Szkolne wycieczki w góry z warsztatami w muzeum

Czy można połączyć edukację i zabawę oraz górski spacer i kontakt z naturą w czasie jednego wyjazdu? We współpracy z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK w Krakowie proponujemy Wam zorganizowane jednodniowe wycieczki, w czasie których Wasza grupa weźmie udział w ciekawych warsztatach w muzeum, a następnie wybierze się na wędrówkę po łatwym górskim szlaku, odpocznie w czasie pikniku na widokowej polanie lub usiądzie wokół prawdziwego ogniska przy górskim schronisku.
- Wycieczka w góry i ciekawe warsztaty edukacyjne
- 1. Rabka-Zdrój: Muzeum Górali i Zbójników wraz z piknikiem lub ogniskiem w górach
- 2. Stryszawa: Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej z piknikiem w górach, lub obiadem w legendarnej Karczmie Rzym w Suchej Beskidzkiej
- 3. Kasina Wielka: Zagórzańskie Dziedziny i Śnieżnica
- 4. Muzeum Pienińskie w Szachtowej i spacer na Durbaszkę
- Jak zapisać się na wycieczkę w góry z warsztatami w muzeum?

Wycieczka w góry i ciekawe warsztaty edukacyjne
Wędrówkę po górskim szlaku, czyli ruch na świeżym powietrzu i radość z kontaktu z przyrodą możemy połączyć z ciekawymi, aktywizującymi warsztatami, w czasie których uczestnicy nie tylko poznają ciekawostki o lokalnej kulturze i tradycji, ale także własnoręcznie stworzą pamiątkę z wycieczki.
1. Rabka-Zdrój: Muzeum Górali i Zbójników wraz z piknikiem lub ogniskiem w górach
Interaktywne Muzeum Zbójników i Górali w Rabce-Zdroju to miejsce, gdzie już samo zwiedzanie polega na wykonywaniu rozmaitych zadań i rozwiązywaniu zagadek. W tym samym miejscu można zamówić kreatywne warsztaty artystyczne (m.in. malowanie drewnianych zabawek, malowanie na szkle, filcowanie itp.).

Prosto z muzeum można udać się na spacer na szczyt Zbójeckiej Góry, 643 m n.p.m. i na widokowej polanie urządzić piknik lub ognisko (tam i z powrotem ok. 1,5 godz., jest tu też zadaszona wiata) lub wspiąć się do Bacówki PTTK na Maciejowej, 836 m n.p.m. (tam i z powrotem ok. 2,5 godz., tu można zorganizować ognisko lub zamówić ciepły posiłek w schronisku).


Więcej o wycieczce do Rabki-Zdroju i warsztatach w Muzeum Górali i Zbójników:
- odległość z Krakowa to ok. 70 km
- zwiedzanie i warsztaty w Muzeum Górali i Zbójników - ok. 2 godz.
- do wyboru spacer na Zbójecką Górę, 643 m n.p.m. (piknik lub ognisko, wiata, ok. 1,5 godz. tam i z powrotem), lub wejście na Maciejową 836 m n.p.m. (ognisko lub posiłek w schronisku, ok. 2,5 godz. tam i z powrotem).
- dodatkowo możemy zaplanować zabawę w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju (liczne ogólnodostępne place zabaw, w tym wodny plac zabaw i park linowy), przespacerować się do pijalni wód mineralnych i tężni solankowej.
2. Stryszawa: Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej z piknikiem w górach, lub obiadem w legendarnej Karczmie Rzym w Suchej Beskidzkiej
Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej to unikalne miejsce, w którym możemy zapoznać się z lokalną tradycją, zobaczyć kolekcję eksponatów, pobawić się na zabawkach w skali XXL oraz samodzielnie pomalować drewnianego ptaszka lub konika.

Po zwiedzaniu i warsztatach w muzeum możemy albo udać się na dłuższa górską wędrówkę z piknikiem na szczycie Jałowca, 1111 m n.p.m. (przejście na szczyt i z powrotem zajmie ok. 3,5 - 4 godz.), albo po przejeździe do Suchej Beskidzkiej wejść na Górę Jasień, 512 m n.p.m. z kaplicą konfederatów Barskich (tam i z powrotem ok. 1 godz.).


Więcej o wycieczce do Stryszawy i Suchej Beskidzkiej:
- odległość z Krakowa to ok. 65 km
- zwiedzanie i warsztaty w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej - ok. 2 godz.
- do wyboru spacer na Jałowiec, 1111 m n.p.m. (ok. 3,5-4 godz. tam i z powrotem) lub na Górę Jasień z kaplicą konfederatów Barskich, 512 m n.pm. (ok. 1 godz. tam i z powrotem).
- dodatkowo w Suchej Beskidzkiej możemy zwiedzić Park Zamkowy i Zamek Suski oraz zjeść obiad w zabytkowej i owianej legendą Karczmie Rzym.
3. Kasina Wielka: Zagórzańskie Dziedziny i Śnieżnica
Zagórzańskie Dziedziny to lokalna marka promująca dziedzictwo kulturowe okolic m.in. Mszany Dolnej i Kasiny Wielkiej. Do wyboru mamy różnorodne warsztaty organizowane przez miejscowych artystów: artystyczne, kulinarne, taneczne. Wybrane zajęcia można zorganizować m.in. w salach Młodzieżowo Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy (dojście z Przełęczy Gruszowiec ok. 40 min.). Tu także można zamówić obiad dla grupy.

Po warsztatach warto wybrać się do górnej stacji kolejki krzesełkowej Kasina Ski, gdzie znajduje się taras widokowy i jedyne na świecie Muzeum Motorowerów oraz na sam szczyt Śnieżnicy, 1007 m n.p.m. (przejście od ośrodka zajmie ok. 45 min.).

Więcej o wycieczce na Śnieżnicę:
- odległość z Krakowa to ok. 55 km
- warsztaty w ośrodku rekolekcyjnym, w zależności od wyboru oferty - ok. 1-2 godz.
- spacer na taras widokowy i szczyt Śnieżnicy, 1007 m n.p.m. - w obie strony ok. 1,5 godz.
- dodatkowo możliwość zwiedzenia Muzeum Motorowerów "Moped Retro"
- możliwość dodatkowej atrakcji w postaci wjazdu (lub wjazdu i zjazdu) kolejką krzesełkową na stacji Kasina Ski (wtedy do wejścia na szczyt zostanie ok. 20 min, a do ośrodka z warsztatami: 15 min.)
4. Muzeum Pienińskie w Szachtowej i spacer na Durbaszkę
Niewielkie Muzeum Pienińskie w Szachtowej koło szczawnicy to zebrane w jednym miejscu legendy, tradycje i historia regionu. Już samo zwiedzanie jest niesamowitą przygodą! Dodatkowo można zorganizować tu warsztaty z malowania na szkle lub tworzenia tzw. godła Szalayowskiego na drewnianej tabliczce.

Po wizycie w muzeum wybierzemy się na wędrówkę do schroniska pod Durbaszką: albo najkrótszą drogą z Jaworek (ok. 1 godz.), lub trochę dłuższą ze zdobyciem szczytu widokowego Wysokiego Wierchu, 898 m n.p.m. (ok. 2 godz.). W schronisku można zjeść ciepły posiłek lub zorganizować ognisko.


Więcej o wycieczce do Szlachtowej i na Durbaszkę:
- odległość z Krakowa to ok. 130 km
- zwiedzanie i warsztaty w Muzeum Pienińskim - ok. 2 godz.
- spacer do schroniska na Durbaszce - z Jaworek ok. 1 godz., lub przez widokowy szczyt Wysokiego Wierchu, 898 m n.p.m. - ok. 2 godz.
Jak zapisać się na wycieczkę w góry z warsztatami w muzeum?
Po pierwsze aby ustalić szczegóły wycieczki (termin, program, koszt) należy skontaktować się z przewodniczką górską, Martą Mleczko najlepiej za pomocą tego formularza:
...lub korzystając z poniższych danych kontaktowych:
Marta Mleczko
Licencjonowana przewodniczka górska beskidzka kl. III (leg. Nr PGB/19/24)
Przodowniczka turystyki górskiej PTTK (leg. Nr 8524)
E-mail: martalucynamleczko@gmail.com
Nr tel.: 600 011 543
Ostateczna wycena kosztu wycieczki ustalana jest we współpracy z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK Kraków, które jako biuro turystyczne odpowiada za organizację wycieczki, w tym zapewnia dojazd i ubezpieczenie NW oraz koordynuje poszczególne punkty programu.
Data dodania: