face Czerwony i żółty szlak na Hrobaczą Łąkę
Miejscowość: Żarnówka Mała w pobliżu: Bielsko-Biała
Kraj: Polska  
Region:  Śląskie Beskidy-zachód

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Trasa na wózek z dużymi kołami
check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Toaleta na trasie
Niech nie zwiedzie nas niewinna łąka w nazwie szczytu! Jeżeli nie wjedziemy na szczyt samochodem czeka nas prawdziwie górska wędrówka!

Długość trasy: wejście z Żarnówki Małej zajęło nam około 3 godzin (z niewielkimi przystankami), zejście żółtym szlakiem do Żarnówki Dużej – ok. 1,5 godz., do przejścia mamy w sumie ok 10 km.

Samochód można zaparkować obok zapory w Porąbce. Przy okazji warto poczytać o kaskadzie Soły. Tuż przy zaporze stoją drogowskazy ze szlakami na Hrobaczą Łąkę – czerwony: 2 h, żółty: 1,5 h – oba szlaki niestety wiodą początkowo wzdłuż ruchliwej drogi bez pobocza, czerwony o wiele krócej.

Początek trasy czerwonym szlakiem bardzo wymagający, stromy żleb z luźnymi kamieniami zdaje się ciągnąć bez końca… Jednak niech pocieszy nas to, że po około 30-45 min. wspinaczki droga staje się przyjemniejsza – wędrujemy leśną drogą, która jednak konsekwentnie wznosi się coraz wyżej. Szlak wiedzie cały czas lasem, w cieniu.

Na jednej z polanek czeka na nas piękny widok na zalew na Sołę i otaczające ją wzgórza – nasze małe włóczykije ochrzciły go „widokiem na Dolinę Muminków”.

Bliżej szczytu prześwitują widoki na północ. Podejście pod szczyt jest dość trudne, strome i kamieniste – ale na szczęście niedługie. Na koniec milenijny krzyż, mały taras widokowy (choć widok zasłaniają drzewa…) i ławeczki w cieniu.

Tuż poniżej szczytu i krzyża schronisko i oczywiście łąka!

Od schroniska odchodzi żółty szlak. Prowadzi on dość szeroką, ale stromą drogą. Co odważniejsi pokonują ją samochodami – nie widzieliśmy zakazu wjazdu. Nawierzchnia pozostawia dużo do życzenia – kamienie, dziury, wyrwy – asfalt szczątkowy. Po wyjściu z lasu żółty szlak prowadzi już standardową drogą asfaltową, bez pobocza, w słońcu – nadal bardzo stromo, serpentynami, aż do drogi wzdłuż Soły. Jedyny plus – widok na Dolinę Soły.

Żółtego szlaku zdecydowanie nie polecamy na pieszą wędrówkę. Można za to dojechać samochodem do granicy lasu, zaparkować w zatoczce (brak wyznaczonego parkingu) i po ok. pół godziny dotrzeć do schroniska i do szczytu Hrobaczej Łąki. Wtedy właściwie można pokusić się też o wjechanie wózkiem na dużych kołach – ale będzie stromo i na pewno mało komfortowo.

Na Hrobaczą Łąkę prowadzą również szlaki od strony północnej – np. żółty szlak z Kóz.


zapora i elektrownia wodna – początek szlaków


stromy początek czerwonego szlaku


łagodna, leśna droga


widok na Sołę – nasza “Dolina Muminków”


widok na północ


strome i kamieniste podejście na szczyt


krzyż na zalesionym szczycie


schronisko


początek zejścia żółtym szlakiem koło schroniska


nawierzchnia leśniej drogi na żółtym szlaku


żółty szlak – część asfaltowa, ale widokowa

Autor: marfusza
Data dodania:2016-05-22

Wiecej w regionie: Śląskie


Przeglądaj inne regiony >>

comments powered by Disqus