Kluszkowce: żółty szlak na Lubań
w pobliżu: Nowy TargDługość | 6.9km |
---|---|
Czas | 3h 22min |
Wzniesienia | 659m |
Zejścia | 47m |
Profil wysokości:
beach_access Trasa w cieniu
Żółty szlak na Lubań z Kluszkowiec prowadzi na gorczański szczyt przez las. Jego plusem w upalny dzień jest pełne zacienienie trasy, poza tym jest też o wiele mniej uczęszczany i łagodniejszy niż sąsiedni niebieskie szlak z Przełęczy Snozka.
U celu czeka na nas wieża widokowa z przepiękną panoramą na 4 strony świata: Tatry, Pieniny, Gorce i Beskidy.
Żółty szlak w Kluszkowcach
Żółty szlak rozpoczyna się w Kluszkowcach w okolicy przystani nad Jeziorem Czorsztyńskim, przechodzi przez centrum miejscowości i wchodzi w las dopiero w rejonie Rezerwatu Modrzewie. Jeśli mamy taką możliwość warto ten odcinek ominąć i podjechać wyżej ul. gorczańską (np. w rejon szkoły, kościoła).
Żółty szlak Kluszkowce - Lubań
Droga leśna prowadzi południowymi stokami masywu Lubania i dość łagodnie wznosi się na grzbiet w rejonie szczytu Jaworzyny Ochotnickie. Dotrzemy tu po ok. 2 godz. od wyjścia z Kluszkowiec.
Jaworzyny Ochotnickie - Lubań
Jaworzyny Ochotnickie to niewielka polana z widokiem na północ oraz - w sezonie - borówkowymi polami.
Od tego momentu idziemy już grzbietem, czyli bez większych przewyższeń: czasem lekko w górę, lekko w dół, albo całkiem "po równym".
Po około 20 minutach takiego spaceru i dołączeniu niebieskiego szlaku z Ochotnicy żółte znaki odbijają wąską ścieżką w prawo, podczas gdy główna grzbietowa droga (szlaki niebieski, zielony i czerwony) wspinają się prosto na szczyt.
W tym miejscu możemy wybrać:
- albo idziemy główną drogą prosto na szczyt i do wieży - uwaga: będzie bardzo stromo!
- albo korzystamy z obejścia żółtym szlakiem - wtedy okrążamy wierzchołek, dochodzimy do bazy namiotowej i z niej na szczyt i do wieży. To tylko nieco dłuższa, za to o wiele łagodniejsza i wygodniejsza droga.
Lubań, 1211 m n.p.m. i wieża widokowa
Bez względu na to, którą drogę wybierzemy w celu czeka na nas przepiękna panorama z tarasu wieży widokowej na 4 strony świata! Zobaczymy stąd nie tylko Tatry w całej swojej okazałości, ale także Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki, Wyspowy i Żywiecki.
W sezonie letnim (lipiec - sierpień) warto podejść do bazy namiotowej prowadzonej przez SKPB z Krakowa. Można tu odpocząć, napić się kawy czy herbaty. Poniżej bazy, przy niebieskim szlaku w stronę Przełęczy Snozka znajduje się źródełko z pitną wodą.
Więcej o wieży na Lubaniu, widokach i innych szlakach dojścia na szczyt piszemy tu:
Szlaki na Lubań - szczyt i wieża widokowa
Lubań to niezwykle widokowy szczyt w Gorcach, na granicy Beskidu Wyspowego i Pienin. Z wieży widokowej rozciąga się malownicza panorama na tatrzańskie szczyty, Jezioro Czorsztyńskie i przełom Dunajca oraz całe beskidzkie morze. ...
Powrót do Kluszkowiec
Powrót żółtym szlakiem zajmie nam ok. 2 godz. Możemy też zejść niebieskim szlakiem pod Górę Wdżar i jej podnóżem wrócić do punktu wejścia na szlak. Zejście z Lubania niebieskim szlakiem do Przełęczy Drzyślawa pod Wdżarem to ok. 1 godz. - uwaga: będzie tu o wiele bardziej stromo niż na żółtym szlaku.
Oba szlaki - niebieski i żółty - można połączyć w zgrabna pętlę.
średnia
Na Lubań z Przełęczy Snozka - niebieski szlak
Data dodania: 2023-08-29
Wiecej w regionie: Gorce
o łącznej długości 137 km
