
check_circle Drogi płaskie, bez nachyleń
check_circle Drogi na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle Głównie w słońcu
check_circle Wygodne zaparkowanie samochodu
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
Torfowisko Tarnawa to niezwykłe miejsce w Dolinie Sanu na terenie nieistniejącej wsi Tarnawa Wyżna. To jedno z kilku bieszczadzkich torfowisk udostępnionych do zwiedzania. Uroczy rezerwat, punkt obowiązkowy wycieczek w Bieszczady!

Torfowisko Tarnawa - atrakcje
Przede wszystkim przyroda! Dzikie podmokłe łąki i lasy, ale także... górska panorama!
Pasmo Wołowy - Halicz - Kop Bukowska - Krzemień - Bukowe Berdo zobaczymy z parkingu (mamy tu opisane widoczne szczyty). Widok na góry będzie też towarzyszyć nam także nad torfowymi łąkami, gdzie majestatyczne grzbiety tworzą piękne tło dla drobnych kwiatów i traw.

Wędrując dwiema ścieżkami poprowadzonymi przez torfowisko (dłuższa ok 40 minut, krótsza 15 min.) idziemy wygodnymi pomostami (na dłuższej ścieżce bez barierek, na krótszej - z barierkami) i poznajemy rośliny i zwierzęta żyjące na torfowisku. Pomogą nam w tym pomysłowe, otwierane tabliczki:

Torfowisko Wysokie Tarnawa - ciekawostki
Torfowisko i torf
Czy torfowisko kojarzy Wam się z torfem? Bardzo dobrze! To właśnie z torfowisk pozyskiwano torf (cenne podłoże dla roślin), ale przede wszystkim materiał opałowy, czy surowiec stosowany w medycynie (kąpiele borowinowe, kosmetyki). Niestety takie "pozyskiwanie" niszczy torfowiska, czyli bardzo cenne przyrodniczo mokradła: naturalne zbiorniki wody i naturalne "ochładzacze" klimatu (wiążą węgiel)

Osuszanie torfowisk
Torfowiska były niszczone nie tylko przez pozyskiwanie torfu, ale także osuszanie pod pola uprawne czy pastwiska. W tym celu budowano np. kanały melioracyjne. Również torfowisko w Tarnawie próbowano osuszyć - przy dłuższej ścieżce zobaczymy zarośnięty rów melioracyjny lat 80 XX w. Od kiedy objęto teren ochroną (1999 rok) rowy zostały przegrodzone, a poziom wód gruntowych wraca do naturalnego stanu.

Ciekawe rośliny na torfowisku
O niezwykłych roślinach z torfowiska poczytacie na tabliczkach, a większość z nich zobaczycie też "na żywo". Będą to m.in. borówka bagienna "pijanica", borówka brusznica, bażyna czarna, żurawina błotna, turzyca skąpokwiatowa, wełnianka pochwowata, bagno zwyczajne, modrzewnica zwyczajna, wiązówka błotna czy rosiczka okrągłolistna oraz mchy: torfowiec czerwonawy i magellański raz płonnik właściwy i pospolity.
Polecamy wam taką ściągę, która pomoże Wam rozpoznać poszczególne rośliny po odejściu od tabliczek: www.atlas-roslin.pl

Torfowisko Tarnawa - dojazd
Mimo, że torfowisko znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, tuż przy granicy z Ukrainą możemy tu bez problemu dojechać samochodem. Możemy też tu dojść pieszo lub dojechać na rowerze - droga jest asfaltowa, ale wąska i bez pobocza. Z Tarnawy Niżnej: 4,5 km, z Mucznego: ok. 10 km.

Zwiedzanie Torfowiska Tarnawa - informacje praktyczne
- parking płatny
- wejście na teren torfowiska płatne: kupujemy bilet wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego (dla posiadaczy KDR - bezpłatnie).
- teren przygraniczny - pamiętajcie o zabraniu dokumentów na wypadek kontroli Straży Granicznej
- zakaz wprowadzania psów (podobnie jak w całym Bieszczadzkim Parku Narodowym)
- toaleta toi-toi
- kiosk z pamiątkami
- wiata ze stolikami i ławkami na piknik (prowiant zabieramy ze sobą, punktów gastronomicznych w pobliżu brak - najbliższy w bazie Roztoki Wielkie, Tarnawa Niżna)
- obie ścieżki są dostępne dla wózków dziecięcych, chociaż raczej nie szerokich bliźniaczych (trudno będzie się wyminąć...)
Więcej o warunkach na ścieżkach i spacerze po torfowisku w Tarnawie przeczytacie tu:

łatwa
Torfowisko Tarnawa - spacer z wózkiem w Bieszczadach
Data dodania: 2022-07-15
Data aktualizacji: 2022-08-17
Wiecej w regionie: Bieszczady

o łącznej długości 90 km



