Niebieski szlak na Wyspie Wolin

w pobliżu: Świnoujście
max 96 m min 2 m
straighten 9.6km
timer 3h 10min
north_east 308m
south_east 268m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
wc  Toaleta na trasie
warning  Zakaz wprowadzania psów

To szlak na którym czeka nas najwięcej różnorodnych atrakcji: historycznych: średniowiecznych i  XX-wiecznych, przyrodniczych i widokowych.

Poza tym, co też ważne: liczne punkty gastronomiczne na trasie. Trzeba się jednak przygotować na... wspinaczkę!

Początek niebieskiego szlaku w Międzyzdrojach

Szlak wyrusza spod Muzeum Przyrodniczego WPN w kierunku Dworca PKP. Tuż za nim wchodzi w las i jego skrajem, po około 1 godzinie dociera do Zalesia.  

(Tę część drogi można sobie skrócić jadąc na rowerze: od Międzyzdrojów do Zalesia prowadzi wygodna ścieżka pieszo-rowerowa (ul. Nowomyśliwska, ul.Wodziczki w stronę S3, później niebieski szlak rowerowy na południe. Rowery możemy zostawić np. na parkingu przy Muzeum V3 i stąd już ruszyć dalej pieszym szlakiem).

Bunkier muzeum broni V3 - ruiny wyrzutni

Na stromych zboczach nad Zalesiem, tuż przy szlaku, mijamy ruiny 3 wyrzutni rakiet V3.

Naprawdę warto odbić ciut od szlaku i zejść do niewielkiego Muzeum Bunkier V3, zobaczyć niewielką ekspozycję, ale przede wszystkim posłuchać opowiadania przewodnika!

Przy Muzeum sklepik z pamiątkami i mini punkt gastronomiczny (wojskowa grochówka, napoje, słodycze).

Bunkier muzeum broni V3


Niebieski szlak z Zalesia do Wapnicy 

Wracamy na leśne zbocza i wędrujemy do Wapnicy i Jeziorka Turkusowego - dotrzemy tu za ok 1,5 godz. po wyjściu z Zalesia.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy, widoczna Piaskowa Góra i punkt widokowy


Przy jeziorku (koło parkingu) spora restauracja z placem zabaw.

Idziemy dalej, na Piaskową Górę nad Jeziorkiem Turkusowym (punkt widokowy), a za niecałe pół godziny czeka na nas punkt widokowy Wzgórze Zielonka - tym razem już w Lubinie.

Niebieski szlak przy Wzgórzu Zielonka w Lubinie
Wejście na Wzgórze Zielonka


Idąc niebieskim szlakiem przez miejscowość, obok ceglanego kościółka,  dojdziemy jeszcze do Grodziska Lubin (wstęp płatny) - również z punktem widokowym, a poza tym również punktem gastronomicznym.

Grodzisko w Lubinie


Trasa Międzyzdroje - Lubin to ok 9 km, niby ok 3 godz. spaceru, jednak do czasu przejścia warto doliczyć czas na liczne atrakcje i przystanki po drodze.

Jeśli chcemy z Lubina możemy wrócić do Międzyzdrojów PKS-em, albo tą samą drogą pieszo.

Niebieski szlak: Lubin - Wolin

Dalsza część niebieskiego szlaku prowadzi z Lubina do Wolina (ok 15 km, 4 godz.). Początkowo przyjemnie lasem i przez dzikie trzcinowiska brzegiem Zalewu Szczecińskiego, potem odbija jednak na Dargobądz i Mokrzycę aby wzdłuż asfaltu dojść do celu. Jeśli wybieramy ten odcinek szlaku, wydaje nam się, że krócej, ciekawiej i mniej asfaltowo będzie odbić w Karnocicach z pieszego niebieskiego na rowerowy niebieski szlak i nim dotrzeć do Wolina.Uwaga! Pamiętajmy, że większość niebieskiego szlaku prowadzi przez teren Wolińskiego Parku Narodowego, co oznacza, że obowiązują nas wszystkie "parkowe" ograniczenia, m.in. zakaz wprowadzania psów.
Więcej wędrówek po Wyspie Wolin:


Inne atrakcje dla dzieci na Wyspie Wolin:

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Morze - zachód


Wczytuję komentarze ...
cancel