Jak zdobyć odznaki PTTK?

Jak i po co zbierać pieczątki z wycieczek?

Przyznajmy szczerze: nic nie cieszy bardziej niż nagroda. Oczywiście najważniejszym ukoronowaniem wyprawy jest dotarcie do celu, jednak nie tylko najmłodsi, chcieliby czegoś jeszcze...
Pieczątka w książeczce to idealny pomysł na pamiątkę z wycieczki: bezpłatną, lekką i taką, która nie będzie się kurzyć na półce. W naszym przypadku przybijanie pieczątek w coraz bardziej sfatygowanych książeczkach to stały rytuał tuż po dojściu do górskiego schroniska (…no może zaraz po sprawdzeniu, czy w menu są pierogi z borówkami).

Pamiątkowe pieczątki w książeczce PTTK
Pamiątkowe pieczątki w książeczce PTTK

Jak zdobyć odznaki PTTK?

Kiedy pamiątkowa książeczka wypełnia się pieczątkami i datami warto pomyśleć o czymś więcej – tj. odebraniu odpowiedniej odznaki PTTK!

Jak wypełnić książeczkę GOT PTTK?

Najpierw jednak trzeba odpowiednio opisać każdą wycieczkę: wpisać datę i przebieg trasy z oznaczeniem punktu wyjścia, kolorów szlaków, przebiegu trasy (też powrotnej) i punktu do którego doszliśmy. Jeśli nie robimy tego "na świeżo", tuż po powrocie z wycieczki, radzimy skorzystać z pamiątkowych zdjęć - znajdziecie na nich daty, może też kolory szlaków.

Opis wycieczki w książeczce PTTK
Opis wycieczki w książeczce PTTK

Czy do odznaki PTTK liczą się trasy "bez pieczątki"?

Tam gdzie się da zbieramy pieczątki (lub inne potwierdzenia). Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości – nie dyskwalifikuje nam to trasy! Opisujemy dokładnie przebieg trasy: punkt wyjścia, kolor szlaku, punkt do którego dotarliśmy i drogę powrotną.

Jak liczyć punkty za trasy w książeczce GOT PTTK?

Po pierwsze można skorzystać z tabel punktacji PTTK. Podstawowa zasada to po 1 punkcie za każde pokonane 100 m przewyższeń i po 1 punkcie za każdy 1 km trasy (czyli np. trasa o długości 5,2 km i przewyższeniu 320 m da nam 8 punktów). Można też skorzystać z gotowych kalkulatorów punktacji tras np. w serwisie mapa-turystyczna.pl

Czy do odznak PTTK liczą się tylko szlaki na terenie Polski?

Celem odznaki jest popularyzacja ojczystych szlaków, ale nie tylko! Co ważne – liczą się też karpackie i sudeckie wędrówki odbyte na terenie przygranicznym u naszych sąsiadów: Niemców, Czechów, Słowaków i Ukraińców.

Kiedy, gdzie i jak odebrać odznaki GOT PTTK?

UWAGA – STYCZEŃ! Pamiętajmy – styczeń kolejnego roku to ostatni miesiąc, kiedy możemy przekazać nasze książeczki do zweryfikowania punktów za rok poprzedni! Wypełnioną książeczkę GOT PTTK przekazujemy do rejonowego oddziału PTTK (przynosimy lub wysyłamy pocztą), a po weryfikacji przez uprawnionego przewodnika odbieramy książeczkę wraz z prawem do wykupienie odpowiedniej odznaki (koszt to kilkanaście złotych).

Odznaka GOT PTTK zdobyta!
Odznaka GOT PTTK zdobyta!
Styczeń to również najlepszy moment, żeby zacząć swoją przygodę z punktami i odznakami… i zaplanować rodzinne wycieczki na rozpoczynający się rok!

Czy odznaki PTTK są tylko za górskie wycieczki?

Odznaki PTTK to nie tylko najpopularniejsze „GOTy”, zerknijcie tylko ile ich jest: dla kajakarzy, kolarzy, narciarzy, koniarzy, miłośników kolei lub np.jaskiń czy zabytkowych fortyfikacji Tu znajdziecie cały spis i regulaminy.

Jakie odznaki PTTK dla dzieci?

Czy dana odznaka jest dostępna dla niepełnoletnich, lub od jakiego wieku nasze pociechy mogą się o nią starać najlepiej sprawdzić w regulaminie. Są też odznaki stworzone specjalnie dla dzieci, znajdziecie TU: odznaki PTTK dla dzieci. Najpopularniejsze z nich to np. Dziecięca odznaka Turystyczna PTTK (do 10 r. ż.) – REGULAMIN czy Odznaka turystyczna Disney i PTTK (do 12 r. ż.) - REGULAMIN (w obu przypadkach wystarczą 4 opisane wycieczki w co najmniej 2 różnych dyscyplinach, np. piesza nizinna i górska, rowerowa, kajakowa, kajakowa, narciarska, żeglarska, samochodowo-rowerowa, książeczka może mieć dowolną formę).
Odznaki PTTK dla dzieci: Disney i Dziecięca Odznaka Turystyczna
Odznaki PTTK dla dzieci: Disney i Dziecięca Odznaka Turystyczna

Odznaki GOT PTTK dla dzieci

Nasze ulubione to Górskie Odznaki Turystyczne „W Góry” dla dzieci w wieku 5-7 lat (dostępne stopnie brązowy, srebrny i złoty). Wymagania nie są wygórowane: na najniższy, brązowy stopień wystarczy już 15 punktów (na stopień srebrny: 30, na złoty: 45 punktów).

Co istotne: maksymalna dzienna suma punktów przy zdobywaniu odznak "W góry" wynosi 15 punktów (nawet jeśli tabele i kalkulator pokazują więcej wpisujemy tylko 15 pkt.). Czyli lepiej wybrać się na kilka krótszych niż jedną długą górską trasę. Trasy nie mogą się powtarzać - nie wchodzimy trzy razy na ulubiony szczyt, tylko zdobywamy kilka różnych.

Odznaki GOT PTTK
Odznaki GOT PTTK "W góry": brązowa, srebrna i złota, dla dzieci do 7 lat

...a po ukończeniu 7 lat możemy już pracować na „dorosły GOT”! ( REGULAMIN odznaki "W góry" i GOT).

W obu przypadkach korzystamy już z klasycznej książeczki GOT PTTK:

Odznaki GOT PTTK dla dorosłych i dzieci 7+
Odznaki GOT PTTK dla dorosłych i dzieci 7+

Życząc Wam mnóstwo satysfakcji z przebycia zarówno nizinnych jak i górskich tras prosimy: podzielcie się swoimi doświadczeniami, pochwalcie odznakami!

A może nam też opiszecie swoje trasy? Czekają nagrody: W POLSKĘ BEZ PLECAKA

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-01-12
Wczytuję komentarze ...
cancel