Szlak Chopok - Dziumbier grzbietem Niżnych Tatr
w pobliżu: Liptovsky MikulasKraj: Słowacja
Długość | 4.2km |
---|---|
Czas | 1h 49min |
Wzniesienia | 308m |
Zejścia | 286m |
Profil wysokości:

wb_sunny Trasa w słońcu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
wc Toaleta na trasie
Najpopularniejszy szlak Niżnych Tatr to trasa między dwoma dwutysięcznikami: Chopokiem (2024 m n.p.m.) i Dziumbierem (2043 m n.p.m.). To piękny i niezwykle widokowy górski spacer. Jeżeli skorzystamy z wjazdu kolejką na Chopok jego przejście nie powinno sprawić większej trudności nawet początkującym wędrowcom.

Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Dziumbier
Najwyższy szczyt Niżnych Tatr najłatwiej i najszybciej zdobyć od strony górnej stacji kolejki gondolowej Jasna Chopok. Możemy tu wjechać zarówno od północnej, jaki i południowej strony łańcucha Niżnych Tatr. Przy górnej stacji kolejki znajduje się restauracja, a także górskie schronisko "Kamienna Chata" (ciepłe posiłki, pamiątki, toaleta).

łatwa
Kolejka gondolowa na Chopok

Spod górnej stacji kolejki kierujemy się czerwonym szlakiem na wschód. Na początek będzie łatwo - raczej "z górki", co nie oznacza, że nie czeka nas też kawał górskiej wspinaczki! Szlak bowiem prowadzi najpierw w dół, do przełęczy Demianowskie Sedlo, za którą rozpoczyna się dość strome podejście na szczyt Dziumbiera.
Ścieżka na trasie Chopok - Dziumbier wygląda różnie: czasem przypomina szeroki wygodny kamienny chodnik, ale nie zawsze!


Przy podejściu na najwyższy szczyt Niżnych Tatr zaczynają się "schody": np. wielkie głazy, wąskie i strome odcinki. Obowiązkowo zabierzcie porządne obuwie! Turyści w sandałach i klapkach (bo i takich spotkaliśmy...) chyba wykupili specjalne, dodatkowo płatne górskie ubezpieczenie...

Dziumbier 2043 m n.p.m. - szczyt i widoki
Przepiękne panoramy towarzyszą nam podczas całej wędrówki: idziemy cały czas odkrytym, skalistym grzbietem (w słoneczny dzień pamiętajmy zatem też o nakryciu głowy i kremach z filtrem).
Najpiękniej jest oczywiście na samym szczycie, gdzie warto dłużej przyglądnąć się widokom dookoła. Czeka tu na nas wielka kupa kamieni, nie tak wielki krzyż i widoki 360 stopni!


Zobaczymy nie tylko wschodnią i zachodnią cześć łańcucha Niżnych Tatr, Wysokie Tatry, ale nawet... naszą polsko-słowacką Królową Beskidów: Babią Górę.

Trasa Dziumbier - Chopok
Jeśli w dół wracamy również kolejką do pokonania z powrotem mamy podobną trasę: znowu ponad 4 km widokowego spaceru grzbietem, i uwaga: znowu ponad 250 m przewyższenia do pokonania: od przełęczy Demianowskie Sedlo będziemy wspinać się na Chopok...

Można też rozważyć zejście do środkowej, przesiadkowej stacji kolejki. Jeśli chcemy zejść na stronę północną do stacji Lukova po zejściu ze szczytu na przełęcz Krupovo Sedlo wybieramy zielony i potem czerwony szlak (tu jednak całkiem bez podejść się nie obędzie...). Łatwiej będzie po stronie południowej: z przełęczy schodzimy czerwonym szlakiem i niebieskim dochodzimy do stacji Kosodrevina: cały czas w dół!
Inne szlaki na Dziumbier
Oczywiście najwyższy szczyt Niżnych Tatr możemy też zdobyć nie korzystając z kolejki na Chopok! To wcale nie jest takie trudne, a satysfakcja bez porównania większa! Szczególnie polecamy Wam szlak z Trangoszki i z przełęczy Czetrovica.
Więcej o najwyższym szczycie Niżnych Tatr i drogach na niego prowadzących znajdziecie tu:

Dziumbier - szlaki na najwyższy szczyt Niżnych Tatr
Dziumbier, zwany też Dziumbirem, a po słowacku Ďumbier to najwyższy szczyt pasma Niżnych Tatr (2043 m. n.p.m.). Słynie przede wszystkim z przepięknej panoramy. ...
PS. Jeśli obawiacie się stromych podejść i trudniejszych odcinków na trasie Chopok - Dziumbier polecamy Wam łatwiejszy i krótszy spacer ze górnej stacji kolejki na Chopok na zachód: w kierunku szczytów Deresze i Polana. Widoki przepiękne, ścieżka bardzo wygodna, ludzi o wiele mniej (za to kozic więcej!), a i przewyższenia dużo mniejsze:

łatwa
Spacer grzbietem Niżnych Tatr: Chopok, Deresze, Polana
Data dodania: 2022-08-08
Data aktualizacji: 2022-08-09
Wiecej w regionie: Słowacja

o łącznej długości 137 km



