Nowy szlak na Gubałówkę wzdłuż kolejki - najkrótszy i bezpłatny


Region: 
max 1118 m min 821 m
straighten 1.5km
timer 1h 7min
north_east 298m
south_east 2m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu

Gubałówka to najpopularniejszy i położony najbliżej centrum Zakopanego szczyt, z którego roztacza się piękna panorama Tatr. Można tu wjechać kolejką, ale może warto zdobyć go o własnych siłach?

Najkrótszy szlak na Gubałówkę to czarny szlak prowadzący wzdłuż kolejki linowo-terenowej - jeszcze do niedawna trasa ta była kontrowersyjna i płatna ze względu na spory o ziemię. Obecnie PKL przesunęło siatkę przy kolejce i wytyczyło nowy szlak, który został udostępniony bezpłatnie turystom.  

  • początek szlaku znajduje się przy budynku dolnej stacji kolejki na Gubałówkę, na końcu ulicy Krupówki
  • czas przejścia szlaku to ok. 50 minut
  • końcówka szlaku bywa stroma
Czarny szlak na Gubałówkę wzdłuż kolejki linowo-terenowej
Czarny szlak na Gubałówkę wzdłuż kolejki linowo-terenowej

Początkowo kamienista ścieżka łagodnie pnie się do góry. Co jakiś czas zza drzew wyłania nam się widok na Giewont i prowadzące ku jego masywowi doliny - Dolinę Strążyską i Białego Potoku.

Początek czarnego szlaku na Gubałówkę
Widok na Giewont z czarnego szlaku na Gubałówkę

Po prawej stronie mamy siatkę, za którą mijają nas przejeżdżające wagoniki kolejki - dzieci wspinając się mogą liczyć ile w tym czasie przemknie wagoników. Mniej więcej w połowie trasy znajduje się betonowy mostek, gdzie możemy stanąć nad wagonikami, niedaleko miejsca, w którym mijają się oba wagoniki - ten jadący do góry ze zjeżdżającym.

Czarny szlak na Gubałówkę
Czarny szlak na Gubałówkę
Czarny szlak na Gubałówkę

Im wyżej tym szlak robi się bardziej stromy - wchodziło się dobrze, ale zejście może być niełatwe, zwłaszcza po deszczu, gdy kamienie będą śliskie.

Czarny szlak na Gubałówkę

Przechodząc przy zjeżdzalni grawitacyjnej wiemy, że znajdujemy się już u szczytu - jeszcze tylko krótkie, ostatnie podejście...

czarny szlak u szczytu Gubałówki,

Gubałówka (1 126 m. n.p.m.)

To górujący nad miastem Zakopane szczyt, z którego roztacza się piękna panorama Tatr! Sama Gubałówka znajduje się poza Tatrami i terenem Tatrzańskiego Parku Narodowego - nie obowiązuje tu więc opłata za wejście do parku, można też pospacerować z psem. Na szczycie Gubałówki znajdziecie wiele tarasów widokowych, kawiarnie, restauracje oraz stragany. Czasem można spotkać pasące się tu stada owiec. 

Widok na Tatry i Zakopane z Gubałówki
Widok na Tatry i Zakopane z Gubałówki
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Zakopane


Wczytuję komentarze ...
cancel