Rysianka (1322 m n.p.m.) i Lipowski Wierch (1324 m n.p.m.) to słynne sąsiadujące ze sobą szczyty uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Żywieckim. Ciąg malowniczych widokowych hal: od Rysianki, przez Halę Lipowską, Bieguńską, Bacmańską, aż po Halę Redykalną i Boraczą to kilometry stosunkowo łatwych szlaków idealnych na wędrówkę, podczas której co krok będą nas zachwycać zapierające dech w piersiach panoramy.
Jakie atrakcje tu na nas czekają? Jak tu dotrzeć i jakie szlaki wybrać, aby zatoczyć widokową pętlę?
- Rysianka i Lipowski Wierch - atrakcje, schroniska, widoki
- Szlaki na Halę Lipowską i Rysiankę
- Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Rysiankę i Lipowski Wierch: niebieski z Sopotni Wielkiej
- Na Halę Lipowską i Rysiankę ze Złatnej Huty
- Najpopularniejszy szlak na Rysiankę i Lipowski Wierch: zielony z Żabnicy
- Pociągiem do szlaku na Rysiankę i Lipowski Wierch
- Rysianka i Lipowski Wierch - propozycje pętli
Rysianka i Lipowski Wierch - atrakcje, schroniska, widoki
Zacznijmy od tego dlaczego warto wybrać się na Rysiankę i Lipowski Wierch w Beskidzie Żywieckim. Oba szczyty są zalesione, a ich najbliższe otoczenie obejmuje rezerwat Lipowska (czyli zgodnie z obowiązującymi tu zasadami nie możemy na nie wejść: szlibyśmy poza wyznaczonym szlakiem turystycznym). Nie ma co żałować: i tak to co najważniejsze i najpiękniejsze znajduje się pod szczytami!
Schroniska PTTK na Rysiance i Hali Lipowskiej
Jak to się stało, że dwa schroniska znajdują się tak blisko siebie, dosłownie w zasięgu 15 min. spaceru? Jako pierwsza, już w 1931 r. została otwarta baza turystyczna pod Lipowskim Wierchem, a jej twórcą i właścicielem była niemiecka organizacja Beskidenverein. "Polską" konkurencja po sąsiedzku powstała w latach 30 XX w., kiedy to Gustaw Pustelnik wybudował nieopodal prywatny dom. W 1937 r. Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy zaadoptowało na polskie schronisko.
Dziś, po wielu remontach i modernizacjach oba obiekty należą do PTTK. Można tu odpocząć, posilić się, przenocować.
Widoki z Hali Rysianka i Hali Lipowskiej
Hala Rysianka to jedna z najpiękniejszych widokowych hal w Beskidach. Przy dobrej widoczności zobaczymy stąd nie tylko sąsiednie Pilsko i "wyglądającą" zza niego Babią Górę, ale i Beskid Mały, Żywiecki, Tatry Zachodnie, słowackie Niżne Tatry, Wielki Chocz i szczyty Małej Fatry.
Tuż pod schroniskiem PTTK na Hali Lipowskiej sytuacja wygląda trochę inaczej: widoki zasłania las:
"Prawdziwa", widokowa Hala Lipowska czeka na nas kilkadziesiąt metrów dalej na zachód. Jeszcze bardziej warto przespacerować się żółtym szlakiem na Halę Bieguńską (ok. 30 min, od Schroniska na Hali Lipowskiej). Tu poza panoramą Tatr i Małej Fatry czeka na nas widok także na tzw. Worek Raczański,
Szlaki na Halę Lipowską i Rysiankę
Jak zatem dojść na widokowe hale pod szczytami Rysianki i Lipowskiego Wierchu? Dróg do wyboru mamy wiele. Możemy startować zarówno od wschodu z Sopotni Małej i Wielkiej, lub z Korbielowa, od północy (z Juszczyny, Cięciny i Węgierskiej Górki), od zachodu (z Milówki i Rajczy) jak i z południa (z Ujsoł, Złatnej i Złatnej Huty).
Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Rysiankę i Lipowski Wierch: niebieski z Sopotni Wielkiej
Najszybciej (nawet poniżej 2 godz.) i najłatwiej (mniej niż 500 m przewyższenia) dojdziemy niebieskim szlakiem z Sopotni Wielkiej. Jeśli zostawimy samochód na parkingu granicy lasu do przejścia zostanie nam zaledwie 4,3 km.
średnia
Niebieski szlak z Sopotni na Rysiankę
Na Halę Lipowską i Rysiankę ze Złatnej Huty
Tylko trochę dłuższa będzie droga na Rysiankę czarnym szlakiem ze Złatnej Huty. Na początku szlaku jest przystanek PKS i parking, następnie wspinamy się w górę potoku Bystra wprost na Halę Rysianka. Możemy też odbić w lewo i za łącznikowymi żółtymi znakami najpierw niebieskim szlakiem dojść na Halę Lipowską, a dopiero potem (po ok. 15 min.) na Rysiankę.
Najpopularniejszy szlak na Rysiankę i Lipowski Wierch: zielony z Żabnicy
Jedna z najpopularniejszych dróg na Halę Lipowską i Rysiankę to zielony szlak z Żabnicy Skałki. Do Hali Rysianka dojdziemy stąd w ok. godz. (6,5 km, niecałe 700 m przewyższenia, 2:45 godz.). Dużym plusem tego szlaku jest możliwość zatoczenia pętli, czyli powrotu do Żabnicy Skałki inną drogą (patrz niżej).
Pociągiem do szlaku na Rysiankę i Lipowski Wierch
Dużym ułatwieniem jest możliwość dojazdu do szlaków na Rysiankę i Lipowską pociągiem (możemy wtedy np. wejść z jednej, a wrócić na inną stację PKP):
- z PKP Cięcina startuje zielony szlak. Nowe znaki (wymalowane w 2023 r.) zaprowadzą nas przez Abrahamów i Żabnicę Skałkę na Rysiankę w ok. 6 godz. (16 km, ponad 1100 m przewyższenia).
- z PKP Węgierska Górka na Rysiankę prowadzi czerwony szlak GSB przez historyczne forty z września 1939 r., Abrahamów, prywatne schronisko Słowianka, strome zbocza Romanki (łańcuchy!) i malowniczą Halę Pawlusią. Łącznie w jedną stronę 16 km, 1100 m przewyższenia, ok. 6 godz.
- z PKP Milówka możemy zielonym szlakiem dojść na Halę Boraczą, a stąd na Redykalny Wierch, Halę Lipowską i Rysiankę. W sumie w jedną stronę 14 km, 900 m przewyższenia, 5 godz.
- z PKP Rajcza mamy do wyboru dwie drogi: albo niebieski szlak przez Suchą Górę, Halę Boraczą i Redykalna (do Rysianki 13 km, 950 m przewyższenia, 5 godz.), albo żółty przez Zapolankę i Redykalny Wierch:
średnia
Z Rajczy przez Zapolankę na Redykalny Wierch, Lipowską i Rysiankę
Rysianka i Lipowski Wierch - propozycje pętli
Bogata sieć szlaków wokół szczytów Rysianki i Lipowskiego Wierchu sprawia, że planując wędrówkę mamy kilka możliwości zaplanowania pętli, czyli wychodzimy jednym szlakiem do celu, a wracamy do punktu wejścia na szlak inną trasą.
Najpopularniejsza pętla, w czasie której "zaliczymy" zarówno schronisko na Rysiance, Hali Lipowskiej i Hali Boraczej, jak i wszystkie widokowe łąki to pętla z Żabnicy.
średnia
Hala Rysianka, Lipowska, Redykalna, Boracza - pętla z Żabnicy
Dodatkow możemy ją też wydłużyć o prywatne schronisko na Słowiance oraz szczyt Romanki (wtedy w sumie nazbiera się nam 20 km trasy, 1000 m przewyższeń, czyli ok. 6,5 godz. drogi).
Inne możliwe "pętle", na których odwiedzimy widokowe hale w okolicy Rysianki i Lipowskiego Wierchu to m.in.:
- Krótka i szybka pętla ze Złatnej Huty: wejście czarnym, żółtym, a następnie niebieskim szlakiem na Halę Lipowską i Rysiankę. Powrót do Złatnej Huty czarnym szlakiem. W sumie zaledwie 9 km, 550 m przewyższenia. Do przejścia w ok. 3 godz.
- Długa i wymagająca pętla z Rajczy PKP: wejście na Rysiankę żółtym szlakiem (przez Zapolankę, Redykalny Wierch i Halę Lipowską), zejście zielonym przez Halę Boraczą, a stąd niebieskim przez Suchą Górę do Rajczy. W sumie 26 km, ponad 1000 m przewyższeń i min. 8,5 godz. w drodze.
Data dodania: 2024-03-22