Wetlina - atrakcje i szlaki w okolicy

Wetlina to niewielka miejscowość u stóp Połoniny Wetlińskiej i Smereka i jednocześnie doskonała baza wypadowa na bieszczadzkie szlaki. Jakie atrakcje czekają na nas w Wetlinie i okolicach?

Potok Wetlina, Wetlina

Baza w Bieszczadach - dlaczego Wetlina?

Są tacy, którzy najlepiej czują się tam, gdzie mają zapewniony dostęp do wszelkich "cywilizacyjnych" wygód i rozrywek, inni wolą ciszę i spokój na odludziu. Tymczasem Wetlina oferuje i jedno i drugie!

Znajdziecie tu różnorodną bazę noclegową: od kempingów, przez chatki na uboczu po luksusowe apartamenty (również te nietypowo-odlotowe np. Dziki Dom: pierwszy dom ze strzechy w Polsce). Poza tym Wetlina to bogaty wybór lokali gastronomicznych (w tym kilka "kultowych") oraz dobrze zaopatrzonych sklepów.

Nowe miejsce w Wetlinie: Klub "Trzynastka", obok - Dziki Dom (dom ze strzechy)

Co zobaczyć w Wetlinie?

Kontynuując temat kultowych lokali w Wetlinie to warto wspomnieć, że wielu przyjeżdża tu specjalnie na naleśniki z jagodami, a dokładniej na "naleśnika- giganta":

Naleśnik Gigant - bieszczadzkie naleśniki z jagodami

Naleśnik Gigant - bieszczadzkie naleśniki z jagodami

Bieszczady i naleśniki z jagodami to obowiązkowe połączenie! Dlaczego właśnie to proste sezonowe danie stało się tak popularne, a nawet doczekało się państwowego patentu i rejestracji jako produkt regionalny? ...

Chata Wędrowca, Wetlina 113

Inne miejsca, które warto odwiedzić to m.in. Baza ludzi z mgły, Bieszczadzka Legenda czy galeria Dzika Szyszka.

Będąc w Wetlinie podejdźcie też koniecznie do uroczego, niedużego Wodospadu Ostrowskich, niedaleko wyjścia na żółty szlak na Smerek:

Wodospad Ostrowskich w Wetlinie

Szlaki z Wetliny

Wetlina to doskonała baza wypadowa na bieszczadzkie szlaki, również dla osób korzystających z transportu publicznego. Już z samej Wetliny startują trasy w kilku atrakcyjnych kierunkach: na Smerek, Połoninę Wetlińską, Rabią Skałę, a nawet na Rawki.

Połonina Wetlińska latem, fot. AP

Smerek z Wetliny

To szlak obowiązkowy! Starujemy z centrum miejscowości. Będzie pięknie i baaardzo widokowo!

Z Wetliny na Smerek

średnia
directions_walk

Z Wetliny na Smerek

max 1196 m min 627 m
straighten 5.2km
timer 2h 43min
north_east 573m
south_east 4m

Z Wetliny na Połoninę Wetlińską

Na Połoninę Wetlińską możecie dojść również tą samą trasą jak na Smerek - tj. żółtym szlakiem dojść do Przełęczy Orłowicza i przejść cały malowniczy grzbiet, aż do nowego schroniska w miejscu kultowej Chatki Puchatka:

Spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej

średnia
directions_walk

Spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej

max 1229 m min 627 m
straighten 15.8km
timer 6h 6min
north_east 860m
south_east 766m

Jeśli to jednak dla Was za długa trasa możecie wybrać krótszy, czarny szlak z Górnej Wetlinki. Do początku szlaku dojdziecie drogą, lub podjedziecie z centrum Wetliny busem:

Szlaki do Chatki Puchatka

średnia
directions_walk

Szlaki do Chatki Puchatka

max 1187 m min 721 m
straighten 4.3km
timer 2h 19min
north_east 499m
south_east 37m

Z Wetliny na Rawki

Miłośnikom długich wędrówek polecamy wejście z Wetliny na Małą i Wielką Rawkę. Możecie wybrać zielony szlak przez Dział (10 km w jedną stronę), albo dłuższą trasę przez Jawornik, Rabią Skałę i szlak graniczny aż do Kremenarosa, czyli styku 3 granic - to już jednak aż 20 km. Te dwa szlaki połączone w "wielką pętlę" to ambitna propozycja na całodzienną wędrówkę (min. 10 godzin marszu).

To dla Was za dużo? Zawsze można podjechać busem na Przełęcz Wyżniańską, stamtąd wejść na Rawki, a trasą przez Dział wrócić do Wetliny. Wtedy będzie to w sumie trasa o długości 14 km, do przejścia w 4-5 godzin.(z Kremenarosem i trójstykiem granic: 17,5 km i 6 godz.)

Zielony szlak na Małą Rawkę z Przełęczy Wyżniańskiej

średnia
directions_walk

Zielony szlak na Małą Rawkę z Przełęczy Wyżniańskiej

max 1255 m min 853 m
straighten 3.1km
timer 1h 48min
north_east 415m
south_east 14m

Wetlina - mapa atrakcji

Opisane wyżej miejsca i szlaki zaznaczyliśmy na tej mapie:

Wetlina zimą - na narty biegowe?

Jeszcze nigdy nie byliśmy w Wetlinie w zimie (wiosna, lato i jesień zaliczona - polecamy!). Tymczasem napotkaliśmy taką tablicę informacyjną, może warto wybrać się tu na przygodę z biegówkami?

Trasy na narty biegowe w Wetlinie
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-09-03
Wczytuję komentarze ...
cancel