region

WYBIERZ REGION

Kraków Wrocław Warszawa Zakopane Rabka Nowy Sącz Tarnów Rzeszów Poznań Łódź Świnoujście Trójmiasto Toruń Zielona Góra Tatry Morze zachód Morze wschód Gorce Pieniny Beskidy wsch Beskidy zach Bieszczady Sudety Karkonosze Stołowe Świętokrzyskie Kotlina Kłodzka Jura Krakowska Roztocze Puszcza Biało- wieska Polesie

Kombinat i schron pod kombinatem
Ujastek 1
30-969 Kraków

Mało kto wie, że można przejść za wielką, mosiężną bramę i zwiedzić gmachy kombinatu wraz ze znajdującym się tu przeciwlotnyczym schronem. Na wycieczkę można wybrać się np. ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii RAWELIN lub z Fundacją Promocji Nowej Huty.Kombinat - budynek "Z"

Budynek “Zet” kombinatu był najbardziej reprezentacyjny i wybudowany z największym przepychem. Miały w nim gabinety najważniejsze osoby w Hucie. W nim witano najznamienitsze delegacje. Zachowały się tu marmurowe posadzki, oryginalne meble, sufity, żyrandole, a w gabinecie dyrektora nawet boazeria z orzecha kaukaskiego. Oba budynki łączy podziemne przejście.Schron pod budynkiem “S” kombinatu

Czy wiecie, że to prawdziwe stanowisko dowodzenia kombinatu?! W przypadku zagrożenia miały w nim przebywać osoby kierujące akcją ratowniczą i nadzorujące procesy technologiczne w hucie.Chcecie dowiedzieć się wiecej o schronach i Nowej Hucie?

Sięgnijcie po nasz rodzinny przewodnik "Nowa Huta - odkryj ją na nowo!". Książkę wypożyczycie w filiach Biblioteki Kraków.

Autor: adelina
Data dodania / aktualizacji:2020-02-11

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel