwiedzanie Wrocławia to nie tylko pogoń za krasnalami (choć najmłodszym sprawia ona mnóstwo frajdy!). Wrocławska Starówka kryje wiele ciekawostek, legend oraz miejsc, do których z pewnością warto zajrzeć i... na które warto się wspiąć!

Co robi kluska na szczycie jednej z bram? Skąd się wzięła w ścianie katedry kamienna głowa? Kto zamiata mostek między wieżami kościoła? - jesteście ciekawi? Zatem przygodę z odkrywaniem Wrocławia czas zacząć!

Poznajemy Rynek i okolice

Wrocławski Rynek robi wrażenie! Otacza go 60 zabytkowych kamienic. Czy wiecie, że poszczególne strony wrocławskiego rynku mają swoje nazwy? Wschodnia to "Zielonej Rury" - wywodzi się od studni, która znajdowała się na przeciwko wejścia do ratusza. Jej miedziane rury pokryte były zielonym nalotem. Południowa "Złotego Pucharu" - tu znajdowały się zajazdy oraz browar. Zachodnia to strona "Siedmiu Elektorów" - tu mieszkańcy oddawali hołd przyjeżdżającym do miasta monarchom. Strona północna nosi nazwę "Targu Łakoci" i przypomina nam o smakołykach, którymi przed wiekami handlowali wrocławscy mieszczanie.

Rynek we Wrocławiu
Rynek we Wrocławiu

Wrocław ma swój hejnał

Rozlega się on ze znajdującej się na Rynku ratuszowej wieży w niedzielne o 12:00 i grany jest od dobrych 417 lat! Hejnalista wchodzi na szczyt wieży po 298 schodkach, by zagrać starą melodię ludową "We Wrocławiu na rynecku". Dawniej trębacz miał ważne zadanie - to on pierwszy podnosił alarm, gdy na przykład dostrzegł pożar, albo gdy u bram miasta stawał ktoś ważny (np. władca) lub też wróg. 

Ratusz we Wrocławiu i najstarszy w Polsce dzwon zegarowy.
Ratusz we Wrocławiu i najstarszy w Polsce dzwon zegarowy.

Herb Wrocławia - uwaga! Będzie z dreszczykiem!

Herb Wrocławia możecie zobaczyć na bruku, przed wejściem do Ratusza. W środku herbu miasta znajduje się... głowa! Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel. A historia jest nieco makabryczna: Jan Chrzciciel namawiał ludzi do nawrócenia i udzielał chrztu w rzece Jordan, został on ścięty na rozkaz króla Heroda. Głowę Jana Chrzciciela przyniesiono królowi na srebrnej tacy i właśnie tak przedstawiona została w herbie Wrocławia.

Herb Wrocławia
Herb Wrocławia

Mostek Czarownic - najciekawszy punkt widokowy dla dzieci we Wrocławiu

Mostek Czarownic zwany też Mostkiem Pokutnic to łącznik między dwoma wieżami kościoła św. Magdaleny na Starym Mieście we Wrocławiu. Dzieciom z pewnością spodobają się sympatyczne figurki dwóch czarownic: Martynki i Tekli. Według legendy jedna z próżnych dziewcząt - Tekla, chciała spędzić życie na zabawie zamiast na zamążpójściu i prowadzeniu domu. Któreś nocy została porwana i osadzona wysoko na mostku między wieżami - za karę miała go co noc zamiatać. Na mostek można wejść - znajduje się on na wysokości 47 m i rozpościera się z niego widok m.in. na wrocławski Rynek.

Mostek Pokutnic (Czarownic) - najciekawszy punkt widokowy we Wrocławiu

Mostek Pokutnic (Czarownic) - najciekawszy punkt widokowy we Wrocławiu

Mostek Pokutnic zwany też Mostkiem Czarownic to łącznik między dwoma wieżami Kościoła św. Magdaleny. Rozpościera się z niego widok na Stare Miasto. ...

Tekla i Martynka oraz widok na Wrocław z Mostka Czarownic
Tekla i Martynka oraz widok na Wrocław z Mostka Czarownic

Ulica Jatki

Wyobraź sobie gwarną i ruchliwą targową uliczkę średniowiecznego miasta. To właśnie tutaj mieszkańcy Wrocławia kupowali mięso. Można tu było nabyć również tłuszcz służący dawniej do oświetlania pomieszczeń. Obecnie znajduje się tu pomnik ku czci Zwierząt Rzeźnych - jest wśród nich krowa, prosię, koza, gęś, kaczka, królik i kogut. Możecie tu też spotkać krasnala Rzeźnika.

Jatki i pomnik ku czci Zwierząt Rzeźnych we Wrocławiu
Jatki i pomnik ku czci Zwierząt Rzeźnych we Wrocławiu

Wieża z hełmem - najwyższy punkt widokowy przy Rynku!

A co to za wieża z czerwonej cegły, z miedzianym hełmem i latarenką góruje nad wrocławską starówką? Wieża kościoła św. Elżbiety liczy 91 metrów i prowadzi na nią ponad 300 schodów! A pierwotnie wieża była jeszcze wyższa i była jedną z najwyższych w tej części Europy. Niestety hełm wieży zwalił się podczas wichury. W ścianę wieży wmurowana została płaskorzeźba, która przedstawia scenę zwalenia się wieży - anioły delikatnie unoszą hełm wieży i sprowadzają go na ziemię.

Na wieżę można wejść - jest to najwyższy punkt widokowy na wrocławskie starówce!

Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety - najwyższy punkt widokowy w centrum Wrocławia

Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety - najwyższy punkt widokowy w centrum Wrocławia

Wieża kościoła Garnizonowego pw. św. Elżbiety to najwyższy punkt widokowy w ścisłym centrum Wrocławia, tuż przy rynku - liczy 91 metrów i prowadzi na nią ponad 300 schodów! Wejście jest więc dość męczące, ale widoki to rekompensują! ...

Wieża kościoła św. Elżbiety oraz kamieniczki Jaś i Małgosia
Wieża kościoła św. Elżbiety oraz kamieniczki Jaś i Małgosia
Wieża z hełmem we Wrocławiu - płaskorzeźba przedstawiająca zawalenia się wieży
Wieża z hełmem we Wrocławiu - płaskorzeźba przedstawiająca zawalenia się wieży

Kamieniczki Jaś i Małgosia

Nieopodal kościoła znajdują się dwie maleńkie kamieniczki. Wrocławianie nazwali je Jaś i Małgosia, gdyż tak jak rodzeństwo z baśni trzymało się za ręce, tak oba budynki łączy łuk dawnej bramy. Jeśli popatrzysz bardzo nisko, zauważysz maleńką tabliczkę na domku informującą o Muzeum Krasnali - jest to muzeum tylko dla krasnoludków!

Kamieniczki Jaś i Małgosia
Kamieniczki Jaś i Małgosia

Lunety i słoneczne zegary

Warto zajrzeć też na Uniwersytet Wrocławski - pilnuje go krasnal Rektor. W wieży mieściło się dawniej obserwatorium astronomiczne - dziś można zobaczyć w niej lunety i dawne zegary słoneczne - niektóre miały specjalne armatki, które były zapalane przez soczewkę, w ten sposób oznajmiając południe słoneczne. Ciekawostką jest znajdująca się w posadzce Wieży Matematycznej linia południkowa - promienie słońca wpadały przez otwór, który znajdował się u sufitu wieży - w ten sposób badano czas południa słonecznego. Na szczycie Wieży Matematycznej znajduje się taras widokowy.

Wieża Matematyczna i taras widokowy - Uniwersytet Wrocławski

Wieża Matematyczna i taras widokowy - Uniwersytet Wrocławski

Wieża Matematyczna to wieża budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Położona jest w centrum Wrocławia na Starym Mieście, a znajdujący się na niej taras stanowi fantastyczny punkt widokowy! ...

Wystawa dawnych instrumentów astronomicznych w Wieży Matematycznej
Wystawa dawnych instrumentów astronomicznych w Wieży Matematycznej

Tajemniczy Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to dawna wyspa, z którą wiążą się początki Wrocławia - to tu powstał pierwszy gród. Nic dziwnego, że kryje w sobie moc legend i ciekawostek, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Latarnik na Ostrowie Tumskim

 Na Ostrów Tumski warto wybrać się tu o zmierzchu - wtedy możemy spotkać latarnika, który zapala uliczne gazowe latarnie.

Latarnik zapalający lampy gazowe na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu
Latarnik zapalający lampy gazowe na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Wrocław - kamienna głowa

W ścianie katedry na Ostrowie Tumskim można zobaczyć tajemniczą, kamienną głowę. Skąd się tam wzięła? Podobno żył we Wrocławiu pewien młody chłopak, czeladnik bogatego złotnika. Zakochał się on w córce swego mistrza i zapragnął z nią się ożenić. Jednak ojciec dziewczyny nie wyraził zgody na ślub, postawił młodzieńcowi warunek: zgodzi się na małżeństwo, jeśli ten zdobędzie majątek. Młodzieniec zastanawiał się, jak tu szybko się wzbogacić - wyjechał za miasto i stał się rozbójnikiem. Przywiezione do Wrocławia kosztowności pokazał ojcu dziewczyny, jednak prawda szybko wyszła na jaw i złotnik w dniu ślubu wygnał młodzieńca. Urażony chłopak w odwecie podpalił zakład złotniczy, a pożar obserwował z niewielkiego okienka u szczytu katedry. Spotkała go jednak surowa kara: mury kościoła zaczęły zaciskać się na jego ciele, a jego wystająca z okna głowa skamieniała w niemym krzyku – i po dziś dzień stanowi element fasady katedry we Wrocławiu.

Kamienna głowa w ścianie wrocławskiej katedry na Ostrowie Tumskim
Kamienna głowa w ścianie wrocławskiej katedry na Ostrowie Tumskim

Kluskowa Brama 

Tuż obok katedry znajduje się też brama z niewielki, okrągłym elementem, który według legendy, jest... kluską! Pewien chłop imieniem Konrad bardzo cenił kuchnię swojej żony, a szczególnie gotowane przez nią kluski śląskie. Gdy żona zmarła z rozpaczy nie jadł i chudł w oczach. Pewnego razu małżonka ukazała mu się we śnie i obiecała mu codziennie dostarczać porcję klusek, pod warunkiem, że na dnie garnka pozostawi zawsze jedną z nich. Po obudzeniu chłop zobaczył na stole garnek z kluskami. Głodny łakomie próbował zjeść całą zawartość, jednak ostatnia kluska uciekała ciągle z powrotem do miski, aż w końcu uciekła na szczyt arkady bramy, gdzie momentalnie skamieniała. Natomiast garnek już nie napełniał się w magiczny sposób. Na górze bramy widoczny jest wystający element, identyfikowany z legendarną kluską. 

Kluskowa Brama na Ostrowie Tumskim
Kluskowa Brama na Ostrowie Tumskim

Poglądowa mapka z zaznaczonymi miejscami

Mapka z atrakcjami dla dzieci w centrum Wrocławia
Mapka z atrakcjami dla dzieci w centrum Wrocławia
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel