Giewont - szlaki i ciekawostki. Poznaj bliżej śpiącego rycerza!

Spis Treści

Giewont 1 895 m. n. p. m.

Nazwa góry Giewont prawdopodobnie wzięła się od słowa “Wand” oznaczającego skałę-ścianę. Giewont to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna góra Polski! Górujący nad Zakopanem masyw śpiącego rycerza nie sposób pomylić z żadnym innym. Nic więc dziwnego, że zdobycie Giewontu jednym z najbardziej popularnych celów wyjazdu w polskie Tatry. 

U stóp szczytu Giewontu - Przełęcz Kondracka

Najłatwiejszy szlak na Giewont

Najkrótszy i najłagodniejszy szlak na Giewont wiedzie z Kuźnic przez Halę Kondratową - to szlak niebieski. Szlak zaczynamy w Kuźnicach ok. 5 km od centrum Zakopanego, przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Giewont ze względu na skalisty charakter szczytu nie jest łatwy do zdobycia - w polskich Tatrach jest wiele wyższych szczytów, na które paradoksalnie wejście jest dużo łatwiejsze np. Kasprowy Wierch. 

Najłatwiejszy szlak na Giewont - niebieski szlak z Kuźnic przez Halę Kondratową

trudna
directions_walk

Najłatwiejszy szlak na Giewont - niebieski szlak z Kuźnic przez Halę Kondratową

max 1843 m min 1017 m
straighten 5.8km
timer 3h 35min
north_east 857m
south_east 31m
Giewont - podejście niebieskim szlakiem pod Przełęcz Kondracką

Mniej uczęszczanym i ciekawym szlakiem na Giewont jest żółty szlak prowadzący przez Dolinę Małej Łąki. Jest bardziej stromy i dlatego zdecydowanie bardziej nadaje się, jako droga wejścia na szczyt, niż droga powrotna.

Giewont - żółty szlak przez Dolinę Małej Łąki

trudna
directions_walk

Giewont - żółty szlak przez Dolinę Małej Łąki

max 1843 m min 950 m
straighten 5.9km
timer 3h 47min
north_east 924m
south_east 32m
Polana Małołącka o poranku

Giewont z dzieckiem

Podejście pod szczyt Giewontu jest skaliste. Idziemy trzymając się łańcuchów. Droga przy samym szczycie jest jednokierunkowa więc nie możemy się cofnąć i rozmyślić.  Tu wszystko bardziej niż od wieku dziecka zależy od jego indywidualnej sprawności. Jeśli nie macie jeszcze doświadczenia w chodzeniu po Tatrach warto na początek wybrać łatwiejsze szczyty np. Sarnią Skałę, Nosal.

Giewont - niebieski szlak - łańcuchy

Giewont - ciekawostki

Tajemnicza sylwetka rycerza-śpiocha skrywa wiele tajemnic - warto je poznać! Dzięki temu Wdrapywanie się na jego nos będzie jeszcze ciekawsze!

Czy wiecie, że Giewont zbudowany jest ze skał pochodzenia morskiego?

Nasze pradawne Tatry 40 milionów lat temu zalewało ciepłe morze należące do nieistniejącego już Oceanu Tetydy. Niemal cały masyw Giewontu zbudowany jest ze skał osadzających się na dnie morza! Ślady morza w Tatrach można wypatrzeć też u wlotu tatrzańskich Dolin: Strążyskiej, Kościeliskiej, Białego Potoku. Skały na początku tych dolin pełne są pancerzyków morskich zwierząt - otwornic. Pancerzyki te mają do kilku centymetrów wielkości i są dość dobrze widoczne w skałach.

Widok na Giewont spod skały Piec

Giewont - tu zimują kozice

W ścianach Giewontu w zimie schronienia szukają kozice. Jest to jedno z niewielu w polskich Tatrach miejsc, w których mogą przetrwać tę trudną porę roku. Na masywie Giewontu rośnie też wiele rzadkich roślin - m.in. ostrołódka polna, szarota Hoppego czy porostek alpejski. Występują one w Polsce tylko w Tatrach i to na nielicznych stanowiskach.

Widok na Giewont spod Sarniej Skały

Giewont - okno widoczne z Zakopanego

Nawet z Zakopanego można dostrzec czarny otwór - to wejście do Jaskini Juhaskiej. Nadano mu nazwę Orle Okno, gdyż dawniej często przebywały na nim orły. To przez nie wpada światło do wnętrza jaskini. Nazwa jaskini wzięła się z kolei od chłopca Józia, zaledwie 9-letniego juhasa, który nieszczęśliwie zabłądził podczas wypasu owiec. 

Giewont - kolorowanka dla dzieci do pobrania i wydruku

Według prastarych legend w jednej z jaskiń w masywie Giewontu skrywają się i śpią zaklęci rycerze. Strzegą oni Zakopanego i całej Polski - w razie niebezpieczeństwa powstaną, by nadejść z pomocą.

Kolorowanka Giewont - śpiący rycerz

Legenda o rycerzach śpiących pod Giewontem

Góra Giewont przypomina swym kształtem śpiącego rycerza. Według prastarych legend pod górą miał znajdować się skarb. Pewien młody juhas Kuba szukając zagubionej owieczki trafił pod jaskinię znajdującą się pod zboczem Giewontu. W grocie zobaczył śpiących rycerzy. Chłopiec opuścił grotę, a po powrocie do domu chłopiec opowiedział o swej przygodzie ojcu:

- Wiesz tato - powiedział - tam nie było żadnego skarbu, tylko ci rycerze...

- I to jest właśnie nasz skarb chłopcze! Ten skarb to wolność. To właśnie naszej wolności strzegą zaklęci w skałach rycerze, a wolność chłopcze to największy skarb! Pamiętaj o tym!

Legenda o rycerzach śpiących pod Giewontem

Legenda o rycerzach śpiących pod Giewontem

Giewont - śpiący rycerzKrólująca nad Zakopanem góra Giewont swym kształtem przypomina sylwetkę śpiącego rycerza. Choć ni ...

Z widokiem na Giewont

Zobacz także:

Zakopane i Tatry - łatwe trasy i szlaki dla młodszych dzieci

Zakopane i Tatry - łatwe trasy i szlaki dla młodszych dzieci

Łatwe szlaki w Tarach dla dzieci. Atrakcyjne, widokowe, łatwe, a jednocześnie dające już satysfakcję chodzenia po górach. ...

10 szlaków w Tatrach dla 10-latka

10 szlaków w Tatrach dla 10-latka

Szlaki w Tatrach na wędrówkę ze starszymi dziećmi ...

Szlak Wokół Tatr - łatwa i widokowa trasa rowerowa

łatwa
directions_bike

Szlak Wokół Tatr - łatwa i widokowa trasa rowerowa

max 772 m min 598 m
straighten 37.3km
directions_bike timer 3h 50min
north_east 293m
south_east 290m
Schroniska w Tatrach i prowadzące do nich szlaki

Schroniska w Tatrach i prowadzące do nich szlaki

Poznaj tatrzańskie schroniska - jak do nich dojść? ...

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel