location_city Piza w jeden dzień!

Spis Treści

Piza to bez wątpienia jedno z najsłynniejszych miejsc świata! Co ciekawe sławę swą zawdzięcza fatalnej pomyłce budowniczych, która spowodowała odchylanie się dzwonnicy od pionu. I choć wiele jest wież piękniejszych i wiele krzywych - tą jedną znają wszyscy! Krzywa wieża w Pizie to bez wątpienia kultowy symbol Włoch i jeden z najczęściej fotografowanych obiektów na świecie! A sama Piza? Jednych urzeka jej turystyczny klimat, inni polecają omijać "miasto, w którym nic poza wieżą nie ma" szerokim łukiem. Tak naprawdę warto tu zajrzeć i wyrobić sobie o niej własne zdanie - zwłaszcza, że od lotniska do centrum miasta możemy przejść na piechotę! 

Piza w jeden dzień!
Piza w jeden dzień!

Piza - jak dojechać z lotniska do centrum miasta?

Z Polski do Pizy najwygodniej i często bardzo tanio można dostać się samolotem. Fenomenem i dużym atutem Pizy jest lotnisko zlokalizowane bardzo blisko miasta - ok 20 minut spacerem od centrum (oraz stacji kolejowej) i 50 minut pieszo od krzywej wieży, to fajna i ekonomiczna opcja jeśli jesteśmy z lekkim plecakiem. Z lotniska kursują też pociągi PISAMOVER  do centrum miasta Pisa Centro, odjeżdżają one po przylocie samolotu i kursują do około północy. Cena przejazdu to 5 euro (luty 2023). 

Z lotniska do dworca jedzie autobus linii nr 3, z dworca pod Campo dei Miracoli, czyli Plac Cudów z krzywą wieżą możecie podjechać autobusem linii nr 4.

Niedaleko krzywej wieży też znajduje się stacja kolejowa - Pisa S. Rossore (jadąc z lotniska trzeba się przesiąść w Pisa centrale). Połączenia łatwo zaplanować korzystając ze strony włoskich kolei: www.trenitalia.com

Lotnisko w Pizie
Lotnisko w Pizie

Piza - trasa zwiedzania

Jeżeli na zwiedzenie miasta macie dzień lub nawet kilka godzin, a zaczynacie z lotniska lub stacji kolejowej - możecie skorzystać z przygotowanej przez nas trasy turystycznej łączącej dworzec z krzywą wieżą poprowadzonej przez główne zabytki i piesze arterie. 

Piza w kilka godzin - trasa zwiedzania od dworca Pisa Centrale pod krzywą wieżę

łatwa
directions_walk child_friendly

Piza w kilka godzin - trasa zwiedzania od dworca Pisa Centrale pod krzywą wieżę

max 9 m min 0 m
straighten 2.3km
timer 39min
north_east 34m
south_east 34m
Borgo Stretto, Piza
Borgo Stretto, Piza

Piza - co warto zobaczyć?

Piza to miasto w północnych Włoszech położone nad rzeką Arno. Co ciekawe Piza była dawniej miastem portowym położonym nad samym morzem. To muł niesiony przez rzekę spowodował odcięcie miasta od wybrzeża. Spacer starówką i zobaczenie głównych zabytków (bez wchodzenia do środka, zwiedzania muzeów itp.) zajmie Wam około pół dnia. Jeśli macie więcej czasu możecie też zajrzeć do znajdującego się w centrum miasta niedaleko krzywej wieży ogrodu botanicznego - w upalne dni znajdziecie tu nieco spokoju, zieleni, ławeczki i błogi cień. 

Plac Cudów - krzywa wieża, baptysterium i katedra

Na porośniętym murawą zielonym placu znajdują się najważniejsze zabytki Pizy: słynna krzywa dzwonnica, baptysterium (czyli miejsce do udzielania chrztów), katedra oraz cmentarz. Teren częściowo otoczony jest murami, które też można zwiedzić. W sezonie bywa tu naprawdę tłoczno, a każdy wygina się by mieć "jedyne i niepowtarzalne" ujęcie podpierania monumentu - można śmiało powiedzieć, że zabytek soi do dziś tylko dzięki podtrzymywania go przez miliony turystów ;) 

Na teren Placu Cudów wchodzimy za darmo. 

Krzywa wieża 

To charakterystycznie przekrzywiona dzwonnica zbudowana dla położonej tuż obok katedry - jej budowa trwała przez 199 lat! Już na początkowym etapie budowo popełniono felerny błąd - wylano za małe fundamenty na miękkim podłożu. Wieża zaczęła się przekrzywiać na etapie stawiania drugiego piętra. Budowę wieży rozpoczęto w 1173 i powstawała w czasie, gdy Włochy podzielone były na niezależne miasta-państwa. Jej budowa została przerwana na 100 lat na czas wojny z Lukką, Genuą i Florencją. Paradoksalnie, dzięki temu wieża nadal stoi, gdyż przez stulecie gleba zdążyła się nieco ustabilizować.

Bilet na krzywą wieżę w Pizie to chyba najdroższy bilet na wieżę w Europie - obecna cena to 20 euro (luty 2023). Bilety sprzedawane są na konkretną godzinę. Na szczyt wieży prowadzi 297 schodów. Będąc w środku nie odczuwa się, ze wieża jest krzywa!

Krzywa wieża w Pizie
Krzywa wieża w Pizie

Katedra

Warto wiedzieć, że katedrę można zwiedzić za darmo - należy tylko pobrać w kasie bezpłatną wejściówkę (wejścia są na określoną  godzinę).

Jak już wiecie Piza była miastem portowym, a co więcej - potęgą morską konkurującą nawet z Wenecją! Jej flota podbiła i ograbiła z bogactw wiele miast basenu Morza Śródziemnego. To właśnie z łupy przywiezione z Palermo wykorzystano do budowy katedry - np. wyrzeźbione kolumny między nawą i absydą pochodzą z meczetu w Palermo.

Plac Cudów, widok na krzywą wieżę i katedrę
Plac Cudów, widok na krzywą wieżę i katedrę
Katedra w Pizie
Katedra w Pizie
Katedra w Pizie
Katedra w Pizie

Ciekawostką w katedrze, na którą warto zwrócić uwagę i która zapewne spodoba się uczniom i dzieciom jest wiszący tu duży mosiężny żyrandol zwany "Lampą Galileusza"- według anegdoty Galileusz jako nastolatek przyglądając się z nudów zawieszonym u sufitów katedry w Pizie żyrandolom zauważył, że okresy ich wahań zależą od długości ich sznura. W rzeczywistości Galileusz dokonywał swoich obserwacji już w 1580 roku, zanim obecny żyrandol został umieszczony w katedrze, a żyrandol, który obserwował Galileusz znajduje się na cmentarzu Camposanto Monumentale.

Lampa Galileusza w katedrze
Lampa Galileusza w katedrze
Wnętrze katedry oraz kolumny pochodzące z meczetu w Palermo
Wnętrze katedry oraz kolumny pochodzące z meczetu w Palermo

Baptysterium św. Jana Chrzciciela

Baptysterium to budynek przeznaczony do wykonywania obrzędu chrztu. W średniowieczu budowano bardzo często katedrę i baptysterium osobno. Baptysterium w Pizie jest największe na świecie! We wnętrzu budynku panuje niesamowita akustyka. Podczas zwiedzania możecie na własne uszy poznać jego akustyczne możliwości - pokaz śpiewu w baptysterium odbywa się co pół godziny.

Okrągły budynek Baptysterium św. Jana Chrzciciela w Pizie
Okrągły budynek Baptysterium św. Jana Chrzciciela w Pizie

Mury obronne, Lwia Brama i cmentarz 

Piza otoczona była dawniej obronnymi murami, które przez stulecia broniły dostępu do miasta. Mury były wysokie na 11 metrów, a ich całkowita długość dochodziła do 7 kilometrów tworząc w ówczesnych czasach jedno z największych zamkniętych miast w całej Europie. Do dziś zachował się fragment murów przy Placu Cudów - mury są udostępnione do zwiedzania. Przy placu znajduje się też jedna z głównych bram prowadzących do miasta - Lwia Brama.  Korzystali z niej ważne osobistości i oficjalni przedstawiciele. Tuż przy murach, za bramą zlokalizowany jest cmentarz Campo Santo, będący jednym z najstarszych cmentarzy w Europie. 

Widok na krzywą wieżę i Plac Cudów przez Lwią Bramę
Widok na krzywą wieżę i Plac Cudów przez Lwią Bramę

Piazza dei Cavalieri (Plac Kawalerzystów)

 To plac znajdujący się w centrum Pizy, który dawniej był najsłynniejszym placem w mieście - tu w średniowieczu tętniło polityczne życie. Obecnie jest tu spokojnie i dość cicho. Wrażenie robi zdobiony zdobiony pałac Palazzo della Carovana, w którym kiedyś mieścił się założony przez Napoleona uniwersytet. Wart uwagi jest również budynek z zegarem - dawniej była to osobna wieża i dwa budynki. Wież opisana została w Boskiej Komedii Dantego - to w niej miejscowy arcybiskup miał osadzić hrabiego Ugolina wraz z dziećmi i wnukami w lochach pod wieżą, skazując wszystkich na śmierć głodową.

Wieża Torre della Muda opisana w Boskiej Komedii Dantego
Wieża Torre della Muda opisana w Boskiej Komedii Dantego

Bulwary rzeki Arno i kościół Santa Maria della Spina

Przez miasto przepływa rzeka Arno - jej bulwaru zdobią rzędy kamienic. Spacer samymi bulwarami jest jednak mało przyjemny, gdyż przebiegają tedy jedne z głównych ulic Pizy. Będąc na bulwarach warto zwrócić uwagę na niewielki, biały kościółek Santa Maria della Spina. Powstał w 1230 roku i dawniej przechowywano tutaj relikwie w postaci ciernia z korony Jezusa - stąd też nazwa kościoła, gdyż po włosku kolec to właśnie spina. Kościół jednak bardzo rzadko jest otwarty i udostępniony do zwiedzania.

Rzeka Arno w Pizie
Rzeka Arno w Pizie
Kościół Santa Maria della Spina
Kościół Santa Maria della Spina

Deptaki i uliczki

Jedną z głównych, pieszych arterii Pizy jest deptak Corso Italia - doprowadzi Was on prawie spod dworca kolejowego aż pod Plac Cudów. Znajdują się tu ekskluzywne sklepy, lokale. Jest to bez wątpienia najlepsza trasa jeśli jesteście pieszo i nie chcecie iść przy ulicach z samochodami. 

Deptak Corso Italia, Piza
Deptak Corso Italia, Piza

Na starym mieście znajduje się też wiele wąskich uliczek, po których można beztrosko pobłądzić - jednak naszym zdaniem ich urokowi daleko do innych, sąsiednich miast np. Lukki. 

Uliczki sterego miasta w Pizie
Uliczki sterego miasta w Pizie

Ogród Botaniczny w Pizie / Orto Botanico di Pisa

Jeśli zmęczył Was tłum na Placu Cudów, a do tego upał już daje się we znaki i chętnie ucieklibyście w jakiś zielony zakamarek miejcie na uwadze, że niedaleko krzywej wieży znajduje się taka oaza zieleni - Ogród Botaniczny w Pizie (Orto Botanico di Pisa).  Możecie zobaczyć tu np. las bambusowy oraz kwiaty bananowca. na terenie ogrodu jest kilka niedużych szklarni i muzem. Sam ogród nie jest jednak duży i zwiedzanie na pewno Was nie zmęczy. 

Ogród Botaniczny w Pizie / Orto Botanico di Pisa

Ogród Botaniczny w Pizie / Orto Botanico di Pisa

Ogród botaniczny w Pizie, w którym zobaczycie bambusowy las, szklarnie, bananowca oraz wiele innych botanicznych ciekawostek. ...

Ogród Botaniczny w Pizie
Ogród Botaniczny w Pizie

Nasze wrażenia z Pizy

W Pizie byliśmy drugi raz - za pierwszym razem w lecie wpadliśmy do miasta na kilka godzin przed samolotem. Bardzo nas wtedy zmęczyła - tłumem, samochodami. Tym razem postanowiliśmy dać jej druga szansę i po przylocie mieliśmy na nią spokojny cały dzień, ale... niewiele to zmieniło w naszym postrzeganiu miasta. Owszem - warto tu zajrzeć i zobaczyć słynne zabytki, ale na pewno nie chcielibyśmy spędzić tu dłuższego urlopu - po prostu nie jest tanio, a w okolicy jest tyle piękniejszych miast i miejsc, chociażby pobliska Lukka, w której noclegi są jednak tańsze niż w Pizie oraz również leżąca niedaleko La Spezia i przepiękne Cinque Terre.

Niewątpliwą zaletą Pizy jest bliskość lotniska i świetne skomunikowanie kolejowe dające możliwość wypadu w różne atrakcje regionu. 

Piza - kolorowanki dla dzieci

Edukacyjne kolorowanki dla dzieci o Pizie - pełne wiedzy i ciekawostek. Możecie je wydrukować na domowej drukarce - może umilą Wam podróż samolotem? Mamy nadzieję, że dzięki nim poznanie miasta będzie dla Was jeszcze bardziej ciekawsze!

Krzywa wieża w Pizie - kolorowanka dla dzieci
Krzywa wieża w Pizie - kolorowanka dla dzieci
Galileusz na krzywej wieży w Pizie - kolorowanka dla dzieci
Galileusz na krzywej wieży w Pizie - kolorowanka dla dzieci
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Włochy


Wczytuję komentarze ...
cancel