Podwodny wulkan
Czy wiecie, że zimna woda jest cięższa niż ciepła? Odkryjcie to razem z nami robiąc PODWODNY WULKAN!
Potrzebujemy:
Jak zrobić podwodny wulkan?
Do małego słoika przywiązujemy sznurek z obu stron - tak, byśmy mogli trzymając za dwa uchwyty włożyć napełniony wodą mały słoik do dużego słoika. Duży słoik napełniamy zimną wodę, do małego wlewamy gorącą wodę i zabarwiamy farbką.Po włożeniu małego słoiczka gorąca woda zacznie unosić się do góry. Po chwili cała niebieska woda znajdzie się u góry dużego słoika.
A teraz spróbujmy zrobić odwrotnie...
W małym słoiczku dajemy zimną wodę zabarwioną farbką, w dużym wodę gorącą. Co się dzieje? Czy woda również ucieka do góry? Nie, zimna woda grzecznie siedzi w słoiku i ani myśli z niego wyjść! Dlaczego?
Dlaczego tak się dzieje?
Im wyższa temperatura wody tym jej cząsteczki zaczynają mocniej drgać i odsuwają się od siebie. Ciepła woda ma więc mniejszą gęstość i jest lżejsza - dlatego wypływa do góry, zimna zaś jest ciężka i osadza się na dole.
Tak samo zachowuje się powietrze - ciepłe staje się lekkie i idzie do góry. Widzieliście kiedyś lot balonem? Pod balonem jest umieszczony palnik, który podgrzewa powietrze w balonie. Powietrze w balonie staje się ciepłe i unosi balon. Gdy chcemy, by balon powrócił na ziemię powoli gasimy palnik i ochładzamy powietrze, które robiąc się chłodniejsze staje się coraz cięższe, a balon powoli się opuszcza. Także w pokoju cieplejsze powietrze mamy koło sufitu, a przy podłodze jest nieco chłodniej.
Data dodania: 2017-08-05
Data aktualizacji: 2022-02-07