Opole - co warto zobaczyć?

Opole bardzo pozytywnie nas zaskoczyło - samo miasto nie jest duże, odległości między poszczególnymi miejscami są niewielkie, a jednak w Opolu znajdziemy wiele zieleni, traktów spacerowych, uliczek wolnych od samochodów, wiele klimatycznych lokali, kawiarni, miejsc odpoczynku - naszym ulubionym miejscem na przeczekanie upałów stała się klubokawiarnia Laba na wyspie Bolko z wygodnymi sofami i leżakami przy stawie. Wieczorem deptaki i kawiarnie są pełne ludzi, rozłożonych leżaków. 

Opole - fontanna na Placu Wolności

Filharmonia i kolorowa fontanna multimedialna

Budynek Opolskiej Filharmonii położony jest przy miejskim deptaku - ulicy Krakowskiej. Główną atrakcją cieszącą dzieci jest tu multimedialna, kolorowa fontanna grająca utwory muzyki klasycznej - pokazy i spektakle odbywają się pięć razy dziennie o godz. 12.00, 15.00, 19.00, 20.00 lub 21.00.

Multimedialna fontanna przy filharmonii w Opolu

Rynek Główny w Opolu

Kształtem przypomina ten, który był tutaj już w średniowieczu - wtedy jeszcze jego zabudowa była drewniana. Dziś rynek otaczają urokliwe kamienice, a jego najbardziej charakterystycznym elementem jest 65-metrowa wieża ratuszowa, z której codziennie odgrywany jest hejnał Opola. Warto zwrócić uwagę na znajdującą się pod stopami “Aleję Gwiazd”.

Rynek Główny w Opolu

Rynek Główny w Opolu

Aleja Gwiazd w Opolu

Wzgórze Uniwersyteckie

Na ciekawym, niewielkim skwerku ustawiono rzeźby artystów i postaci związanych z Opolem. Znajdziemy tu rzeźby Osieckiej, Niemena i Grechuty - wielkich gwiazd festiwali opolskich. 

Wzgórze Uniwersyteckie

Młynówka

Tuż koło centrum miasta płynie Młynówka - dawne koryto Odry, która często błędnie uważana jest za kanał. Wzdłuż Młynówki ciągnie się trakt spacerowy.

Deptak przy Młynówce

Trakt spacerowy wzdłuż Młynówki

Mostek Groszowy “Zielony Mostek”

To jeden z piękniejszych mostów dla pieszych w Polsce - o stalowej konstrukcji w kwiatowe ornamenty. Jego nazwa pochodzi od groszowego myta pobieranego dawniej za przejście.

Zielony Mostek

Wieża Piastowska i Staw Zamkowy

Okrągła Wieża Piastowska to najstarszy zabytek architektury obronnej Polski! Pochodzi z około 1300 roku i jest pozostałością po nieistniejącym obecnie Zamku Piastowskim. Jak na owe czasy była budowlą bardzo nowoczesną, bo zbudowaną z cegły. Wieże można zwiedzić po wcześniejszym umówieniu z przewodnikiem (dla grupy 5 osób). Niedaleko wieży znajduje się niewielki, ale bardzo urokliwy staw - pozostałość po dawnej fosie, która otaczała kiedyś Zamek Piastowski. Zimą staw zamieniany jest na lodowisko! A budynek PTTK, gdzie dziś mieści się restauracja to dawny Domek Lodowy z 1909 roku, bo lodowisko na Stawie Zamkowym to dawna tradycja!  

Staw Zamkowy

Staw Zamkowy nocą - przyjemne miejsce na letni wieczór

Wyspa Bolko i Zoo

Niemal cała wyspa to rekreacyjny teren zielony. Znajduje się tu opolskie Zoo oraz rozległy park z kilometrami asfaltowych alejek dla rolkarzy i rowerzystów. Miłym miejscem odpoczynku jest klubokawiarnia Laba z wieloma stolikami na zewnątrz, miejscem do zabawy oraz leżakami na drewnianym molo nad stawem - w ciepły dzień można tu spędzić długie, leniwe godziny.

Wyspa Bolko - alejka parkowa

Ścieżka rowerowa na wyspie Bolko

Pomost i leżaki w kawiarni Laba na wyspie Bolko

Rodzinna laba w kawiarni Laba na wyspie Bolko

Najlepsze place zabaw w Opolu

W Opolu znajdziecie dwa naprawdę duże i nowoczesne place zabaw - jeden w centrum zacieniony przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Strzelców Opolskich 1 , drugi nasłoneczniony w nowopowstałym Parku 800-lecia na wyspie Bolko.

Plac zabaw przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu

Kąpielisko Bolko

Do miejskiego, strzeżonego kąpieliska prowadzi nas trakt rowerowo-spacerowy wzdłuż Młynówki. Z centrum miasta dojdziemy nad kąpielisko 30 minutowym spacerem (głównie w słońcu), możemy też wypożyczyć rower. Kąpielisko zadbane, woda jest długo płytka - na jego terenie miejskie toalety oraz miejsce na przypięcie roweru. 

Trasa rowerowa do Kąpieliska Bolko

Kąpielisko Bolko

A może przy okazji wycieczki do Opola wstąpicie też do Zamku w Mosznej?
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel