W góry w zimie

Chodzicie całą rodziną po górach wiosną, latem i jesienią i chcielibyście spróbować swoich sił także zimą? Góry w zimie to wiele plusów: mniejszy ruch na szlakach, niepowtarzalny baśniowy klimat i cudowne widoki. Naprawdę warto spróbować!

Widoki z polany paralotniarzy pod szczytem Szczebla
Widoki z polany paralotniarzy pod szczytem Szczebla
Spis Treści

Jak przygotować się do zimowej wycieczki w góry?

Podstawowe sprawy do przemyślenia na początek to pogoda. Po pierwsze to, jak wyglądała kilka dni przed naszą wycieczką: może spadł świeży śnieg, może padał deszcz, albo było kilka dni odwilży? Po drugie to jak wygląda najświeższa prognoza pogody na dzień naszej wycieczki. Warunki sprzyjają? To teraz wybieramy trasę!

Wycieczka w góry w zimie
Wycieczka w góry w zimie

Wybierając trasę na zimową wycieczką w górach weźmy pod uwagę:

 • trasę i długość dojazdu do początku szlaku - zimą ta sama trasa może być trudniej przejezdna niż latem, a na niektóre górskie drogi dojazdowe nie wjedziemy bez łańcuchów na koła. Najbezpieczniej będzie wybrać duże drogi prowadzące do popularnych, często uczęszczanych szlaków - powinny być przejezdne.
 • długość przejścia szlaku - ze względu na te przewidywalne i nieprzewidywalne trudności po drodze czas podawany na mapach zimą warto na wszelki wypadek przemnożyć razy 1,5 (czyli np. zamiast 2 godz. założyć 3 godz.)
 • trudne odcinki - jeśli na mapie zobaczymy podejrzane "zagęszczenie poziomic", profil trasy w pewnym miejscu nagle "skacze", albo w znalezionym przez nas opisie szlaku jest mowa o stromym odcinku, a my nie jesteśmy pewni naszej kondycji i umiejętności lepiej wybrać inną trasę. 
 • godzinę zachodu słońca - nie zapominajmy, że zimą szybko zapada zmierzch! Na trasach prowadzących przez las bardzo szybko zrobi się całkiem ciemno.
 • schronisko po drodze - zimą schronisko po drodze zawsze mile widziane! Tu odpoczniemy w cieple, usiądziemy, zjemy bez rękawiczek, skorzystamy z toalety.
Schronisko PTTK Stare Wierchy - zima 2022/23
Schronisko PTTK Stare Wierchy - zima 2022/23

Kilka propozycji zimowych tras w okolicy Krakowa znajdziecie tu:

TOP 10 Krótkie górskie szlaki na zimę blisko Krakowa

TOP 10 Krótkie górskie szlaki na zimę blisko Krakowa

Krótkie górskie wycieczki na krótkie zimowe dni? Mamy dla Was kilka pomysłów na niedługie trasy z dobrym i szybkim dojazdem z Krakowa. W sam raz na zimowe rodzinne spacery! ...

Jak ubrać się w góry zimą?

Oczywiście najlepiej "na cebulkę". I na pewno nie warto zabierać grubych puchowych kurtek, w których się spocimy i nawet nie będzie ich jak przypiąć do plecaka.

Na pierwszą warstwę najlepiej sprawdzi się bielizna termiczna, która dobrze odprowadzi wilgoć. Na zewnątrz: nieprzemakalna kurtka, dobrze chroniąca na przed wiatrem i wilgocią. To co "po środku" zależy od warunków pogodowych i naszych osobistych preferencji.

Beskidzkie szlaki zimą
Beskidzkie szlaki zimą

Weźmy pod uwagę, że idąc pod górę będzie nam cieplej - wtedy warto jedną z warstw odłożyć do plecaka (założymy ją, kiedy będziemy schodzić i odczucie temperatury będzie już zupełnie inne). Z tego samego powodu warto mieć ze sobą cienką czapkę i cienki komin na szyję - nie spocimy się w czasie wspinaczki, a schodząc zamienimy je na cieplejsze wersje.

Jakie spodnie w góry w zimie?

Niekoniecznie grube "narciarskie" (chyba, że jest rzeczywiście bardzo zimno). W takich spodniach może nam być niewygodnie, za ciężko, a w czasie wysiłku - za ciepło. Zazwyczaj lepiej sprawdzą się dwie warstwy: cienkie dresy lub leginsy + cienkie, nieprzemakalne i chroniące przed wiatrem spodnie. Niektóre modele umożliwiają zdjęcie ich bez ściągania butów!

Góry w zimie: oblodzony szlak w czasie odwilży
Góry w zimie: oblodzony szlak w czasie odwilży

Zapasowe rękawiczki, czapka, komin, skarpetki

Nawet jeśli mamy porządne ortalionowe rękawiczki może się zdarzyć, że niechcący wpadną nam do kałuży lub strumyka... W takiej sytuacji uratuje nas zapasowa para w plecaku. Czapka i komin na zmianę przyda się nam, kiedy te, które mamy na sobie zmoczy padający śnieg lub gęsta mgła. Skarpetek na trasie zmieniać nie będziemy, ale mogą okazać się potrzebne po dojściu do schroniska, czy po powrocie do samochodu.

Obowiązkowe wyposażenie na górską wycieczkę w zimie

Kiedy myślimy o typowo zimowym wyposażeniu na wycieczki w góry zimą pierwszy do głowy przychodzi nam alpinista w rakach i goglach, z czekanem w dłoni. Czy rzeczywiście tego wszystkiego potrzebujemy?

Śnieg, lód i błoto na szlaku - idealne warunki na stuptuty!
Śnieg, lód i błoto na szlaku - idealne warunki na stuptuty!

Raki czy raczki?

Jeśli chcemy wyruszyć w Tatry - tylko raki! Jeśli jednak wybieramy się na łagodne beskidzkie szlaki wystarczą nam amatorskie (a przy tym wygodniejsze i tańsze) raczki. 

Jakie raczki wybrać?

A także czym różnią się poszczególne modele, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu, jak nosić raczki i jak o nie dbać?

Raki i raczki: jak i kiedy nosić?

Raki i raczki: jak i kiedy nosić?

Wszystko co warto wiedzieć o raczkach i rakach! Jakie raczki wybrać? Kiedy i dlaczego warto zakładać raczki? ...

Ochrona przed przemoczeniem butów 

Mokre buty to nic przyjemnego, szczególnie zimą. Warto wybrać buty, których jesteśmy pewni, przed wyprawą zabezpieczyć je impregnatem, a najlepiej zaopatrzyć się też w stuptuty

Co to są stuptuty, jak i kiedy je nosić?

Dodatkowe nieprzemakalne nogawki ochronią dolną część spodni i wierzch butów przed przemoczeniem, ale także brudem, błotem i uszkodzeniem:

Jakie stuptuty wybrać?

Jakie stuptuty wybrać?

Stuptuty - co to jest? Kiedy i po co warto je nosić? Jakie stuptuty wybrać i na co zwrócić uwagę? Czyli wszystko co najważniejsze o stuptutach! ...

Turystyczne kije trekingowe

Kije trekingowe to element wyposażenia, który nie tyle jest obowiązkowy, co po prostu może nam ułatwić poruszanie się po górskich szlakach: wspinanie, ale także schodzenie stromymi ścieżkami (m.in. poprzez odciążenie kolan). W zimie kijki turystyczne dodatkowo pomogą nam poruszać się po śliskim podłożu, czy w głębokim śniegu.

Co jeszcze zabrać w góry zimą?

Poza odpowiednią odzieżą i typowo zimowym wyposażeniem w czasie górskiej wycieczki w zimie na pewno przydadzą się nam:

 • powerbank - w niższej temperaturze bateria w telefonie szybciej się wyczerpie, a czynny telefon to nie tylko dostęp do map elektronicznych, czy aparatu fotograficznego, ale przede wszystkim możliwość wezwania pomocy w trudnej sytuacji
 • ciepły napój w termosie - nawet jeśli mamy w planie postój w schronisku, warto mieć swoją ciepłą herbatę, sok czy wodę
 • czekolada, lub baton energetyczny, który szybko doda nam energii na trasie bez potrzeby długiego zatrzymywania się
 • ogrzewacze do rąk - małe, lekkie, a skutecznie ogrzeją zmarznięte palce
 • latarka - najlepiej czołówka -  przyda się nam nie tylko, kiedy zastanie nas zmrok, ale także we mgle czy kiedy spotka nas śnieżna zawierucha
 • jak zawsze, bez względu na porę roku: podstawowa apteczka, papierowa (najlepiej laminowana) mapa, telefon, niezbędne dokumenty.
Na szlaku w zimie
Na szlaku w zimie
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-11-27
Wczytuję komentarze ...
cancel