Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim

Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim - to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce.

Jest zrobiony tak jak szafa - można go zamknąć lub otworzyć. Postacie mają piękne, złote szaty i jest ich na ołtarzu ponad dwieście! A niektóre figury ludzi maja prawie 3 metry wysokości - są wyższe od Waszych rodziców!

Gdy jest otwarty po lewej stronie w środku widzimy narodziny małego Jezuska - jak leży na sianku. Przy nim stoją Maria, Józef oraz zwierzęta. Poniżej (na tym samym skrzydle) do dzieciątka Jezus przychodzą Trzej Królowie. Maria, trzyma swojego małego synka na rączkach.

W środku ołtarza pokazane jest Zaśnięcie oraz Wniebowzięcie Marii a na prawym skrzydle ołtarza, na górze, widać Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego z grobu.

Z powstaniem ołtarza związana jest legenda o żółtej ciżemce - małym buciku chłopca zagubionym za ołtarzem.

A czy wiecie, dlaczego na twórcę ołtarza wybrano właśnie Wita Stwosza? Przed wszystkim, dlatego, że był wtedy bardzo młody, miał tylko 17 lat, a krakowianie wiedzieli, że praca ta będzie bardzo trudna i będzie trwać wiele, wiele lat. Bali się, że jeżeli ołtarz zacznie robić starszy rzeźbiarz to może nie zdążyć go skończyć zanim umrze.

Był taki czas w Krakowie, że krakowianie wstydzili się takiego starego ołtarza, zebrali nawet pieniądze na nowy, ale ukradli im je Szwedzi, którzy napadli na Kraków. Mieszkańcy postanowili więc przykrywać go tkaninami. Dopiero po wielu latach zrozumieli, że jest piękny i bardzo cenny (powiedział im o tym jeden z zagranicznych gości) i odtąd zamiast się go wstydzić i wymieniać na nowy krakowianie się nim chwalą i pokazują turystom. foto: Asia Ziemiańczyk
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel