Szukamy skamieniałości w Krakowie i okolicach

Jura kojarzy się nam wszystkim z czasem panowania potężnych dinozaurów. Jednak czy wiecie, że gdy naszymi lądami zawładnęły te olbrzymie gady znaczna część Polski, a nawet większość Europy znajdowała się pod wodą!

Bul, bul, nurkujemy!

Było to ciepłe morze, a z muszli i pancerzyków zamieszkujących je zwierząt powstały niezwykłe, białe skały - na pewno świetnie je znacie i nie raz się na nie wspinaliście - to wapień jurajski.

Przyjrzyjcie im się koniecznie! Przypatrzcie się wapiennym, zabytkowym murom, kościelnym posadzkom (w kościele Mariackim, w kościele św. Anny, na Wawelu, przy kościele św. Wojciecha), kamykom (np. przy pomniku psa Dżoka). W wielu z nich znajdziecie ślady po dawnych, prehistorycznych zwierzętach zamieszkujących wtedy naszą planetę. Całą rodziną wybierzcie się koniecznie na poszukiwanie jurajskich skamieniałości!

Gdzie w Krakowie wybrać się na poszukiwania skamieniałości?

My nasze okazy znaleźliśmy przy stacji kolejowej Kraków Mydlniki. Obecnie podczas przebudowy linii kolejowej cała trasa jest rozkopana, za stacją jest asfaltowa droga prowadząca w kierunku Bronowic. Szukamy na nasypie. Amonity w tej części jury to niestety rzadkość, najłatwiej znaleźć jeżowca - kształtem przypomina wapienną bułę. Jest ich tu dość dużo. Łatwo znaleźć również pozostałości po gąbkach. Niestety trwają tu prace remontowe i dostępność terenu ciągle się zmienia - najlepiej wybrać się w weekend lub wieczorem. A może sami znacie miejsca, gdzie można wybrać się z dzieckiem na poszukiwanie skamieniałości lub ciekawych skał?

Dawne zwierzęta zamieszkujące jurajskie morze

Amonity - ich przepiękne muszle przypominają nam skorupę ślimaka. Nie były jednak ślimakami, a głowonogami, tak jak żyjące obecnie ośmiornice i kalmary. Ich muszle były w środku puste, podzielone jedynie na wiele komór. Zwierzątko mieszkało tylko w ostatniej komorze, rosnąc tworzyło nową, większą komorę i tak wraz z nim rosła jego muszla.

Belemnity - to również wymarłe głowonogi. Kształt ich szkieletu przypominał pocisk lub strzałę. Niegdyś sądzono nawet, że nie są to skamieniałości tylko ślady po uderzeniu pioruna!

Jeżowce mieszkają na dnie. Ich kuliste ciało pokrywa pancerz oraz ruchome, wapienne kolce. Do dziś możemy je spotkać w wodach ciepłych mórz np. w Morzu Śródziemnym.

Szkielety gąbek - ciało gąbek przypomina przytwierdzony do dna worek. Są osiadłe, nieruchliwe i tak niepodobne do zwierząt, że długo uważano je za rośliny!

Nauka zajmująca się dawnymi, wymarłymi zwierzętami i ich skamieniałościami to paleontologia.

W naszym rodzinnym przewodniku, który możecie wydrukować na domowej drukarce znajdziecie wiele ciekawych zadań i informacji o geologii okolic Krakowa.

Koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Geologicznego w Krakowie (okolice Rynku). Bardzo ciekawa wystawa geologiczna znajduje się też w budynku głównym AGH.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel