Szlak na Deresze przez Polanę

w pobliżu: Brezno
Kraj: Słowacja  
Region: 
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
straighten  Długość 17.0km
timer Czas 6h 52min
north_east Wzniesienia 1049m
south_east Zejścia 1049m
Profil wysokości:
max 1972 m min 1203 m
terrain  Nachylenia terenu
wb_sunny  Trasa w słońcu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem

Widokowa trasa na Deresze / Dereše (2004 m. n.p.m.), trzeci co do wysokości szczyt Niżnych Tatr. Wyruszamy i wracamy do stacji Srdieczko (Srdiečko) zataczając długą, lecz cieszącą oczy pięknem dzikiej przyrody, pętlę.

Deresze, 2004 m. n.p.m., grzbiet Niżnych Tatr, Słowacja

Początek szlaku na Deresze - parking Srdieczko (Srdiečko)

Samochodem (lub autobusem) podjeżdżamy do końca drogi asfaltowej nr 584. Z uwagi na to, że zimą działa tu stacja narciarska przygotowano duży parking - na pewno się zmieścimy!

Srdieczko / Srdiečko - parking

Srdieczko  - Chata Kosodrevina

Pierwszy etap naszej wędrówki na Deresze to podejście z Srdieczka do Chaty Kosodrzewina. Żółty szlak prowadzi nas ścieżką przez las przy wschodnim stoku łąki i dopiero pod koniec wychodzi na nasłonecznioną łąkę.

Żółty szlak: Srdieczko - Chata Kosodrevina

Po niecałej godzinie dotrzemy do Chaty Kosodrevina. Znajduje się tu restauracja z tarasem widokowym oraz stacja przesiadkowa kolejki gondolowej na Chopok.

Żółty szlak: Srdieczko - Chata Kosodrevina

Chata Kosodrevina - Krížske sedlo

Spod Chaty Kosodrevina wyruszamy na zachód niebieskim szlakiem. Wygodna, choć wąska ścieżka łagodnie trawersuje strome zbocza. Nawet nie czujemy, że cały czas leciutko się wznosimy!

Niebieski szlak z Chaty Kododrevina

W czasie wędrówki warto spojrzeć w tył - pokaże się nam najwyższy szczyt Niżnych Tatr: Dziumber z charakterystycznym potrójnym "grzebieniem":

Niebieski szlak - widok na Dziumbier

Po około 40 minutach spaceru na przełęczy Sedlo Prislop przecinamy żółty szlak, który w lewo odbija na Palenicę i Babę, w prawo prowadzi (uwaga: bardzo stromo!) na Deresze. My jednak idziemy nadal za niebieskimi znakami.

Sedlo Prislop, skrzyżowanie niebieskiego i żółtego szlaku

Wkrótce wejdziemy na pewien czas do lasu - chwila otuchy dla tych, którym dokuczało słońce i brak cienia.

Niebieski szlak na Krizske sedlo

Za lasem czekają na nas pola kosodrzewiny i coraz bardziej stroma kamienista ścieżka. Ostatni etap podejścia na przełęcz Krizske sedlo umilają nam widoki na dzikie zbocza Skałki (1980 m n.p.m.).

Skałka - widok z niebieskiego szlaku na Krizske sedlo
W drodze na Kriżske Sedlo - już prawie jesteśmy u celu!

Krížske sedlo - Polana - Deresze / Dereše

Po dotarciu na przełęcz należy nam się zasłużony przystanek i chwila odpoczynku. Szczególnie, że właśnie dotarliśmy do grzbietu Niżnych Tatr, a widoki na cztery strony świata zasługują na to, żeby się nimi nacieszyć! Zobaczymy zarówno zachodnią, jak i wschodnią cześć łańcucha, widoki na południe i na północ (Tatry Wysokie)

Czerwony szlak grzbietem Niżnych Tatr - widok na zachód

Z Krizskiego sedla ruszamy na wchód czerwonym, głównym szlakiem Niżnych Tatr, a cudowne widoki dodają nam sił!

Po ok. pół godzinie od wyruszenia z przełęczy docieramy na szczyt Polany (1890 m n.p.m.). Uwaga! Okoliczne hale to jedno z ulubionych miejsc tutejszych kozic, które często podchodzą do samego szlaku!

Polana, 1980 m n.p.m. - szczyt, widok na Chopok i Deresze
Chopok i Deresze - widok z Sedlo Polana

Z Polany na Deresze zostało nam jeszcze ok 1 godziny grzbietowej wędrówki wygodnymi kamiennymi "chodnikami":

 Deresze / Dereše, 2004 m n.p.m

Sam szczyt Dereszy to "wielka kupa kamieni" obok której przechodzi czerwony szlak. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się na ową górę głazów wspiąć! I z całego serca Wam to polecamy! Po pierwsze to super zabawa, po drugie na szczycie czekają na nas cudowne widoki 360 st., ...i kompletny brak innych turystów (szczególnie w porównaniu z pozostałymi dwutysięcznikami Chopokiem i Dziumbierem)

Widok ze szczytu Deresze na Chopok i Dziumbier

Powrót z Dereszy - żółty szlak

Jeśli mamy zapas czasu możemy podejść (pół godziny w jedną stronę) do Kamiennej Chaty pod Chopkom (30 min w jedną stronę) - restauracja, pamiątki, toaleta. Jeśli czas nas goni proponujemy zejście "skrótem", czyli stromym żółtym szlakiem do Sedla Prislop.

Żółty szlak - zejście z Dereszy do Sedla Prislop

Stąd niebieskim szlakiem wracamy do Chaty Kosodrevina i żółtym do parkingu Srdieczko. Cała droga powrotna tą trasą zajmie nam ok. 1,5 godz.

Inne drogi na "trzeci dwutysięcznik" Niżnych Tatr opisaliśmy tutaj:

Szlaki na Deresze w Niżnych Tatrach

Szlaki na Deresze w Niżnych Tatrach

Deresze (2004 m. n.p.m.) to najniższy z trzech dwutysięczników pasma Niżnych Tatr. W przeciwieństwie do obleganego Chopoka i Dziumbiera tu na szczycie możemy być całkiem sami. Jak dojść na Deresze? ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Słowacja


Wczytuję komentarze ...
cancel