Schronisko pod Durbaszką - szlaki w okolicy
Pod Homolami 434-460 Szczawnica
check_circle Na wolnym powietrzu
check_circle Głównie w słońcu
Schronisko pod Durbaszką, a właściwie Górski Ośrodek Szkolno - Wypoczynkowy to obowiązkowy punkt wędrówek po Małych Pieninach! To klimatyczne miejsce oferujące proste posiłki, napoje i noclegi, a przede wszystkim chwilę wytchnienia podczas górskiej wycieczki.
Gdzie znajduje się schronisko pod Durbaszką?
Schronisko znajduje się tuż pod głównym grzbietem Małych Pienin na wysokości 850 m n.p.m., ok. 3 km od szczytu Wysokiej, a niecałe 6 km od górnej stacji kolejki na Palenicę ze Szczawnicy. Dokładną lokalizację zobaczycie na mapie w nagłówku artykułu.
Schronisko znajduje się na rozległej polanie, co ma swoje plusy: tj. przede wszystkim piękny widok sąsiednie beskidzkie Pasmo Radziejowej. Minusem jest, że w upalny dzień niewiele tu cienia.
Co ważne: ze względu na młodzieżowo-szkolny charakter schroniska nie sprzedaje się tu alkoholu. Chętni na nocleg powinni rezerwować go wcześniej (ośrodek nie jest schroniskiem PTTK i nie ma obowiązku przyjmować na noc każdego turysty).
Jak dojść do schroniska pod Durbaszką?
Bez problemu traficie tu wędrując grzbietem Małych Pienin - zarówno od strony Przełęczy Rozdziela i Wysokiej, jaki i od strony Szczawnicy, Palenicy i Wysokiego Wierchu. Zakręt do schroniska oznaczony jest widocznym z daleka drogowskazem:
Najkrótsza i najłatwiejsza droga do schroniska pod Durbaszką
Najłatwiej dojść do schroniska pod Durbaszką drogą dojazdową, tj. nieoznakowaną żadnym szlakiem bitą drogą z Jaworek. To droga o średnim stopniu nachylenia, szeroka, kamienista i bardzo widokowa. Można tędy iść pieszo, z wózkiem na dużych kołach (nie będzie łatwo, ale da się), można też wjechać górskim rowerem.
łatwa
Najłatwiejsza droga z Jaworek na Durbaszkę
Ze Szczawnicy i Palenicy do schroniska pod Durbaszką
Do schroniska możemy też dojść pieszo ze Szczawnicy, np. korzystając z wjazdu kolejką krzesełkową na Palenicę. To będzie łatwy i bardzo widokowy (choć jednak dość długi) grzbietowy spacer:
łatwa
Z Palenicy przez Wysoki Wierch do schroniska pod Durbaszką
Historia schroniska pod Durbaszką
Co jeszcze warto wiedzieć o schronisku pod Durbaszką? To miejsce ma bardzo ciekawą historię!
Zaczyna się ona tuż po II wojnie światowej, kiedy to na łąkach wokół wysiedlonej łemkowskiej wsi postanowiono urządzić "wzorcowe bacówki". Swoje miejsce mieli tu znaleźć podhalańscy bacowie i ich stada owiec, które "wyprowadzono" z Tatr. Jedna z 4 takich bacówek powstałą właśnie pod Durbaszką. Niestety pomysł unowocześnienia "kolektywizacji" wypasu owiec nie przypadł do gustu kultywującym swoja tradycję pasterzom, bacówki podupadły i stopniowo zaczęły obracać się w ruiny...
Niszczejącą bacówkę odkryli harcerze z Krakowa i dzięki inicjatywie instruktora harcerskiego hm. Władysława Pilińskiego „PUCKA” przy pomocy władz Miasta Krakowa stworzyli tu swoją bazę. Budynek przeszedł gruntowną przebudowę i dziś jako Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy "Pod Durbaszką" im. W. Pilińskiego jest filią Młodzieżowego Domu Kultury "Domu Harcerza" w Krakowie.
Data dodania: 2023-09-01
Wiecej w regionie: Pieniny
o łącznej długości 126 km
