Warszawska zagadka: SYRENI ŚPIEW

W czwartej części serii książek „ANIOŁKI KOTA CAGLIOSTRO” na bohaterki czeka niespodzianka: po 3 wizytach we Włoszech goszczą w Warszawie, rodzinnym mieście jednej z nich, Marty. Przecież zagadki do rozwiązania można znaleźć wszędzie – nawet na własnym podwórku!A oto portrety wszystkich bohaterek-detektywek

Z prośbą o pomoc do detektywem zwracają się miejscowe koty-dachowce. Narzekają na obojętność ludzi, którzy kiedyś je dokarmiali, a teraz przestali się nimi interesować. Spacerując po Warszawie grupa sześciu koleżanek zastanawia się nad problemem wyobcowania miejskiego tłumu.Przy okazji dziewczyny poznają miasto: jego historię i współczesność, zabytki i parki, a także legendę o Syrence Warszawskiej. Tylko czy „duże dzieci” wierzą jeszcze w legendy? Podobno w każdej z nich jest ziarnko prawdy….

Dzięki licznym ilustracjom czytelnik może towarzyszyć bohaterkom w ich spacerze. Plan miasta pomoże natomiast zlokalizować poszczególne miejsca, prześledzić trasę, którą przeszły detektywki, a może także zachęci do osobistego ruszenia ich szlakiem?Podobnie jak inne części cyklu również SYRENI ŚPIEW zaskakuje swoją „wielopoziomową dziewczyńskością” (szczególnie w zestawieniu z popularnymi cyklami opowieści detektywistycznych dla dzieci). Nie mam tu na myśli jedynie nagromadzenia żeńskich bohaterek (Marta z Polski, Helenka z Czech, Rita z Włoch, Mary z Anglii, Olga z Rosji i Patricia z Francji), a raczej szczególny sposób prowadzenia dialogów i akcji: niespieszny, bardziej obfitujący w obserwacje niż w wydarzenia, zabarwiony nutką magii i fantastyki.

Zagadki kota Cagliostro też nie należą do typowych, sam kot podkreśla, że wymagają „niezwykłych kwalifikacji, kociego zmysłu i dziewczęcej wrażliwości”. W „Syrenim śpiewie” jest to wspomniana wyżej obojętność ludzi zapatrzonych w ekrany smartfonów, albo czubki własnych nosów. Ta nietypowa detektywistyczna zagadka znajduje również nietypowe rozwiązanie – jakie? Sprawdźcie sami!

Jeżeli Wy również macie ochotę odwiedzić ten niezwykły świat zapraszamy do lektury „Syreniego śpiewu” oraz całej serii przygód detektywem i kota Caligostro! (nasza recenzja opowiadanie o kolejnej wizycie detektywek w Warszawie, tym razem w Parku Łazienkowskim: DZIEWCZYNY Z RYCINY.Syreni śpiew
Tekst: Jarosław Mikołajewski, ilustracje: Marcin Bruchnalski
Wydwnictwo Media Rodzina

KONKURS! Mamy dla Was książkę DZIEWCZYNY Z RYCINY z ryciny do wygrania! Szczegóły w artykule W POLSKĘ BEZ PLECAKA. Znajdziecie w nim też więcej książek i gier, dzięki którym lepiej poznacie różne polskie miasta i regiony. Zajrzyjcie koniecznie!


A może interesują Was przygody ekipy detektywek w Rzymie, Wenecji, Sienie i Katanii? Zerknijcie do artykułu WŁOSKIE PRZYGODY Z ZAGADKAMI W TLEAutor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel