Wąwóz Królowej Jadwigi i Wąwóz św. Jacka w Sandomierzu

w pobliżu: Sandomierz
max 187 m min 155 m
straighten 1.0km
timer 18min
north_east 26m
south_east 44m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
shopping_cart  Sklep w pobliżu

Wąwozy lessowe to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Sandomierza! Dwa wąwozy o stromych zboczach Wąwóz Królowej Jadwigi i Wąwóz św. Jacka leżą niemal w samym centrum miasta - zaledwie 500 metrów od Starówki! W lecie wśród ścian wąwozu znajdziemy błogi cień. Głębokie zbocza wąwozu porośnięte są drzewami, których korzenie zwisają przypominając lasy namorzynowe. Z pewnością warto wybrać się tu na rodzinną wycieczkę! 

  • przejście wąwozem jest terenowe, nie nadaje się na spacer z wózkiem
  • w upalny, letni dzień w wąwozach znajdziemy chłód i sporo cienia
  • warto mieć ze sobą środek na komary, w lecie bywa ich tu całkiem sporo
Wąwozy lessowe w Sandomierzu

Początek trasy - Ucho Igienle

Spacer wąwozami możemy zacząć przy charakterystycznym punkcie na starówce - Furcie Dominikańskiej zwanej też Uchem Igielnym. Tu rozpoczyna się dojście do Wąwozu św. Jacka. 

Furta Dominikańska - Ucho Igielne w Sandomierzu

Wąwóz św. Jacka zwany też Staromiejskim

To wąwóz położony najbliżej Starówki - to właśnie jego dnem zmierzali dominikanie z pobliskiego klasztoru, by przez Ucho Igielne w murach miejskich dostać się na teren miasta. 

Wąwozy wyżłobiła woda opadowa spływająca do niedalekiej Wisły. Płynąc zabierała ze sobą drobne cząsteczki lessowej gleby. W ten sposób przez stulecia wyrzeźbiła niezwykłe wąwozy!

Wąwóz św. Jacka w Sandomierzu
Wąwóz św. Jacka w Sandomierzu

Wąwóz Królowej Jadwigi 

To najdłuższy i najbardziej okazały z Sandomierskich wąwozów. Ma długość około pół kilometra, a jego ściany wznoszą się nawet na wysokość 10 metrów. 

Wąwóz Królowej Jadwigi
Wąwóz św. Jacka w Sandomierzu

Legenda o Królowej Jadwidze

Królowa Jadwiga podobno bardzo lubiła odwiedzać Sandomierz, modliła się często w kościele świętego Jakuba oraz spacerowała po malowniczych wąwozach na obrzeżach miasta. Gdy któreś zimy wracała z Sandomierza do Krakowa pogorszyła się pogoda, a jej woźnica całkiem stracił z oczu drogę. Szukając pomocy natrafił na małą wioskę w pobliżu drogi.

Kiedy następnego dnia wyszło słońce i królowa mogła wracać do Krakowa, zapytała mieszkańców, jak mogłaby odwdzięczyć im się za ratunek. Wzruszyła ją opowieść o niegodziwym właścicielu wsi i podobno wykupiła więc wieś za własne rękawiczki. Faktycznie, wieś została wykupiona i dziś nosi nazwę Świątniki, a rękawiczki królowej Jadwigi można do dziś zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym mieszczącym się w domu ufundowanym przez Jana Długosza w Sandomierzu.

Dom Długosza - Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Dom Długosza - Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Dom Długosza, czyli sandomierskie Muzeum Diecezjalne to miejsce spotkania z historią miasta w najróżniejszych jej przejawach. W kilku zabytkowych muzealnych salach zgromadzono prawdziwe skarby, a także wiele zaskakujących osobliwości. ...

Dom Długosza - rękawiczki Królowej Jadwigi, które mieściły się w skorupce orzecha
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Świętokrzyskie


Wczytuję komentarze ...
cancel