Wysoka w Pieninach - wszystkie szlaki od strony Polski

Wysoka (1050 m n.p.m) to najwyższy szczyt Pienin położony (dla żartu chyba!) w Pieninach Małych.  I nie dajcie się zwieść - góra jest wyższa od Trzech Koron o 68 m.! Ze szczytu rozciąga się piękna panorama Tatr. Pasmo Małych Pienin znajduje się poza terenem Pienińskiego Parku Narodowego, na Wysoką można się więc wybrać z psem (z wyjątkiem szlaku przez Wąwóz Homole).

Spis Treści
Wysoka - odpoczynek na szczycie
Wysoka - odpoczynek na szczycie

Wysoka, 1050 m. n.p.m. - widoki ze szczytu

Na szczycie Wysokiej znajduje się niewielka platforma widokowa ogrodzona barierkami. Rozpościera się stąd przepiękny widok na południe (od południowego wschodu po południowy zachód). Zobaczymy stąd Beskidy, Magurę Spiską, Pieniny i Tatry...

Wysoka, 1050 m n.p.m. - opis widoku na Tatry
Wysoka, 1050 m n.p.m. - opis widoku na Tatry

...pod warunkiem, że widoków nie zasłonią nam tłumy turystów:

Wysoka - widok ze szczytu na Tatry
Wysoka - widok ze szczytu na Tatry

Wysoka - schronisko i baza namiotowa

Czy na Wysokiej jest schronisko? Na samym szczycie Wysokiej ledwo mieszczą się turyści, więc nie ma mowy o jakiejkolwiek bazie, bufecie czy noclegach. Najbliższe schronisko, a właściwie Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy "Pod Durbaszką" (posiłki i napoje, noclegi tylko dla zorganizowanych grup szkolnych) znajduje się niecałe 3 km od szczytu Wysokiej.

Schronisko pod Durbaszką - szlaki w okolicy

Schronisko pod Durbaszką - szlaki w okolicy

Schronisko pod Durbaszką, a właściwie Górski Ośrodek Szkolno - Wypoczynkowy to obowiązkowy punkt wędrówek po Małych Pieninach! To klimatyczne miejsce oferujące proste posiłki, napoje i noclegi, a przede wszystkim chwilę wytchnienia podczas górskiej wycieczki. ...

Bliżej - 1,5 km pod szczytem, na Polanie pod Wysoką przy zielonym szlaku z Wąwozu Homole znajduje się sezonowa studencka baza namiotowa. W lecie (lipiec i sierpień) można się tu schować przed deszczem, napić ciepłej herbaty, uzupełnić zapas wody w źródełku.

Baza namiotowa SKPB z Łodzi na Polanie pod Wysoką
Baza namiotowa SKPB z Łodzi na Polanie pod Wysoką

Dokładną lokalizację obu miejsc zobaczycie na mapie w nagłówku artykułu.

Jak dojść na Wysoką w Małych Pieninach?

Poniżej znajdziecie opisy wszystkich szlaków prowadzących na ten niezwykły szczyt po polskiej stronie Pienin: krótki (ale stromy), łagodniejszy (ale dłuższy), a nawet trasy z atrakcjami w postaci kolejki, czy schroniska po drodze!

Najkrótszy i najpopularniejszy szlak na Wysoką przez Wąwóz Homole

To zdecydowanie najpopularniejszy, najkrótszy i najczęściej wybierany szlak na Wysoką. Oprócz samego szczytu dużą popularnością cieszy się sam wąwóz będący jedną z głównych atrakcji Pienin. Za Polaną pod Wysoką mamy jednak bardzo trudny odcinek: stromą ścieżkę o dużym nachyleniu. 

Wysoka - najkrótszy szlak przez Wąwóz Homole

średnia
directions_walk

Wysoka - najkrótszy szlak przez Wąwóz Homole

max 1016 m min 564 m
straighten 4.0km
timer 2h 11min
north_east 478m
south_east 37m
Trudne podejście przez Rezerwat Wysokie Skałki na szczyt Wysokiej
Trudne podejście przez Rezerwat Wysokie Skałki na szczyt Wysokiej

Najłatwiejszy szlak na Wysoką

Dużo mniej stromych podejść będzie w drodze na Wysoką przez schronisko pod Durbaszką i szczyt Borsuczyny. Ta trasa liczy nieco ponad 5 km i 540 m przewyższenia, przejdziemy nią w ok. 2 godz

Najpierw idziemy nieoznakowaną, ale szeroką i wygodną drogą dojazdową do schroniska (ok. 1 godz.). Stąd wchodzimy na grzbiet i dalej kierujemy się już niebieskim szlakiem na szczyt Wysokiej. Pod sam koniec szlaku też musimy pokonać ostatnie strome podejście, ale o wiele krótsze niż z Wąwozu Homole (mamy tu tylko ok. 200 m "stromizny").

Na Wysoką przez Rezerwat Biała Woda

Ta trasa jest dłuższa (9 km, 660 m przewyższeń, do przejścia w około 3,5 godz. w jedną stronę), ale bardzo widokowa, mniej stroma i o wiele rzadziej uczęszczana

Żółty szlak prowadzi nas przez malowniczy Rezerwat Biała Woda i wspina się przez łąki na widokową Przełęcz Rozdziela. Stąd na szczyt Wysokiej pozostaje nam jeszcze ok. 2 godziny wędrówki granicznym niebieskim szlakiem.

W końcowym odcinku ta trasa również prowadzi przez fragment trudnego podejścia - jednak krótszym jego odcinkiem niż szlak z Wąwozu Homole (do pokonania ok. 500 m stromizny).

Na Wysoką przez Rezerwat Biała Woda i Przełęcz Rozdziela

średnia
directions_walk

Na Wysoką przez Rezerwat Biała Woda i Przełęcz Rozdziela

max 1015 m min 603 m
straighten 8.8km
timer 3h 48min
north_east 644m
south_east 238m

Na Wysoką ze Szczawnicy i z Palenicy

Chcąc ze Szczawnicy zdobyć Wysoką początkowo musimy wejść lub wjechać kolejką krzesełkową na Palenicę - sam szlak jest dość długi więc kolejka bardzo ułatwia wędrówkę.

Ze szczytu Palenicy dalej idziemy łagodnym widokowym grzbietem. 

Szlak grzbietem Małych Pienin - widok na Trzy Korony
Szlak grzbietem Małych Pienin - widok na Trzy Korony

W sumie mamy do przejścia 9 km, 700 m przewyższeń, prawie 4 godz. wędrówki (a w przypadku skorzystania z kolejki na Palenicę: 8 km, 500 m przewyższeń, ok. 3 godz.)

Tu opis tej trasy w odwrotnym kierunku: z Wysokiej do Szczwnicy.

Grzbietem Małych Pienin: Wysoka - Szczawnica

średnia
directions_walk

Grzbietem Małych Pienin: Wysoka - Szczawnica

max 1015 m min 447 m
straighten 9.1km
timer 2h 38min
north_east 148m
south_east 710m
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-08-31
Wczytuję komentarze ...
cancel