
Co warto zobaczyć w Sandomierzu? Jakie atrakcje oferuje nam malownicze miasto nad Wisłą? W tym uroczym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie: poznamy niezwykłe historie i mroczne legendy, pobawimy się w zielarza i policjanta, poznamy Sandomierz z każdej strony: z góry i "od podszewki".
- Sandomierz - atrakcje, które trzeba zwiedzić!
- 1. Podziemna Trasa Turystyczna - przygoda z historią Sandomierza
- 2. Świat Ojca Mateusza - wystawa figur woskowych
- 3. Czary Napary - interaktywne muzeum ziół i zielarstwa
- 4. Dom Długosza - pełne niespodzianek Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
- 5. Brama Opatowska - punkt widokowy na Stare Miasto w Sandomierzu
- Co jeszcze warto zobaczyć w Sandomierzu?
- Skarby przyrody w Sandomierzu i okolicy
- Pamiątki z Sandomierza

Sandomierz - atrakcje, które trzeba zwiedzić!
Sandomierz jest pełen ciekawych miejsc, uroczych zaułków, które na pewno sami łatwo odkryjecie. Które muzea w Sandomierzu warto odwiedzić w trakcie spaceru po Starym Mieście? Oto nasz subiektywny wybór 5 najciekawszych miejsc, które znajdziecie w najbliższym sąsiedztwie Sandomierskiego Rynku.

1. Podziemna Trasa Turystyczna - przygoda z historią Sandomierza
Sandomierskie podziemia, skryte pod płytą Rynku to najlepsze miejsce do rozpoczęcia zwiedzania miasta. Wędrując podziemnymi korytarzami poznamy miejskie legendy i wszystko, co każdy turysta o Sandomierzu wiedzieć powinien!

Podziemia w Sandomierzu: Podziemna Trasa Turystyczna
Podziemia w Sandomierzu i wiodąca nimi Podziemna Trasa Turystyczna to jedna z największych atrakcji malowniczego miasteczka nad Wisłą. Czy warto się tu wybrać i co zobaczymy w czasie zwiedzania? ...

2. Świat Ojca Mateusza - wystawa figur woskowych
Nie byłoby dzisiejszego wzmożonego ruchu turystycznego w Sandomierzu, gdyby miasto kilkanaście lat temu nie wystąpiło jako malownicze tło przygód księdza - detektywa. To miejsce to okazja do zrobienia sobie zdjęć ze znanymi aktorami, a także do zabawy w policjanta!

Świat Ojca Mateusza: muzeum, gabinet figur woskowych
Muzeum figur woskowych "Świat Ojca Mateusza" to odpowiedź na duże zainteresowanie turystów, którzy przybywają do Sandomierza tropem ulubionych bohaterów serialu telewizyjnego. Dla "nie - fanów" serialu "Ojciec Mateusz" to także ciekawe miejsce, gdzie zobaczymy starannie wykonane figury polskich aktorów. ...

3. Czary Napary - interaktywne muzeum ziół i zielarstwa
Jeden z dawnych mieszkańców Sandomierza, botanik Marcin z Urzędowa stworzył wielkie dzieło: "Herbarz Polski". Do zielarskiej pasji mistrza Marcina nawiązuje miejsce, które możemy odwiedzić na Sandomierskim Rynku, a tam poznać wszystkie sekrety roślin!

Czary Napary - muzeum ziół i zielarstwa w Sandomierzu
Czary Napary to niezwykłe, interaktywne muzeum ziół, zielarstwa i ziołolecznictwa. Jego patronem jest słynny mieszkaniec Sandomierza: Marcin z Urzędowa - ksiądz, lekarz, botanik i zielarz. Ekspozycję muzeum można potraktować jako rozwinięcie jego pasji i badań. ...

4. Dom Długosza - pełne niespodzianek Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
Myślicie, że kościelne muzeum będzie nudne? Dajcie się zaskoczyć kolekcji skarbów zgromadzonej w sandomierskim Domu Jana Długosza. Na pewno każdy odnajdzie tu coś dla siebie!

Dom Długosza - Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
Dom Długosza, czyli sandomierskie Muzeum Diecezjalne to miejsce spotkania z historią miasta w najróżniejszych jej przejawach. W kilku zabytkowych muzealnych salach zgromadzono prawdziwe skarby, a także wiele zaskakujących osobliwości. ...

5. Brama Opatowska - punkt widokowy na Stare Miasto w Sandomierzu
Średniowieczna brama wjazdowa do miasta to dziś miejsce, z którego możemy spojrzeć na zabytki Sandomierza z góry. Czy już odwiedziliśmy wszystkie z nich?

Brama Opatowska - punkt widokowy na Stare Miasto w Sandomierzu
Brama Opatowska to jedna z głównych atrakcji Starego Miasta w Sandomierzu. To jedyna zachowana brama wjazdowa do miasta, której historia sięga XIV w. Dziś to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na miasto. ...

Co jeszcze warto zobaczyć w Sandomierzu?
Oczywiście malownicze miasteczko nad Wisłą oferuje Wam o wiele więcej atrakcji, niż pięć wymienionych wyżej miejsc. Wybierając się na wycieczkę do Sandomierza nie zapomnijcie odwiedzić też innych ważnych i nie mniej interesujących miejsc!
Zamek Królewski w Sandomierzu
Malowniczo położony nad wysokim brzegiem Wisły. Dziś znajduje się tu muzeum, w którym odnajdziemy m.in. najstarsze polskie szachy!

Bazylika Katedralna Narodzenia NMP
Warto zajrzeć do barokowego wnętrza katedry. Uwaga! Boczne ściany naw katedry "ozdobione" są wielkimi obrazami z bardzo drastycznymi scenami setek różnych scen śmierci i męczeństwa (podobno każdy, wg. daty swojego urodzenia może tu zobaczyć jaką śmiercią zginie...). Wrażliwym - odradzamy.
Furta Dominikańska - Ucho Igielne
Tym uroczym, wąskim przejściem zejdziecie ze Starego Miasta do pełnego zieleni Parku Piszczele oraz dwóch pięknych sandomierskich wąwozów (patrz niżej).

Skarby przyrody w Sandomierzu i okolicy
Sandomierz to nie tylko zabytki i muzea! Tuż przy Starym Mieście czeka na Was pełen zieleni Park Piszczele, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie dwa słynne sandomierskie wąwozy:
Wąwóz św. Jacka i Wąwóz Królowej Jadwigi
Trasa spacerowa przez dwa malownicze lessowe wąwozy w Sandomierzu to okazja, aby odetchnąć od miejskiego zgiełku i odpocząć wśród zieleni.

łatwa
Wąwóz Królowej Jadwigi i Wąwóz św. Jacka w Sandomierzu
Rezerwat Góry Pieprzowe
Już za granicą miasta (ale bardzo blisko) kryje się niespotykana atrakcja geologiczna: najstarsze góry w Polsce, czyli liczące sobie pół miliona lat wzgórza z łupków karbońskich.

Góry Pieprzowe - rezerwat przyrody koło Sandomierza
Góry Pieprzowe, czyli "Sandomierskie Pieprzówki" to ciekawe wzgórza na granicy Sandomierza i gminy Dwikozy. Zbudowane są z łupków kambryjskich, które liczą sobie pół miliona lat. Z tego powodu Góry Pieprzowe zyskały miano najstarszych gór w Polsce. ...
Pamiątki z Sandomierza
Mieszkańcy Sandomierza, korzystając z dużego zainteresowania turystów ich uroczym miastem, przygotowali dla swoich gości wiele różnorodnych pamiątek, w tym produktów regionalnych.

Na każdym kroku natkniecie się na stragany z sandomierskimi krówkami, trunkami (wino, cydr, piwo regionalne) oraz biżuterią, wykonaną z występującego tylko w tym regionie krzemienia pasiastego. Ten niespotykany kamień doczekał się nawet swojego... pomnika!

Ps. Lokalizację wszystkich miejsc i zdjęć znajdziecie na mapie w nagłówku artykułu.
Data dodania: 2023-09-23