- Piza - jak dojechać z lotniska do centrum miasta?
- Piza - trasa zwiedzania
- Piza - co warto zobaczyć?
- Plac Cudów - krzywa wieża, baptysterium i katedra
- Piazza dei Cavalieri (Plac Kawalerzystów)
- Bulwary rzeki Arno i kościół Santa Maria della Spina
- Deptaki i uliczki
- Ogród Botaniczny w Pizie / Orto Botanico di Pisa
- Nasze wrażenia z Pizy
- Piza - kolorowanki dla dzieci
Piza to bez wątpienia jedno z najsłynniejszych miejsc świata! Co ciekawe sławę swą zawdzięcza fatalnej pomyłce budowniczych, która spowodowała odchylanie się dzwonnicy od pionu. I choć wiele jest wież piękniejszych i wiele krzywych - tą jedną znają wszyscy! Krzywa wieża w Pizie to bez wątpienia kultowy symbol Włoch i jeden z najczęściej fotografowanych obiektów na świecie! A sama Piza? Jednych urzeka jej turystyczny klimat, inni polecają omijać "miasto, w którym nic poza wieżą nie ma" szerokim łukiem. Tak naprawdę warto tu zajrzeć i wyrobić sobie o niej własne zdanie - zwłaszcza, że od lotniska do centrum miasta możemy przejść na piechotę!
Piza - jak dojechać z lotniska do centrum miasta?
Z Polski do Pizy najwygodniej i często bardzo tanio można dostać się samolotem. Fenomenem i dużym atutem Pizy jest lotnisko zlokalizowane bardzo blisko miasta - ok 20 minut spacerem od centrum (oraz stacji kolejowej) i 50 minut pieszo od krzywej wieży, to fajna i ekonomiczna opcja jeśli jesteśmy z lekkim plecakiem. Z lotniska kursują też pociągi PISAMOVER do centrum miasta Pisa Centro, odjeżdżają one po przylocie samolotu i kursują do około północy. Cena przejazdu to 5 euro (luty 2023).
Z lotniska do dworca jedzie autobus linii nr 3, z dworca pod Campo dei Miracoli, czyli Plac Cudów z krzywą wieżą możecie podjechać autobusem linii nr 4.
Niedaleko krzywej wieży też znajduje się stacja kolejowa - Pisa S. Rossore (jadąc z lotniska trzeba się przesiąść w Pisa centrale). Połączenia łatwo zaplanować korzystając ze strony włoskich kolei: www.trenitalia.com
Piza - trasa zwiedzania
Jeżeli na zwiedzenie miasta macie dzień lub nawet kilka godzin, a zaczynacie z lotniska lub stacji kolejowej - możecie skorzystać z przygotowanej przez nas trasy turystycznej łączącej dworzec z krzywą wieżą poprowadzonej przez główne zabytki i piesze arterie.
łatwa
Piza w kilka godzin - trasa zwiedzania od dworca Pisa Centrale pod krzywą wieżę
Piza - co warto zobaczyć?
Piza to miasto w północnych Włoszech położone nad rzeką Arno. Co ciekawe Piza była dawniej miastem portowym położonym nad samym morzem. To muł niesiony przez rzekę spowodował odcięcie miasta od wybrzeża. Spacer starówką i zobaczenie głównych zabytków (bez wchodzenia do środka, zwiedzania muzeów itp.) zajmie Wam około pół dnia. Jeśli macie więcej czasu możecie też zajrzeć do znajdującego się w centrum miasta niedaleko krzywej wieży ogrodu botanicznego - w upalne dni znajdziecie tu nieco spokoju, zieleni, ławeczki i błogi cień.
Plac Cudów - krzywa wieża, baptysterium i katedra
Na porośniętym murawą zielonym placu znajdują się najważniejsze zabytki Pizy: słynna krzywa dzwonnica, baptysterium (czyli miejsce do udzielania chrztów), katedra oraz cmentarz. Teren częściowo otoczony jest murami, które też można zwiedzić. W sezonie bywa tu naprawdę tłoczno, a każdy wygina się by mieć "jedyne i niepowtarzalne" ujęcie podpierania monumentu - można śmiało powiedzieć, że zabytek soi do dziś tylko dzięki podtrzymywania go przez miliony turystów ;)
Na teren Placu Cudów wchodzimy za darmo.
Krzywa wieża
To charakterystycznie przekrzywiona dzwonnica zbudowana dla położonej tuż obok katedry - jej budowa trwała przez 199 lat! Już na początkowym etapie budowo popełniono felerny błąd - wylano za małe fundamenty na miękkim podłożu. Wieża zaczęła się przekrzywiać na etapie stawiania drugiego piętra. Budowę wieży rozpoczęto w 1173 i powstawała w czasie, gdy Włochy podzielone były na niezależne miasta-państwa. Jej budowa została przerwana na 100 lat na czas wojny z Lukką, Genuą i Florencją. Paradoksalnie, dzięki temu wieża nadal stoi, gdyż przez stulecie gleba zdążyła się nieco ustabilizować.
Bilet na krzywą wieżę w Pizie to chyba najdroższy bilet na wieżę w Europie - obecna cena to 20 euro (luty 2023). Bilety sprzedawane są na konkretną godzinę. Na szczyt wieży prowadzi 297 schodów. Będąc w środku nie odczuwa się, ze wieża jest krzywa!
Katedra
Warto wiedzieć, że katedrę można zwiedzić za darmo - należy tylko pobrać w kasie bezpłatną wejściówkę (wejścia są na określoną godzinę).
Jak już wiecie Piza była miastem portowym, a co więcej - potęgą morską konkurującą nawet z Wenecją! Jej flota podbiła i ograbiła z bogactw wiele miast basenu Morza Śródziemnego. To właśnie z łupy przywiezione z Palermo wykorzystano do budowy katedry - np. wyrzeźbione kolumny między nawą i absydą pochodzą z meczetu w Palermo.
Ciekawostką w katedrze, na którą warto zwrócić uwagę i która zapewne spodoba się uczniom i dzieciom jest wiszący tu duży mosiężny żyrandol zwany "Lampą Galileusza"- według anegdoty Galileusz jako nastolatek przyglądając się z nudów zawieszonym u sufitów katedry w Pizie żyrandolom zauważył, że okresy ich wahań zależą od długości ich sznura. W rzeczywistości Galileusz dokonywał swoich obserwacji już w 1580 roku, zanim obecny żyrandol został umieszczony w katedrze, a żyrandol, który obserwował Galileusz znajduje się na cmentarzu Camposanto Monumentale.
Baptysterium św. Jana Chrzciciela
Baptysterium to budynek przeznaczony do wykonywania obrzędu chrztu. W średniowieczu budowano bardzo często katedrę i baptysterium osobno. Baptysterium w Pizie jest największe na świecie! We wnętrzu budynku panuje niesamowita akustyka. Podczas zwiedzania możecie na własne uszy poznać jego akustyczne możliwości - pokaz śpiewu w baptysterium odbywa się co pół godziny.
Mury obronne, Lwia Brama i cmentarz
Piza otoczona była dawniej obronnymi murami, które przez stulecia broniły dostępu do miasta. Mury były wysokie na 11 metrów, a ich całkowita długość dochodziła do 7 kilometrów tworząc w ówczesnych czasach jedno z największych zamkniętych miast w całej Europie. Do dziś zachował się fragment murów przy Placu Cudów - mury są udostępnione do zwiedzania. Przy placu znajduje się też jedna z głównych bram prowadzących do miasta - Lwia Brama. Korzystali z niej ważne osobistości i oficjalni przedstawiciele. Tuż przy murach, za bramą zlokalizowany jest cmentarz Campo Santo, będący jednym z najstarszych cmentarzy w Europie.
Piazza dei Cavalieri (Plac Kawalerzystów)
To plac znajdujący się w centrum Pizy, który dawniej był najsłynniejszym placem w mieście - tu w średniowieczu tętniło polityczne życie. Obecnie jest tu spokojnie i dość cicho. Wrażenie robi zdobiony zdobiony pałac Palazzo della Carovana, w którym kiedyś mieścił się założony przez Napoleona uniwersytet. Wart uwagi jest również budynek z zegarem - dawniej była to osobna wieża i dwa budynki. Wież opisana została w Boskiej Komedii Dantego - to w niej miejscowy arcybiskup miał osadzić hrabiego Ugolina wraz z dziećmi i wnukami w lochach pod wieżą, skazując wszystkich na śmierć głodową.
Bulwary rzeki Arno i kościół Santa Maria della Spina
Przez miasto przepływa rzeka Arno - jej bulwaru zdobią rzędy kamienic. Spacer samymi bulwarami jest jednak mało przyjemny, gdyż przebiegają tedy jedne z głównych ulic Pizy. Będąc na bulwarach warto zwrócić uwagę na niewielki, biały kościółek Santa Maria della Spina. Powstał w 1230 roku i dawniej przechowywano tutaj relikwie w postaci ciernia z korony Jezusa - stąd też nazwa kościoła, gdyż po włosku kolec to właśnie spina. Kościół jednak bardzo rzadko jest otwarty i udostępniony do zwiedzania.
Deptaki i uliczki
Jedną z głównych, pieszych arterii Pizy jest deptak Corso Italia - doprowadzi Was on prawie spod dworca kolejowego aż pod Plac Cudów. Znajdują się tu ekskluzywne sklepy, lokale. Jest to bez wątpienia najlepsza trasa jeśli jesteście pieszo i nie chcecie iść przy ulicach z samochodami.
Na starym mieście znajduje się też wiele wąskich uliczek, po których można beztrosko pobłądzić - jednak naszym zdaniem ich urokowi daleko do innych, sąsiednich miast np. Lukki.
Ogród Botaniczny w Pizie / Orto Botanico di Pisa
Jeśli zmęczył Was tłum na Placu Cudów, a do tego upał już daje się we znaki i chętnie ucieklibyście w jakiś zielony zakamarek miejcie na uwadze, że niedaleko krzywej wieży znajduje się taka oaza zieleni - Ogród Botaniczny w Pizie (Orto Botanico di Pisa). Możecie zobaczyć tu np. las bambusowy oraz kwiaty bananowca. na terenie ogrodu jest kilka niedużych szklarni i muzem. Sam ogród nie jest jednak duży i zwiedzanie na pewno Was nie zmęczy.
Ogród Botaniczny w Pizie / Orto Botanico di Pisa
Ogród botaniczny w Pizie, w którym zobaczycie bambusowy las, szklarnie, bananowca oraz wiele innych botanicznych ciekawostek. ...
Nasze wrażenia z Pizy
W Pizie byliśmy drugi raz - za pierwszym razem w lecie wpadliśmy do miasta na kilka godzin przed samolotem. Bardzo nas wtedy zmęczyła - tłumem, samochodami. Tym razem postanowiliśmy dać jej druga szansę i po przylocie mieliśmy na nią spokojny cały dzień, ale... niewiele to zmieniło w naszym postrzeganiu miasta. Owszem - warto tu zajrzeć i zobaczyć słynne zabytki, ale na pewno nie chcielibyśmy spędzić tu dłuższego urlopu - po prostu nie jest tanio, a w okolicy jest tyle piękniejszych miast i miejsc, chociażby pobliska Lukka, w której noclegi są jednak tańsze niż w Pizie oraz również leżąca niedaleko La Spezia i przepiękne Cinque Terre.
Niewątpliwą zaletą Pizy jest bliskość lotniska i świetne skomunikowanie kolejowe dające możliwość wypadu w różne atrakcje regionu.
Piza - kolorowanki dla dzieci
Edukacyjne kolorowanki dla dzieci o Pizie - pełne wiedzy i ciekawostek. Możecie je wydrukować na domowej drukarce - może umilą Wam podróż samolotem? Mamy nadzieję, że dzięki nim poznanie miasta będzie dla Was jeszcze bardziej ciekawsze!
Data dodania: 2017-12-30
Wiecej w regionie: Włochy
o łącznej długości 59 km
