Ogród Botaniczny w Pizie / Orto Botanico di Pisa

Via Luca Ghini 13 w centrum miasta, niedaleko krzywej wieży
56126 Pisa

check_circle  Na wolnym powietrzu

To uniwersytecki ogród botaniczny uznawany za najstarszy na świecie - istnieje od XVI wieku! Zlokalizowany w niedalekiej odległości od krzywej wieży pozwoli nieco odpocząć od gwaru miasta, w upalny dzień znajdziemy tu ławeczki i błogi cień. Sam teren ogrodu nie jest szczególnie duży - zwiedzanie więc Was nie zmęczy. Znajdziemy tu wiele ciekawostek ze świata roślin i jak to powiedziała nasza córka "ten ogród jest fajniejszy niż ta wieża" - chyba lepszej rekomendacji nie trzeba!

Ścieżki w ogrodzie są szutrowe - mogą być mało wygodne pod wózek.

Ogród Botaniczny w Pizie

Las Bambusowy

Niesamowite wrażenie wywarł na nas znajdujący się w ogrodzie las bambusowy - pomiędzy roślinami mamy wydeptane ścieżki, dzięki którym faktycznie możemy poczuć się, jak w lesie i zobaczyć też pościnane pnie bambusa. Choć bambus bardziej przypomina drzewo tak naprawdę jest imponujących rozmiarów trawą i to rosnącą najszybciej na świecie! Od momentu wykiełkowania bambusy potrafią rosnąć bez żadnych nawozów sztucznych nawet 1 m na dobę. Charakterystycznym elementem budowy bambusa są tzw. kolanka wzrostu, które w regularnych odstępach dzielą łodygę na odcinki. Bambus posiada bardzo mocne, ale jednocześnie lekkie drewno, dlatego od czasów starożytnych był używany do budowy domów, mostów, tratw, do wyrobu broni i instrumentów muzycznych. Firma ASUS podobno uruchomiła produkcję laptopów, których korpus składa się w 85% z bambusa!

Bambus, Ogród Botaniczny w Pizie
Bambus, Ogród Botaniczny w Pizie
Bambus, Ogród Botaniczny w Pizie

Kwiaty bananowca

Bananowiec jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Cechą charakterystyczną rośliny jest brak pnia – liście razem z ogonkami tworzą pień pozorny. Tak więc choć bananowiec wygląda jak palma, to wcale nią nie jest! Mimo, że potrafi osiągnąć potężne rozmiary w rzeczywistości to... bylina, trawa. Bananowiec to jednoroczna roślina taka sama jak zboża, kukurydza czy pomidor. Kwiaty bananowca są jadalne, podobne do karczochów i smakują podobnie do mięsa ryb. Każda grupa kwiatów przekształca się z czasem w kiść bananów. Niezwykłość tej rośliny polega również na tym, że po wydaniu owoców, bananowiec właściwie obumiera.

Kwiat bananowca w styczniu, Ogród botaniczny w Pizie
Kwiat bananowca w styczniu, Ogród botaniczny w Pizie

Szklarnie

Na terenie ogrodu znajduje się kilka szklarni - m.in. z kaktusami, które były całkiem pokaźnych rozmiarów. Szklarnie wydawały nam się nieco zaniedbane, ale to może przez to, że ogród odwiedziliśmy w styczniu?

Szklarnia z kaktusami w Ogrodzie Botanicznym w Pizie
Szklarnia z kaktusami w Ogrodzie Botanicznym w Pizie

Muzeum Botaniczne

Na terenie ogrodu znajduje się też muzeum. Fasada budynku zdobią muszle i koralowce. W budynku możemy obejrzeć przedmioty związane z nauczaniem botaniki: znajduje się tu wiele makiet oraz modeli, np. grzybów.

Muzeum Botaniczne w Ogrodzie Botanicznym w Pizie
Muzeum Botaniczne w Ogrodzie Botanicznym w Pizie
Muzeum Botaniczne w Ogrodzie Botanicznym w Pizie
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Włochy


Wczytuję komentarze ...
cancel