Mieszko I kolorowanka dla dzieci

K O L O R U J
DRUKUJ
ZAPISZ PDF
ZAPISZ OBRAZEK

Mieszko I jest naszym pierwszym historycznym władcą, czyli takim potwierdzonym przez dokumenty lub zapisane relacje tych, którzy go znali lub o nim słyszeli. To właśnie jego działania sprawiły, że dawne plemię Polan stało się odrębnym państwem.

O Mieszku I wiemy stosunkowo niewiele. Pierwsze lata jego życia są owiane mgłą tajemnicy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż w czasach, w których się wychowywał piśmiennictwo nie było powszechne. Sam Mieszko nie umiał czytać ani pisać - był za to doskonałym strategiem.

Mieszko poślubił księżniczkę czeską Dobrawę. Najważniejszą decyzją Mieszka było przyjęcie chrześcijaństwa. Chrzest Polski, czyli chrzest Mieszka w 966 roku uważany jest za wydarzenie przełomowe, od którego liczymy powstanie Polski. Po przyjęciu chrztu do państwa Polan zaczęli przybywać duchowni, którzy posiadali dobre wykształcenie, co przyczyniło się do rewolucji kulturalnej.

Mieszko I był pierwszym władcą Polski, nie został jednak królem - na to potrzebna była zgoda papieża, której nigdy nie otrzymał. Pierwszym królem Polski został dopiero jego syn Bolesław. 

Mieszko I - kolorowanka dla dzieci
Mieszko I - kolorowanka dla dzieci

Mieszko I - kolorowanka pdf do wydruku

Autor:
Data dodania:
cancel