Herb Podgórza

Dzisiaj Podgórze to część Krakowa po przeciwległej stronie Wisły niż Stare Miasto i Kazimierz, ale dawno temu było to osobne, samodzielne miasto. Założyli je Austriacy 250 lat temu, nazywało się wtedy „Wolne Królewskie Miasto Podgórze”. 100 lat temu Podgórze połączyło się z Krakowem -

Miasto miało oczywiście swój herb. Możemy na nim zobaczyć rzekę (być może to Wisła?), po obu jej stronach stoją wysokie kolumny, a pod jedną z nich siedzi człowiek z kijem. Niektórzy mówią, że to starożytny bohater – Herkules. Herkules słynął ze swej siły i podobno kiedyś ustawił dwa potężne słupy, które wyznaczały granicę świata – Słupy Herkulesa. Być może stąd wzięły się kolumny na herbie Podgórza? Na niektórych wizerunkach herbu Herkules trzyma kij pasterski, a nawet wiosło. Po drugiej stronie rzeki widać miasto – domy, kościół, bramę miejską.

Dziś herb Podgórza możemy zobaczyć na pamiątkowym kamieniu przy kładce o. Bernatka, na Magistracie (Rynek Podgórski), na budynku przy ul. Józefińskiej 18, na gimnazjum – ul. Limanowskiego 62 i oczywiście na różnych eksponatach w Domu Historii Podgórza.
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel