Zamek w Mosznej: pałac i park

Zamkowa 1
47-370 Moszna
call 77 552 07 77; 530 357 094    link mosznazamek.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Parking
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Zamek w Mosznej to wyjątkowe miejsce na mapie polskich zamków. Złożona bryła robi niezapomniane wrażenie - podobno można się tu doliczyć 99 wież i wieżyczek oraz 365 pokoi! Pałac w Mosznej to też możliwość zwiedzania wnętrz, wejścia na widokową wieżę oraz restauracja, hotel i piękny park. Zamek ma ciekawą historię, swojego diabła i "białą damę".

Zamek w Mosznej - pałacowe wieże. fot. Łucja Kasperek

Baśniowy zamek - polski Hogwart

Niepowtarzalna architektura zachwyca wszystkich, bez względu na wiek: najmłodsi (a także rodzice i dziadkowie) przenoszą się tu w świat baśni, starsze dzieciaki zapewne poczują się tu jakby weszły między strony stron książki o Harrym Potterze. Czy wiecie, że można tu też przenocować? To dopiero przygoda!

Zamek w Mosznej - pałac. fot. Łucja Kasperek

Zamek w Mosznej - zwiedzanie, bilety

Wstęp na teren zamku i parku jest płatny. Osobno wykupuje się bilety na zwiedzanie wnętrz. Do wyboru mamy trasę krótszą: zwiedzanie sal reprezentacyjnych (ok 1 godz.) i dłuższą "Życie codzienne na zamku" (ok 100 min.). Zwiedzanie nie jest dostępne dla wózków dziecięcych i inwalidzkich - do pokonania jest wiele schodów, brak wind.

Zamek w Mosznej - wnętrza pałacu. fot. Łucja Kasperek
Zamek w Mosznej - wnętrza pałacu. fot. Łucja Kasperek

Park przy pałacu w Mosznej

Ogromny park z alejkami (wstęp płatny). Rosną tu dęby szypułkowe oraz piękne rododendrony. Można spacerować, zrobić sobie piknik, pograć w badmintona.

Zamek w Mosznej - park pałacowy. fot. Łucja Kasperek

Zamek w Mosznej - historia i legendy

Podobno obecny zamek powstał na ruinach starszej warowni należącej do templariuszy (nie zostało to jednak potwierdzone).

Diabły na Zamku w Mosznej

Fakt, że tak okazałą budowlę zbudowano w rekordowym jak na XIX wiek czasie: w 3 lata spowodowało, że lokalna ludność była przekonana, że był w nią zamieszany diabeł, z którym hrabia podpisał cyrograf: duszą zapłacił za budowę zamku.Także diabeł pilnuje ponoć jedynej windy w zamku - to prywatna winda hrabiego, którą wjeżdżał do biblioteki. Zastrzegł sobie jednak, aby nikt poza nim z niej nie korzystał. Po jego śmierci przestrzegania tej zasady miał bronić sam diabeł. Kiedy niedawno chciano zabytkową windę wyremontować i uruchomić w dom konserwatora uderzył piorun. Prace przy windzie zostały przerwane.

Biała Dama z Zamku w Mosznej

Baśniowy zamek ma też swoją "Białą Damę". Po zamku krąży ponoć duch angielskiej guwernantki, która nieszczęśliwie zakochana we właścicielu pałacu rzuciła się z wieży. Mimo, że chciała być pochowana "na Wyspach", czyli w ojczystej Anglii, pochowano ją na wyspie w parku. Przypomina o niej szkielet w oknie jednej z wież zamku.

Zamek w Mosznej - pałacowe liczby i fakty. fot. Łucja Kasperek

PS. Przy okazji zwiedzania Zamku w Mosznej warto zaglądnąć też do Opola:


Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Opolskie


Wczytuję komentarze ...
cancel