Zabawy i eksperymenty z WODĄ dla dzieci

1. Sikawka - czy można przenieść wodę w dziurawej butelce?

W plastikowej butelce robimy dziurkę, w którą wkładamy słomkę. Konstrukcję uszczelniamy taśmą bądź plasteliną. Butelkę napełniamy wodą i zakręcamy.

Choć w butelce jest dużo wody nie wycieka ona przez słomkę, gdy butelka jest zakręcona.

Co więcej - nawet jak usuniemy słomkę i w butelce ewidentnie będzie dziura woda dalej nie zacznie nią wyciekać!

Woda nie wycieka z dziurawej butelki!

Wystarczy jednak nacisnąć lub odkręcić butelkę, by posłużyła jako sikawka!

Po naciśnięciu butelki lub odkręceniu zakrętki woda wypływa.

Dlaczego tak się dzieje?

Znajdujące się w butelce powietrze wprawdzie próbuje wypchnąć wodę na zewnątrz, ale powietrze wokół butelki równie mocno wciska wodę do środka - ciśnienie powietrza w butelce jest takie samo, jak ciśnienie na zewnątrz butelki, oba naciski się równoważą. Dodatkowo cząsteczki wody silnie się nawzajem przyciągają tworząc na powierzchni wody delikatną, napinającą się błonkę - zjawisko to nazywa się napięciem powierzchniowym, dzięki temu kropelki wody "nie rozlewają się", a mają właśnie kształt półokrągły. Błonka ta również trzyma wodę w ryzach, nie pozwalając jej uciec - oczywiście dopóki dziurka nie jest zbyt duża - możecie sprawdzić przy jak dużej dziurce wodą zacznie wypływać z butelki.

2. Zaczarowane jajko

Napełnijcie dwie szklanki koktajlowe wodą. Do jednej wsypcie soli i rozmieszajcie. W jednej z nich jajko będzie tonąć, a w drugiej pływać.

Jajko tonie w wodzie, lecz pływa w wodzie słonej.

Dlaczego tak się dzieje?

Słona woda jest nieco bardziej gęsta, przedmioty trudniej się w niej zatapiają. To nie tylko jajko jest “zaczarowane”, pływające po słonych wodach mórz i oceanów statki również bardziej lub mniej się zanurzają, w zależności od zasolenia danego akwenu.  Najbardziej słoną wodę ma Morze Martwe, nawet najgorsi pływacy unoszą się w nim na powierzchni.

3. Grzeczna woda

Napełniamy szklankę wodą i przykrywamy kartką - czy uda się Wam odwrócić ją do góry dnem? Woda powinna grzecznie siedzieć w szklance, jednak mimo wszystko eksperyment najlepiej wykonać nad miską lub wanną, czasem niestety może zdarzyć się potężne chlust, ale przecież Śmigus-Dyngus to dzień kiedy nie tylko można, ale wręcz trzeba się ochlapać!

Jeśli również użyliście wody z barwnikiem, z powstałej na kartce plamy można stworzyć rysunek!

4. Zassana woda

Nalejcie trochę wody na talerzyk, zapalcie świeczkę, a następnie zakryjcie ją szklanką. Gdy świeczka zgaśnie woda z talerzyka zostanie wessana pod szklankę!

Dlaczego tak się dzieje?

Świeczka wypaliła znajdujący się pod szklanką tlen, pod szklanką ciśnienie zrobiło się niższe niż ciśnienie powietrza na zewnątrz, dlatego naciskające powietrze z zewnątrz "wcisnęło" wodę do szklanki.

5. Podwodny wulkan

Bez efektów pirotechnicznych, za to wybuch niezwykle efektowny. Do eksperymentu potrzebna jest jedynie woda i dwa słoiki. Eksperyment Podwodny wulkan >>

6. Mieszaniny i roztwory

Które substancje dobrze mieszają się z wodą, a które za nic nie chcą się wymieszać, choćbyśmy mieszali nie wiem, jak długo… Pobawcie się i poeksperymentujcie! Eksperyment Mieszaniny i roztwory >>

7. Rozkwitające lilie wodne

Wytnijcie z papieru kwiaty i złóżcie je tak, by płatki nie nachodziły na siebie. Położone na tafli wody zaczną “rozkwitać”.

Wycinamy z papieru liście lilii
Liście lilii zaginamy do środka tak, by nie zahaczały o siebie
Położone na wodzie lilie nasiąkając "rozkwitają".

7. Pływające okręty

Z opakowań po mleku, margarynie itp. spróbujmy zrobić statki. Morzem może być miska lub wanna. Czy będą to kutry rybackie? A może przewożące towary barki? Statki można poruszać dmuchając słomką. Do naszej miski wrzuciliśmy kostki lodu - na wyprawę badawczą wyrusza lodołamacz. W oddali płynie okręt wycieczkowy - oby nie podzielił losu Tytanica! 

Lodołamacz z butelki po mleku
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel