Szlak rowerowy R10 odcinek Mielno - Ustronie Morskie

w pobliżu: Mielno
max 28 m min 0 m
straighten 22.4km
directions_bike timer 2h 24min
north_east 215m
south_east 214m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
add_road  Droga asfaltowa
directions_bike  Trasa rowerowa
Spis Treści

Trasa rowerowa Mielno - Ustronie Morskie z dziećmi

Trasa rowerowa Mielno - Ustronie Morskie (przez Chłopy, Sarbinowo i Gąski) to 22 kilometrowy fragment rowerowej ścieżki Velo Baltica R10 biegnącej wzdłuż wybrzeża. Ścieżka w większości jest odseparowaną od samochodów drogą rowerową.

  • znaczna część trasy prowadzi lasem i jest zacieniona 
  • najbardziej urokliwy, wolny od samochodów i bezpieczny dla najmłodszych jest odcinek Mielno-Chłopy, fajny na rodzinną przejażdżkę jest też leśny fragment trasy za Gąskami w stronę Ustronia (do samego Ustronia dojeżdżamy już ulicą)

Mielno-Chłopy-Sarbinowo (ok. 7km)

Trasę w Mielnie najlepiej rozpocząć od ul. 1 Maja, gdzie zaczyna się osobna leśna asfaltowa ścieżka rowerowa, którą dojedziemy aż do miejscowości Chłopy (ok. 5 km). W tym miejscu zaczyna się też ciekawa ścieżka edukacyjna "Leśna Pętla Przygód i Tajemnic":

Mielno - Leśna Pętla Przygód i Tajemnic

średnia
directions_walk

Mielno - Leśna Pętla Przygód i Tajemnic

max 27 m min 3 m
straighten 2.7km
timer 51min
north_east 73m
south_east 72m
Trasa rowerowa R10 - odcinek Mielno-Chłopy

Przed miejscowością Chłopy mijamy 16 południk geograficzny - znajduje się tu wiata z ławeczkami i stojakami na rowery. 

16 południk geograficzny

Chłopy

Przez Chłopy przejedziemy ulicą Kapitańską z niewielkim natężeniem ruchu. Warto skręcić w ulicę Portową i zrobić krótki postój przy molo bo możemy zobaczyć wyciągane na brzeg kutry rybackie. Sama miejscowość liczy trochę ponad 200 mieszkańców i ma zachowany układ wioski rybackiej.

Chłopy ul. Kapitańska
Pomnik Rybaka w Chłopach

Sarbinowo 

Za pomnikiem Rybaka w Chłopach trasa prowadzi nas przyjemną ulicą Leśną aż do Sarbinowa (ok. 2 km) - jest to szeroki pieszo rowerowy deptak w sporej części faktycznie przebiegający lasem. Przez samą miejscowość Sarbinowo szlak poprowadzony jest ulicą - my zdecydowaliśmy się na jej ominięcie i spacer promenadą.

Promenada w Sarbinowie jest bardzo ciekawa, bo poprowadzona tuż przy plaży, obok znajdują się lokale, kawiarnie, zjazdy na plażę dla wózków i rowerów. W sezonie promenada jest bardzo zatłoczona i raczej będziemy prowadzili rowery.

Promenada w Sarbinowie i zjazd dla wózków na plażę

Sarbinowo - Gąski (6km)

Oddalając się od Sarbinowa ulica będzie się stawała coraz mniej uczęszczana, urokliwa i poprowadzona malowniczymi terenami i kilkoma okazjami na łatwe przejście na plażę. Nam udało się spotkać przy jednym z nich gniazda jaskółek brzegówek.

Szlak rowerowy za Sarbinowem
Szlak rowerowy za Sarbinowem i zejście na plażę
Trasa rowerowa pomiędzy Sarbinowem a Gąskami
Gniazda jaskółek brzegówek na klifie przy plaży za Sarbinowem

Latarnia morska w Gąskach

W Gąskach największą atrakcją jest druga najwyższa latarnia w Polsce! Na jej szczyt prowadzi 190 krętych, granitowych schodów. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mili morskiej.

Latarnia morska w Gąskach

Latarnia morska w Gąskach

Latarnia morska w Gąskach to druga najwyższa latarnia w Polsce! Znajduję się pomiędzy Mielnem, a Ustroniem Morskim - ok. 9 km od Ustronia i 12 km od Mielna. Na jej szczyt prowadzi 190 krętych, granitowych schodów. ...

Latarnia morska w Gąskach - widok z tarasu

Gąski-Ustronie Morskie (9km)

Za Gąskami czeka nas odcinek drogi żwirowej, ale doprowadzi nas do asfaltowej i leśnej trasy podobnej do odcinka przy Mielnie. Będziemy nim jechać dość długo omijając sporo wojskowych terenów i bazę harcerską. 

Koniec odcinka żwirem i początek przyjemnego odcinka leśnego
Leśny odcinek pomiędzy Gąskami a Ustroniem

Przy samym Ustroniu droga zacznie się stawać coraz szersza i coraz bardziej uczęszczana przez samochody, które na tym prostym odcinku potrafiły jeździć dość szybko co było bardzo niekomfortowe. Tutaj uważajcie na swoje pociechy!

Tak wygląda dojazd ulicą do Ustronia Morskiego

Przejeżdżamy przez Ustronie Morskie

Chcąc przejechać przez miejscowość rowerem mamy dwie opcje:

  1. Promenada - Skręcamy w ul Graniczną i dość szybko dojeżdżamy do promenady, w sezonie jest zatłoczona i na początku dość wąska.
  2. ul. Wojska Polskiego - Krótszy i szybszy wariant, ale z samochodami.
Początek promenady w Ustroniu i informacja o zalecanym objeździe
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Morze - zachód


Wczytuję komentarze ...
cancel