Giewont - szlaki i ciekawostki. Poznaj bliżej śpiącego rycerza!
- Giewont 1 895 m. n. p. m.
- Najłatwiejszy szlak na Giewont
- Giewont z dzieckiem
- Giewont - ciekawostki
- Czy wiecie, że Giewont zbudowany jest ze skał pochodzenia morskiego?
- Giewont - tu zimują kozice
- Giewont - okno widoczne z Zakopanego
- Giewont - kolorowanka dla dzieci do pobrania i wydruku
- Legenda o rycerzach śpiących pod Giewontem
- Zobacz także:
Giewont 1 895 m. n. p. m.
Nazwa góry Giewont prawdopodobnie wzięła się od słowa “Wand” oznaczającego skałę-ścianę. Giewont to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna góra Polski! Górujący nad Zakopanem masyw śpiącego rycerza nie sposób pomylić z żadnym innym. Nic więc dziwnego, że zdobycie Giewontu jednym z najbardziej popularnych celów wyjazdu w polskie Tatry.
Najłatwiejszy szlak na Giewont
Najkrótszy i najłagodniejszy szlak na Giewont wiedzie z Kuźnic przez Halę Kondratową - to szlak niebieski. Szlak zaczynamy w Kuźnicach ok. 5 km od centrum Zakopanego, przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Giewont ze względu na skalisty charakter szczytu nie jest łatwy do zdobycia - w polskich Tatrach jest wiele wyższych szczytów, na które paradoksalnie wejście jest dużo łatwiejsze np. Kasprowy Wierch.
trudna
Najłatwiejszy szlak na Giewont - niebieski szlak z Kuźnic przez Halę Kondratową
Mniej uczęszczanym i ciekawym szlakiem na Giewont jest żółty szlak prowadzący przez Dolinę Małej Łąki. Jest bardziej stromy i dlatego zdecydowanie bardziej nadaje się, jako droga wejścia na szczyt, niż droga powrotna.
trudna
Giewont - żółty szlak przez Dolinę Małej Łąki
Giewont z dzieckiem
Podejście pod szczyt Giewontu jest skaliste. Idziemy trzymając się łańcuchów. Droga przy samym szczycie jest jednokierunkowa więc nie możemy się cofnąć i rozmyślić. Tu wszystko bardziej niż od wieku dziecka zależy od jego indywidualnej sprawności. Jeśli nie macie jeszcze doświadczenia w chodzeniu po Tatrach warto na początek wybrać łatwiejsze szczyty np. Sarnią Skałę, Nosal.
Giewont - ciekawostki
Tajemnicza sylwetka rycerza-śpiocha skrywa wiele tajemnic - warto je poznać! Dzięki temu Wdrapywanie się na jego nos będzie jeszcze ciekawsze!
Czy wiecie, że Giewont zbudowany jest ze skał pochodzenia morskiego?
Nasze pradawne Tatry 40 milionów lat temu zalewało ciepłe morze należące do nieistniejącego już Oceanu Tetydy. Niemal cały masyw Giewontu zbudowany jest ze skał osadzających się na dnie morza! Ślady morza w Tatrach można wypatrzeć też u wlotu tatrzańskich Dolin: Strążyskiej, Kościeliskiej, Białego Potoku. Skały na początku tych dolin pełne są pancerzyków morskich zwierząt - otwornic. Pancerzyki te mają do kilku centymetrów wielkości i są dość dobrze widoczne w skałach.
Giewont - tu zimują kozice
W ścianach Giewontu w zimie schronienia szukają kozice. Jest to jedno z niewielu w polskich Tatrach miejsc, w których mogą przetrwać tę trudną porę roku. Na masywie Giewontu rośnie też wiele rzadkich roślin - m.in. ostrołódka polna, szarota Hoppego czy porostek alpejski. Występują one w Polsce tylko w Tatrach i to na nielicznych stanowiskach.
Giewont - okno widoczne z Zakopanego
Nawet z Zakopanego można dostrzec czarny otwór - to wejście do Jaskini Juhaskiej. Nadano mu nazwę Orle Okno, gdyż dawniej często przebywały na nim orły. To przez nie wpada światło do wnętrza jaskini. Nazwa jaskini wzięła się z kolei od chłopca Józia, zaledwie 9-letniego juhasa, który nieszczęśliwie zabłądził podczas wypasu owiec.
Giewont - kolorowanka dla dzieci do pobrania i wydruku
Według prastarych legend w jednej z jaskiń w masywie Giewontu skrywają się i śpią zaklęci rycerze. Strzegą oni Zakopanego i całej Polski - w razie niebezpieczeństwa powstaną, by nadejść z pomocą.
Legenda o rycerzach śpiących pod Giewontem
Góra Giewont przypomina swym kształtem śpiącego rycerza. Według prastarych legend pod górą miał znajdować się skarb. Pewien młody juhas Kuba szukając zagubionej owieczki trafił pod jaskinię znajdującą się pod zboczem Giewontu. W grocie zobaczył śpiących rycerzy. Chłopiec opuścił grotę, a po powrocie do domu chłopiec opowiedział o swej przygodzie ojcu:
- Wiesz tato - powiedział - tam nie było żadnego skarbu, tylko ci rycerze...
- I to jest właśnie nasz skarb chłopcze! Ten skarb to wolność. To właśnie naszej wolności strzegą zaklęci w skałach rycerze, a wolność chłopcze to największy skarb! Pamiętaj o tym!
Legenda o rycerzach śpiących pod Giewontem
Giewont - śpiący rycerzKrólująca nad Zakopanem góra Giewont swym kształtem przypomina sylwetkę śpiącego rycerza. Choć ni ...
Zobacz także:
Zakopane i Tatry - łatwe trasy i szlaki dla młodszych dzieci
Łatwe szlaki w Tarach dla dzieci. Atrakcyjne, widokowe, łatwe, a jednocześnie dające już satysfakcję chodzenia po górach. ...
10 szlaków w Tatrach dla 10-latka
Szlaki w Tatrach na wędrówkę ze starszymi dziećmi ...
łatwa
Szlak Wokół Tatr - łatwa i widokowa trasa rowerowa
Schroniska w Tatrach i prowadzące do nich szlaki
Poznaj tatrzańskie schroniska - jak do nich dojść? ...
Data dodania: 2023-03-25