Podwodny wulkan

Czy wiecie, że zimna woda jest cięższa niż ciepła? Odkryjcie to razem z nami robiąc PODWODNY WULKAN!

Potrzebujemy:

 • woda gorąca i zimna
 • 2 słoiki - takie, by jeden wchodził w drugi, u nas był to około litrowy słoik i mały słoiczek np. po koncentracie pomidorowym
 • farbki lub barwniki spożywcze
 • sznurek lub nitka
 • Jak zrobić podwodny wulkan?

  Do małego słoika przywiązujemy sznurek z obu stron - tak, byśmy mogli trzymając za dwa uchwyty włożyć napełniony wodą mały słoik do dużego słoika. Duży słoik napełniamy zimną wodę, do małego wlewamy gorącą wodę i zabarwiamy farbką.

  mieszaniny zawiesiny doswiadczenia eksperymenty

  Po włożeniu małego słoiczka gorąca woda zacznie unosić się do góry. Po chwili cała niebieska woda znajdzie się u góry dużego słoika.

  mieszaniny zawiesiny doswiadczenia eksperymenty

  A teraz spróbujmy zrobić odwrotnie...

  W małym słoiczku dajemy zimną wodę zabarwioną farbką, w dużym wodę gorącą. Co się dzieje? Czy woda również ucieka do góry? Nie, zimna woda grzecznie siedzi w słoiku i ani myśli z niego wyjść! Dlaczego?

  mieszaniny zawiesiny doswiadczenia eksperymenty

  Dlaczego tak się dzieje?

  Im wyższa temperatura wody tym jej cząsteczki zaczynają mocniej drgać i odsuwają się od siebie. Ciepła woda ma więc mniejszą gęstość i jest lżejsza - dlatego wypływa do góry, zimna zaś jest ciężka i osadza się na dole.

  Tak samo zachowuje się powietrze - ciepłe staje się lekkie i idzie do góry. Widzieliście kiedyś lot balonem? Pod balonem jest umieszczony palnik, który podgrzewa powietrze w balonie. Powietrze w balonie staje się ciepłe i unosi balon. Gdy chcemy, by balon powrócił na ziemię powoli gasimy palnik i ochładzamy powietrze, które robiąc się chłodniejsze staje się coraz cięższe, a balon powoli się opuszcza. Także w pokoju cieplejsze powietrze mamy koło sufitu, a przy podłodze jest nieco chłodniej.

  Lot balonem
  Lot balonem
  Autor:
  Data dodania:
  Data aktualizacji: 2022-02-07
  Wczytuję komentarze ...
  cancel