Szklarska Poręba zimą z dziećmi - pomysły na łatwe trasy i atrakcje

Szklarska Poręba - łatwe szlaki i atrakcję na zimę

Szklarska Poręba to malowniczo położona miejscowość w Karkonoszach, a zimowa aura nadaje jej szczególnego uroku. Jednak zima rządzi się też swoimi prawami - przysypane śniegiem i oblodzone szlaki utrudniają zaplanowanie rodzinnej wycieczki.

Co zatem robić zimą w Szklarskiej Porębie i jej bliskiej okolicy?

Poniżej mamy dla Was kilka pomysłów na zimowy dzień.

1. Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki położony jest w malowniczym wąwozie. Wodospad znajduje się znajduje się niedaleko drogi E65 (krajowa 3) obok Szklarskiej Poręby. Trasa z parkingu do wodospadu Szklarki to krótki spacer przez las szeroką drogą, bez większych nachyleń terenu - łatwo dostępną dla każdego, nawet zimą. Idziemy wzdłuż potoku słysząc jego szum. 

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki

Parking przed wejściem do parku, jednak w sezonie ciężko w nim o miejsce. Do wodospadu od parkingu prowadzi szeroka d ...

Trasa zimą do Wodospadu Szklarki

2. Złoty Widok i Chybotek

To niedługa, łatwa trasa prowadząca do platformy widokowej - odpowiednia także na zimowy spacer z dziećmi. Do przejścia mamy około 1,2 kilometra leśną szeroką ścieżką. Złoty Widok to przepiękny punkt widokowy na Karkonosze oraz miejsce odpoczynku. Szlak zaczyna się przy parkingu przy ul. Jeleniogórskiej - jest to także parking dla najkrótszej trasy prowadzącej pod wodospad Szklarki.

Złoty Widok, Chybotek - trasa ze Szklarskiej Poręby

łatwa
directions_walk

Złoty Widok, Chybotek - trasa ze Szklarskiej Poręby

max 607 m min 531 m
straighten 1.2km
timer 31min
north_east 89m
south_east 44m
Złoty Widok - platforma widokowa na Karkonosze

 

3. Wodospad i Wąwóz Kamieńczyka

Stosunkowo nietrudną trasą jest też dojście pod Wodospad Kamieńczyka - uznawany za najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Od parkingu przy tzw. Szosie Czeskiej do wodospadu jest około 1,5 kilometra, przejście w lecie zajmuje  około 40 minut. Wodospad możemy zobaczyć z góry i z dołu - pod dolną część wodospadu podchodzimy przez malowniczy Wąwóz Kamieńczyka, w którym kręcono "Opowieści z Narni". Zimą zamarznięta tafla wodospadu tworzy malownicze, lodowe kaskady i wygląda bajkowo! Wybierając się zimą pod wodospad Kamieńczyka pamiętajcie - choć trasa nie jest długa to podejście jest pod górkę, po kamienistej drodze i zimą mogą przydać się raczki. Zejście do Wąwozu Kamieńczyka odbywa się po stromych, metalowych i wąskich stopniach.

Wodospad i Wąwóz Kamieńczyka - tu kręcono opowieści z Narni!

średnia
directions_walk

Wodospad i Wąwóz Kamieńczyka - tu kręcono opowieści z Narni!

max 843 m min 720 m
straighten 1.4km
timer 39min
north_east 123m
south_east 0m
Wodospad Kamieńczyka zimą

4. Zamek Czocha - twierdza zwana polskim Hogwartem

Niedaleko Szklarskiej Poręby (około 45 minut jazdy samochodem) w miejscowości Leśna nad taflą jezioro wznosi się tajemnicze i malowniczo położone zamczysko. Zamek Czocha to jeden z najstarszych zamków w naszym kraju. Po pożarze został w pełni odbudowany. Na zamku kręcono polską adaptację Wiedźmina! Ze względu na tajemne przejścia i zakamarki oraz odbywające się tu warsztaty magii zamek zwany jest też polskim Hogwartem. Będąc na Dolnym Śląsku koniecznie wpiszcie go na listę miejsc, które warto odwiedzić!

Zamek Czocha - zwiedzanie, legendy i kolorowanka dla dzieci

Zamek Czocha - zwiedzanie, legendy i kolorowanka dla dzieci

Zamek Czocha to klejnot Karkonoszy ...

Zamek Czocha

5. Muzeum Sentymentów w Kowarach

Tu każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie! Dla dzieci świetną atrakcją jest zobaczenie, jak wyglądały sprzęty codziennego użytku, gdy ich rodzice, dziadkowie byli w ich wieku, a dorośli z nostalgią mogą powspominać dawne czasy. 

Muzeum Sentymentów w Kowarach

6. Polana Jakuszycka 

Jakuszyce to najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby. Przez Polanę Jakuszycką prowadzą tory Kolei Izerskiej wybudowanej jeszcze w XIX wieku, a znajdująca się tu stacja kolejowa to najwyżej położona stacja w Polsce! Do Jakuszyc możemy wybrać się na wycieczkę pociągiem Kolei Dolnośląskich, także z centrum Szklarskiej Poręby. Polana ma specyficzny mikroklimat sprzyjający długiemu zaleganiu pokrywy śnieżnej – utrzymuje się on przeciętnie 156 dni w ciągu roku, dlatego Jakuszyce nazywane są "krainą wiecznej zimy". Gdy w centrum Szklarskiej Poręby nie ma śniegu - tu zazwyczaj znajdziesz go pod dostatkiem! Polana Jakuszycka jest więc świetnym wyborem na sanki, narty - nie bez powodu to właśnie tu zbudowano tu Dolnośląskie Centrum Sportu. 

Polana Jakuszycka
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-01-25
Wczytuję komentarze ...
cancel