Szlaki do Chatki Puchatka

Miejscowość: Wetlina w pobliżu: Ustrzyki Górne
max 1187 m min 721 m
straighten 4.3km
timer 2h 19min
north_east 499m
south_east 37m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem

Do Chatki Puchatka z dziećmi

Niewielki schron Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Chatka Puchatka” to BYŁO miejsce niezwykłe, obowiązkowy cel bieszczadzkich wędrówek. Co się z tym wiąże: w weekendy i w wakacje było tu dość tłoczno… W chatce mogliśmy się ogrzać, odpocząć, kupić napoje, słodycze i pamiątki, przy odrobinie szczęścia także pyszną szarlotkę.

Stara "Chatka Puchatka", lato 2019

Nowa chatka na Połoninie Wetlińskiej?

Chatki Puchatka już nie ma... Zostały wspomnienia, zdjęcia i wspaniały film dokumentalny "Śniła mi się połonina", a wkrótce w Lutowiskach powstanie mini-muzeum Chatki Puchatka - czekamy z niecierpliwością!

Otwarcie nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej

Nowe schronisko na Połoninie Wetlińskiej, a właściwie "schron BdPN" został otwarty 24 września 2022 r. Z uwagi na to, że opiekę nad nim ma przejąć Pan Julek, ostatni gospodarz "starej chatki", mamy nadzieję, że i to miejsce stworzy swoją nową legendę!

W związku z potrzebą rekultywacji terenu bo placu budowy obecny przebieg szlaków w rejonie chatki wygląda tak:

Źródło: https://www.facebook.com/Bieszczadzki.P.N

Najkrótsza trasa do Chatki Puchatka: żółty szlak

Najszybciej do chatki dojdziemy żółtym szlakiem z parkingu na Przełęczy Wyżnej (parking płatny, obok restauracja, przystanek PKS). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bywa tu bardzo tłoczno, a także nie najłatwiej: w 2,5 km pokonujemy 350 m różnicy wysokości.

Wg znaków powinniśmy dojść do celu w niewiele ponad godzinę, ale w rzeczywistości, po doliczeniu przystanków droga może nam zająć dużo więcej.

Żółty szlak do Chatki Puchatka z Przełęczy Wyżnej

Czerwony szlak z Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską

Druga widoczna na powyższej schematycznej mapce trasa do Chatki Puchatka to czerwony szlaki z Brzegów Górnych (parking, punkt gastronomiczny, przystanek PKS) – trasa obliczona jest na ok. 1,5 godz., na dystansie 2,5 km pokonujemy 477 m przewyższenia. Czyli dystans niby ten sam co żółtym szlakiem, jednak różnica wysokości do pokonania większa.

Polecana trasa do Chatki Puchatka: czarny szlak

Najspokojniejszy szlak do Chatki Puchatka prowadzi z Wetlinki Górnej – jest też dłuższy niż żółty i czerwony, zajmie nam ok. 2 godz, a do pokonania 4 km i 500 m przewyższenia. Dokładną mapkę tego szlaku (wraz z oznaczeniem zdjęć) znajdziecie w nagłówku tego artykułu.

Czarne znaki rozpoczynają się przy przystanku PKS, jest tu też niewielka zatoczka, jednak lepiej zaparkować ciut dalej – przy kempingu (kilkadziesiąt metrów bitą drogą wzdłuż czarnego szlaku). Jest tu też punkt gastronomiczny, punkt sprzedaży biletów do BdPN.

Czarny szlak na Połoninę Wetlińską z Wetlinki Górnej
Czarny szlak na Połoninę Wetlińską z Wetlinki Górnej

Początek szlaku to droga przez łąki – oczywiście z widokiem na cel naszej wędrówki. Dodatkowo towarzyszą nam małe tabliczki z ciekawostkami przyrodniczymi (to ścieżka edukacyjna). Po wejściu w las ścieżka wspina się powoli przecinając strumyki, mostki i wąwozy.

Czarny szlak na Połoninę Wetlińską z Wetlinki Górnej
Czarny szlak na Połoninę Wetlińską z Wetlinki Górnej

Po dojściu do skrzyżowania z żółtym szlakiem (ok. godzina od wejścia na szlak) zrobi się bardziej stromo i tłoczno) ale to już ostatni, niedługi odcinek wspinaczki. Po ok. 45 min. dotrzemy do Chatki Puchatka.

Obecnie, w związku z rekultywacją terenu wokół nowego schroniska zamiast żółtym szlakiem na grzbiet połoniny wejdziemy tymczasowym zielonym szlakiem (patrz mapka BdPN powyżej).

Droga na szczyt Połoniny Wetlińskiej - żółty szlak w 2019 r.

Na Połoninę Wetlińską czerwonym szlakiem ze Smerka

Widoki spod byłej Chatki Puchatka (ale tej nowej również!) na szeroką i długą Połoninę Wetlińską oraz okoliczne pasma zapraszają do ruszenia w dalszą drogę. Aż chce się iść i iść bez końca! Poczytajcie o naszej wędrówce grzbietem Połoniny Wetlińskiej!

Spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej

średnia
directions_walk

Spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej

max 1229 m min 627 m
straighten 15.8km
timer 6h 6min
north_east 860m
south_east 766m
Grzbiet Połoniny Wetlińskiej
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-08-31

Wiecej w regionie: Bieszczady


Wczytuję komentarze ...
cancel