Raki i raczki: jak i kiedy nosić?

Wyruszając na górskie szlaki zimą, ale także późną jesienią, lub wczesną wiosną warto wziąć ze sobą raczki. To obowiązkowy element wyposażenia zawsze, kiedy istnieje ryzyko, że po drodze przyjdzie nam wędrować po zamarzniętym błocie, ubitym śniegu, lub całkiem oblodzonym szlaku.

Raczki na szlaku
Raczki na szlaku
Spis Treści

Co to są raczki?

Raczki to montowane do butów metalowe kolce, dzięki którym uzyskujemy lepszą przyczepność na śliskim podłożu: lodzie, ale także ubitym, wyślizganym śniegu, czy zamarzniętym błocie. Taka pomoc przyda się nam nie tylko na stromych podejściach i zejściach, ale także na szlakach wiodących przez doliny.

Raczki Rapeks Pro w terenie. Fot.: rapeks.com
Raczki Rapeks Pro w terenie. Fot.: rapeks.com

Po co i kiedy nosić raczki?

Dzięki raczkom dużo sprawnie, szybciej, a przede wszystkim: bezpieczniej pokonamy oblodzone szlaki. Pamiętajmy o nich nie tylko w śnieżną zimę, ale także kiedy w dolinach panuje odwilż!

Góry w zimie: oblodzony szlak w czasie odwilży
Góry w zimie: oblodzony szlak w czasie odwilży

Raczki - w zimie i nie tylko!

Pora, kiedy za dnia temperatury sięgają kilku-kilkunastu stopni "na plusie", a nocą przychodzą przymrozki to czas kiedy na górskich ścieżkach może być szczególnie niebezpiecznie. Śnieg na zacienionych leśnych ścieżkach, w górnych partiach gór, czy na północnych stokach zalega o wiele dłużej. A roztopiony w dzień śnieg nocą zamarza i robi się naprawdę ślisko!

Raczki - jakie wybrać?

Najpopularniejsze modele raczków to metalowe kolce połączone łańcuszkami, które zakładamy na buty naciągając gumowe paski. Czasami guma jest dodatkowo stabilizowana dodatkowym paskiem.

Raczki. Fot.: rapeks.com
Raczki. Fot.: rapeks.com

Wybierając raczki tego typu zwróćmy uwagę na:

 • metal, z którego wykonane są kolce i łańcuszki - najlepiej, aby była to stal nierdzewna
 • czy łańcuszki łączące kolce są solidne (to element, który niestety często ulega zerwaniu)
 • właściwy rozmiar: za małe będzie trudno założyć, za duże będą "wisieć" na podeszwie, nie będą spełniać swojej roli.
 • waga raczków - im lżejsze tym łatwiej będzie nam je nieść w plecaku, ale także na nogach.

Koniecznie pamiętajmy o poprawnym założeniu raczków: pod śródstopie zakładamy część z większą liczbą kolców, pod piętę: z mniejszą!

Kiedy ściągamy raki i raczki?
Kiedy ściągamy raki i raczki?

Kiedy ściągnąć raczki?

Uwaga! Żeby przedłużyć żywotność naszych raczków ściągajmy je, kiedy idziemy po ścieżce bez śniegu i lodu, szczególnie na "czystych" kamieniach i skałach. Dzięki temu ochronimy kolce i łańcuszki przed zbyt szybkim przecieraniem.

Mini raki - nowy pomysł na raczki

Ciekawą alternatywą dla raczków "na gumie" jest pomysł polskiego producenta: solidne metalowe kolce mocowane pod śródstopiem

Raczki Rapeks Pro Fast. Fot.: rapeks.com
Raczki Rapeks Pro Fast. Fot.: rapeks.com

Takie rozwiązanie ma kilka istotnych plusów:

 • raczki są lżejsze i zajmują mniej miejsca w plecaku
 • trwałe - właściwie nie ma się tu co zepsuć (łańcuszki się nie zerwą, guma nie pęknie)
 • mniej inwazyjne dla podeszwy butów - nie da się ukryć, że tradycyjne metalowe łańcuszki, blaszki i kolce przyspieszają ścieranie podeszwy
 • uniwersalny rozmiar: łatwo je dopasować do różnych rozmiarów obuwia
 • dzięki klamrom w modelu "fast" po wstępnym dostosowaniu pasków szybko je ściągniemy i założymy (np. w czasie przejścia po nieośnieżonym terenie, lub przy wejściu do schroniska).

Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie sprawdźmy, czy będzie ono pasować do naszych butów, tj. czy mają one wyraźne wcięcie nad śródstopiu podeszwy, czyli w miejscu, gdzie będą znajdować się metalowe kolce.

Jakie raczki dla dzieci?

Kiedy wyruszamy na zimową wędrówkę całą rodziną pamiętajmy o zabezpieczeniu także butów najmłodszych członków naszej ekipy! Tym bardziej, że najmłodsi nie zawsze uważnie patrzą pod nogi, a śniegi i lód na szlaku to dla nich dodatkowa atrakcja!

Raczki dla dzieci
Raczki dla dzieci

Większość raczków produkowanych jest w elastycznych "dorosłych" rozmiarach, najmniejsze z nich możemy już zakładać na buty dopiero w rozmiarze 35/36. Uwaga! Nie zakładajmy dzieciom raczków o za dużym rozmiarze, nawet jeśli "na sucho" wydaje nam się, że trzymają się buta. Na trasie może się okazać, że po wbiciu w zmarznięty śnieg noga się jednak z nich wyśliźnie...

Dla butów o mniejszym rozmiarze niż 35/36 odpowiedni będą mini-raczki, które w wersji dorosłej możemy zakładać już na obuwie o rozmiarze 35, a w wersji dziecięcej: od rozmiaru 26

Mini - raczki Rapeks Small dla dzieci.  Fot.: rapeks.com
Mini - raczki Rapeks Small dla dzieci.  Fot.: rapeks.com

W przypadku dziecięcych raczków zwróćmy uwagę, czy but dziecka ma wystarczająco wyciętą tylną krawędź podeszwy, tj, czy tylny pasek nie będzie się z niej zsuwał.

Raki i raczki - czym się różnią?

Nie mylmy raczków z rakami! Mimo, że nawet sami sprzedawcy często mylnie stosują te dwie nazwy wymiennie!

Raczki vs raki - znajdź różnice!
Raczki vs raki - znajdź różnice!

Raczki i raki - porównanie

 • Raczki to wyposażenie amatorskie, tańsze, raki: dużo droższe i profesjonalne. 
 • Raczki zakładamy na dowolne obuwie, raki mocowane są do specjalnie przeznaczonych do tego celu butów, często "na stałe" lub przykręcane. 
 • Raczki sprawdzą się na oblodzonych szlakach w Beskidach, albo w tatrzańskich dolinach. Tylko profesjonalne raki zapewnią nam bezpieczeństwo na stromych podejściach, np. w zaśnieżonych Tatrach.
Beskidzkie szlaki zimą
Beskidzkie szlaki zimą

Co jeszcze zabrać w góry w zimie?

Więcej porad o wędrowaniu po górskich szlakach w zimie znajdziecie w artykule "W góry w zimie":

W góry w zimie

W góry w zimie

Jak przygotować się do zimowej wycieczki w góry? Co zabrać ze sobą zimą w góry? Obowiązkowe wyposażenie na górskie wycieczki w zimie i kilka ważnych porad dla początkujących! ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-01-16
Wczytuję komentarze ...
cancel