
Wysoka (1050 m n.p.m) to najwyższy szczyt Pienin położony (dla żartu chyba!) w Pieninach Małych. I nie dajcie się zwieść - góra jest wyższa od Trzech Koron o 68 m.! Ze szczytu rozciąga się piękna panorama Tatr. Pasmo Małych Pienin znajduje się poza terenem Pienińskiego Parku Narodowego, na Wysoką można się więc wybrać z psem (z wyjątkiem szlaku przez Wąwóz Homole).

Wysoka, 1050 m. n.p.m. - widoki ze szczytu
Na szczycie Wysokiej znajduje się niewielka platforma widokowa ogrodzona barierkami. Rozpościera się stąd przepiękny widok na południe (od południowego wschodu po południowy zachód). Zobaczymy stąd Beskidy, Magurę Spiską, Pieniny i Tatry...

...pod warunkiem, że widoków nie zasłonią nam tłumy turystów:

Wysoka - schronisko i baza namiotowa
Czy na Wysokiej jest schronisko? Na samym szczycie Wysokiej ledwo mieszczą się turyści, więc nie ma mowy o jakiejkolwiek bazie, bufecie czy noclegach. Najbliższe schronisko, a właściwie Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy "Pod Durbaszką" (posiłki i napoje, noclegi tylko dla zorganizowanych grup szkolnych) znajduje się niecałe 3 km od szczytu Wysokiej.

Schronisko pod Durbaszką - szlaki w okolicy
Schronisko pod Durbaszką, a właściwie Górski Ośrodek Szkolno - Wypoczynkowy to obowiązkowy punkt wędrówek po Małych Pieninach! To klimatyczne miejsce oferujące proste posiłki, napoje i noclegi, a przede wszystkim chwilę wytchnienia podczas górskiej wycieczki. ...
Bliżej - 1,5 km pod szczytem, na Polanie pod Wysoką przy zielonym szlaku z Wąwozu Homole znajduje się sezonowa studencka baza namiotowa. W lecie (lipiec i sierpień) można się tu schować przed deszczem, napić ciepłej herbaty, uzupełnić zapas wody w źródełku.

Dokładną lokalizację obu miejsc zobaczycie na mapie w nagłówku artykułu.
Jak dojść na Wysoką w Małych Pieninach?
Poniżej znajdziecie opisy wszystkich szlaków prowadzących na ten niezwykły szczyt po polskiej stronie Pienin: krótki (ale stromy), łagodniejszy (ale dłuższy), a nawet trasy z atrakcjami w postaci kolejki, czy schroniska po drodze!
Najkrótszy i najpopularniejszy szlak na Wysoką przez Wąwóz Homole
To zdecydowanie najpopularniejszy, najkrótszy i najczęściej wybierany szlak na Wysoką. Oprócz samego szczytu dużą popularnością cieszy się sam wąwóz będący jedną z głównych atrakcji Pienin. Za Polaną pod Wysoką mamy jednak bardzo trudny odcinek: stromą ścieżkę o dużym nachyleniu.

średnia
Wysoka - najkrótszy szlak przez Wąwóz Homole

Najłatwiejszy szlak na Wysoką
Dużo mniej stromych podejść będzie w drodze na Wysoką przez schronisko pod Durbaszką i szczyt Borsuczyny. Ta trasa liczy nieco ponad 5 km i 540 m przewyższenia, przejdziemy nią w ok. 2 godz.
Najpierw idziemy nieoznakowaną, ale szeroką i wygodną drogą dojazdową do schroniska (ok. 1 godz.). Stąd wchodzimy na grzbiet i dalej kierujemy się już niebieskim szlakiem na szczyt Wysokiej. Pod sam koniec szlaku też musimy pokonać ostatnie strome podejście, ale o wiele krótsze niż z Wąwozu Homole (mamy tu tylko ok. 200 m "stromizny").
Na Wysoką przez Rezerwat Biała Woda
Ta trasa jest dłuższa (9 km, 660 m przewyższeń, do przejścia w około 3,5 godz. w jedną stronę), ale bardzo widokowa, mniej stroma i o wiele rzadziej uczęszczana.
Żółty szlak prowadzi nas przez malowniczy Rezerwat Biała Woda i wspina się przez łąki na widokową Przełęcz Rozdziela. Stąd na szczyt Wysokiej pozostaje nam jeszcze ok. 2 godziny wędrówki granicznym niebieskim szlakiem.
W końcowym odcinku ta trasa również prowadzi przez fragment trudnego podejścia - jednak krótszym jego odcinkiem niż szlak z Wąwozu Homole (do pokonania ok. 500 m stromizny).

średnia
Na Wysoką przez Rezerwat Biała Woda i Przełęcz Rozdziela
Na Wysoką ze Szczawnicy i z Palenicy
Chcąc ze Szczawnicy zdobyć Wysoką początkowo musimy wejść lub wjechać kolejką krzesełkową na Palenicę - sam szlak jest dość długi więc kolejka bardzo ułatwia wędrówkę.
Ze szczytu Palenicy dalej idziemy łagodnym widokowym grzbietem.

W sumie mamy do przejścia 9 km, 700 m przewyższeń, prawie 4 godz. wędrówki (a w przypadku skorzystania z kolejki na Palenicę: 8 km, 500 m przewyższeń, ok. 3 godz.)
Tu opis tej trasy w odwrotnym kierunku: z Wysokiej do Szczwnicy.

średnia
Grzbietem Małych Pienin: Wysoka - Szczawnica
Data dodania: 2023-05-22
Data aktualizacji: 2023-08-31