Dziumbier - szlaki na najwyższy szczyt Niżnych Tatr

Dziumbier, zwany też Dziumbirem, a po słowacku Ďumbier to najwyższy szczyt pasma Niżnych Tatr (2043 m. n.p.m.). Słynie przede wszystkim z przepięknej panoramy. Dzięki możliwości skorzystania z kolejki gondolowej na Chopok jest dość łatwo dostępny. Oczywiście warto też wybrać jeden z wielu pieszych szlaków i zdobyć go w pełni o własnych siłach!

Dziumbier / Dziumbir / Ďumbier - najwyższy szczyt Niżnych Tatr / Nizke Tatry, 2034 m. n.p.m.
Dziumbier / Dziumbir / Ďumbier - najwyższy szczyt Niżnych Tatr / Nizke Tatry, 2034 m. n.p.m.

Dziumbier - szczyt 2043 m. n.p.m.

Najwyższy szczyt Niżnych Tatr (sł. Nizke Tatry) rozpoznamy z daleka po "postrzępionym grzbiecie". Masyw posiada bowiem 3 wierzchołki. Najwyższy z nich jest zachodni - to ten, na który prowadzą szlaki turystyczne. Dwa niższe znajdują się już w ścisłym rezerwacie Parku Narodowego Niżne Tatry (Národný park Nízke Tatry, NAPANT).

Dzięki tej charakterystycznej sylwetce łatwo dostrzeżemy i rozpoznamy go w górskiej panoramie:

Dwa oblicza Dziumbiera: zielone południowe i skaliste północne
Dwa oblicza Dziumbiera: zielone południowe i skaliste północne

Co ciekawe południowe zbocza Dziumbiera są łagodniejsze, zielone (i podobno bardzo lubiane przez stada kozic), podczas gdy od północy schodzą stromymi skalnymi ścianami.

Dziumbier - widoki, czyli co nas czeka na szczycie?

A dlaczego w ogóle warto wybrać się na Dziumbier? Oczywiście każdy "dwutysięcznik" zawsze ładnie prezentuje się w gronie zdobytych przez nas szczytów, dodatkowo to najwyższy szczyt w okolicy.  Przy dobrej pogodzie i widoczności zobaczymy stąd całe morze gór: poczynając od samego pasma Niżnych Tatr,  w środku którego się znajdujemy:

Zachodnia część grzbietu Niżnych Tatr (Nizke Tatry) widziana ze szczytu Dziumbiera
Zachodnia część grzbietu Niżnych Tatr (Nizke Tatry) widziana ze szczytu Dziumbiera

...po pełny łańcuch Tatr Wysokich!

Tatry Wysokie z Dziumbiera
Tatry Wysokie z Dziumbiera

A co po za tym? Wprawne oko (albo odpowiednia aplikacja) rozpozna wiele polskich szczytów. Dla nas "gołym okiem" na pewno czytelna była sylwetka Babiej Góry. Łatwo rozpoznać też słowacka Małą i Wielką Fatrę oraz charakterystyczny, samotny Wielki Chocz.

Jak wejść na Dziumbier?

Jak to zwykle bywa dróg do wyboru jest wiele: od południa (krótsze) i północy (dłuższe), od wschodu i od zachodu. Jakąkolwiek z nich wybierzemy musimy się liczyć z koniecznością pokonania około 1000 metrów przewyższenia, czyli całodzienną wycieczką.

No chyba, że z uwagi na braku czasu, kondycji, czy inne niesprzyjające warunki chcemy sobie ułatwić zadanie...

Kolejka na Dziumbier?

Na sam szczyt Dziumbiera żadna kolejka nas nie zawiezie. Za to możemy wjechać kolejką gondolową na Chopok, czyli na pobliski szczyt w paśmie Niżnych Tatr. Stamtąd dojdziemy na Dziumbier bardzo widokową i wygodną trasą w niecałe 2 godziny (w jedną stronę). Do pokonania będzie jedynie 300 m różnicy wysokości (plus kolejne 300 m z powrotem):

Szlak Chopok - Dziumbier grzbietem Niżnych Tatr

średnia
directions_walk

Szlak Chopok - Dziumbier grzbietem Niżnych Tatr

max 2016 m min 1744 m
straighten 4.2km
timer 1h 49min
north_east 308m
south_east 286m

Najłatwiejszy szlak na Dziumbier

Jeżeli nie chcemy korzystać z kolejki i cieszyć się satysfakcją z samodzielnego zdobycia szczytu wybierzmy popularny szlak na Dziumbier z Trangoszki przez Chatę Stefanika. Do pokonania będzie wprawdzie ponad 900 m różnicy wysokości, jednak trasa wznosi się dość równomiernie, bez szczególnie trudnych momentów. W dodatku w połowie drogi możemy odpocząć i posilić się w schronisku.

Dziumbier z Trangoszki przez Chatę Stefanika

średnia
directions_walk

Dziumbier z Trangoszki przez Chatę Stefanika

max 2016 m min 1136 m
straighten 6.3km
timer 3h 52min
north_east 920m
south_east 50m

Na Dziumbier z Przełęczy Czetrovica / Čertovica

Jeśli szukacie nietrudnej i widokowej trasy na Dziumbier warto rozważyć też szlak czerwony z Przełęczy Czertovica, na drodze nr 72. Podobnie jak w przypadku trasy z Trangoszki tu też po drodze mijamy schronisko Chatę Stefanika

Z dużego parkingu na przełęczy startujemy już z wysokości 1234 m n.p.m. Następnie wędrujemy głównym, grzbietowym szlakiem Niżnych Tatr - raz w górę, raz w dół. Cała trasa prowadzi przez widokowe grzbiety, pola kosodrzewiny, hale i łąki. Za to w upalny dzień może nam brakować miejsca do schowania się przed słońcem.

Charakterystyczne 3 wierzchołki Dziumbiera widoczne z czerwonego szlaku Czertovica - Dziumbier
Charakterystyczne 3 wierzchołki Dziumbiera widoczne z czerwonego szlaku Czertovica - Dziumbier

Cała trasa to 11 km (w jedną stronę), 1100 m podejść (ale też 300 m "zejść"). W jedną stronę powinniśmy dojść do celu w około 4,5-5 godzin.

Szlaki na Dziumbier od północy

Od strony północnej, czyli Liptovskiego Mikulasza, Hradka i Demianowskiej Doliny również możemy wejść na Dziumbier.

Z parkingu przy dolnej stacji kolejki na Chopok "Lucky" zielony szlak zaprowadzi nas na najwyższy szczyt Niżnych Tatr w około 4 godz. (8 km, 1120 m. różnicy wysokości).

Możemy też wybrać dłuższą trasę z parkingu Biela Put: żółtym szlakiem dojdziemy do szlaku niebieskiego, który wspina się wzdłuż tras kolejek aż na Chopok. Trasa prowadzi w większości odkrytymi, nasłonecznionymi zboczami. Na Chopoku czeka na nas schronisko Kamienna Chata oraz restauracja w górnej stacji kolejki. Drugi etap trasy to wspomniana wyżej grzbietowa trasa czerwonym szlakiem. Łącznie wędrówka zajmie nam około 5 godz. (11 km, 1200 m różnicy wysokości).

Dziumbier górujący nad łańcuchem Niżnych Tatr, widok od zachodu
Dziumbier górujący nad łańcuchem Niżnych Tatr, widok od zachodu

Jakąkolwiek drogę na Dziumbier wybierzecie, na pewno czekają Was przepiękne widoki i niezapomniane wrażenia!

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel