Pętla wokół Krempnej: ścieżka Hałbów - Kamień

w pobliżu: Gorlice
max 686 m min 363 m
straighten 8.3km
timer 2h 57min
north_east 354m
south_east 354m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu

Trasa wokół Krempnej ścieżką przyrodniczą Hałbów, czyli żółtym, czerwonym i zielonym szlakiem przez przełęcz Hałbowską to ciekawy, ale też wymagający spacer. W około 4 godz. przejdziemy ponad 8 km, "zaliczymy" 18 przystanków.

UWAGA! Idąc zgodnie z numeracją przystanków dwa razy można łatwo zgubić szlak: na początku, kiedy żółty szlak schodzi z drogi przez nieskoszoną łąkę w las (jakimś cudem zauważyliśmy zakręt, wędrowcy przed nami się wrócili) oraz pod koniec, kiedy zielony wychodzi z lasu na łąki: tu się zgubiliśmy i zeszliśmy na dziko przez pastwiska... Następnym razem spróbujemy iść  "pod prąd" - może będzie łatwiej?

Przebieg ścieżki Hałbów - Kamień

Ścieżka zaczyna się przy Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej (w środku możemy dostać ulotkę z opisem przystanków, na trasie będą tylko tabliczki z numerami, można ją tez pobrać ze strony www - link poniżej).

Przez łąkę w poszukiwaniu żółtego szlaku
Przez łąkę w poszukiwaniu żółtego szlaku

Początkowo idziemy główną drogą, potem skręcamy w boczną i tu uwaga: pilnujemy momentu kiedy skręcamy przez łąkę w las! Na skraju lasu będzie tablica z wejściem do MPN i oznaczenie szlaku. W dzień naszej wędrówki łąka nie była skoszona, ani nawet "przedeptana"...

Ta tablica na skraju lasu oznacza, że jesteśmy na dobrej drodze!
Ta tablica na skraju lasu oznacza, że jesteśmy na dobrej drodze!

Początek żółtego szlaku jest mocno zarośnięty - nie tylko łąka, ale także leśny odcinek. Punkt widokowy też już zarósł. Dopiero w górnej części, za "paprociową polaną" robi się już wygodniej, ścieżka wydaje się przedeptana, przez wąwozy prowadzą mostki i schodki. 

Paprociowa polana
Paprociowa polana

Tuż przed przełęczą znajduje się masowa mogiła żydowska z czasów II wojny światowej.

Masowe mogiły żydowskie
Masowe mogiły żydowskie

Na przełęczy Hałbowskiej węzeł szlaków, ale lepiej odpocząć już pod drugiej stronie drogi, dalej od asfaltu, na polanie przy drewnianym deszczochronie:

Przełęcz Hałbowska
Przełęcz Hałbowska
Przełęcz Hałbowska - po drugiej stronie ulicy
Przełęcz Hałbowska - po drugiej stronie ulicy

Druga część szlaku to spacer lasem po zboczach Kamienia. Wspinamy się aż do skrzyżowania z zielonym szlakiem i schodzimy nim przez Obszar Ochrony Ścisłej Kamień.

Skrzyżowanie szlaków pod Kamieniem
Skrzyżowanie szlaków pod Kamieniem

Końcowy odcinek szlaku znowu bywa trudny: ścieżki zarośnięte, znaków trzeba uważnie wypatrywać. Niestety my po dojściu do łąki zgubiliśmy znaki... Powinniśmy dojść do cerkwi, zeszliśmy "na dziko" przez pastwiska...

W Krempnej polecamy podejść do zabytkowej cerkwi, zwiedzić Muzeum Magurskiego Parku Narodowego, podejść do cmentarza z I wojny światowej na wzgórzu Łokieć (15 min od muzeum) oraz odpocząć nad zalewem na Wisłoce (zejść do wody najlepiej tuż poniżej zapory lub przy brodzie obok wiszącego mostka przy zjeździe na Hutę Krempską).

Ps. Ta trasa została włączona do artykuł "Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki". Chcesz poznać pozostałe z nich?

Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki

Beskid Niski - najpiękniejsze widokowe szlaki

Szlaki w Beskidzie Niskim nie są zbyt wymagające, w sam raz dla rodzin z dziećmi i początkujących wędrowców. ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Niski


Wczytuję komentarze ...
cancel