Podwodny wulkan

Potrzebujemy:
woda gorąca i zimna
2 słoiki lub inne szklane naczynia - jedno duże drugie małe, tak, by jedno wchodziło w drugie (u nas był to około litrowy słoik i mały słoiczek np. po koncentracie pomidorowym)
farbki lub barwniki spożywcze
sznurek lub nitka


Do małego słoika przywiązujemy sznurek z obu stron - tak, byśmy mogli trzymając za dwa uchwyty włożyć napełniony wodą mały słoik do dużego słoika. Duży słoik napełniamy zimną wodę, do małego wlewamy gorącą wodę i zabarwiamy farbką.

mieszaniny zawiesiny doswiadczenia eksperymenty

Po włożeniu małego słoiczka gorąca woda zacznie unosić się do góry. Po chwili cała niebieska woda znajdzie się u góry dużego słoika.

mieszaniny zawiesiny doswiadczenia eksperymenty

A teraz spróbujemy zrobić odwrotnie. W małym słoiczku dajemy zimną wodę zabarwioną farbką, w dużym wodę gorącą. Co się dzieje? Czy woda również ucieka do góry? Nie, zimna woda grzecznie siedzi w słoiku i ani myśli z niego wyjść! Dlaczego?

mieszaniny zawiesiny doswiadczenia eksperymenty


Dlaczego tak się dzieje?

Ciepła woda jest lżejsza, zimna jest cięższa. Która woda będzie się unosić - zimna, czy ciepła? Cięższa woda, czyli zimna, będzie zostawać na dnie, zaś lżejsza uniesie się do góry. Tak samo jest z powietrzem - ciepłe staje się lekkie i idzie do góry. Widzieliście kiedyś lot balonem? Pod takim balonem jest umieszczony palnik, który podgrzewa powietrze w balonie. Powietrze w balonie staje się ciepłe, a ciepłe powietrze jest lżejsze więc balon unosi się do góry. Gdy Pan chce, by balon powrócił na ziemię powoli gasi palnik i ochładza powietrze. Powietrze robi się chłodniejsze i cięższe, a balon powoli się opuszcza i wraca na ziemię. Także w pokoju cieplejsze powietrze mamy koło sufitu, a przy podłodze jest nieco chłodniej.


comments powered by Disqus
cancel