Szczyt Śnieżki - atrakcje, ciekawostki

Miejscowość: 

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Najwyższy szczyt Sudetów i Karkonoszy, najwyższy szczyt Czech, a niegdyś "święta góra" w Górach Olbrzymich. Nic dziwnego, że kryje w sobie wiele tajemnic!

Śnieżka z Czarnego Grzbietu
Śnieżka z Czarnego Grzbietu

Śnieżka - co zobaczymy na szczycie

Wypadałoby zacząć od zapierających dech w piersiach widokach, które niewątpliwie się stąd roztaczają... niestety najczęściej widoki zasłania tłum turystów... Aby się nimi nacieszyć lepiej zejść z niewielkiego wierzchołka którymkolwiek z licznych szlaków.

Śnieżka - obserwatorium meteorologiczne na szczycie
Śnieżka - obserwatorium meteorologiczne na szczycie

Po polskiej stronie najbardziej charakterystyczna jest sylwetka "kosmicznego" obserwatorium meteorologicznego, zwanego "latającymi talerzami". Widoczne z dołu wygląda jakby na szczycie Śnieżki wylądowało ufo... ale to właśnie dzięki niemu patrząc na panoramę Karkonoszy zawsze bezbłędnie rozpoznamy Królową. W sezonie 2021 budynek był zamknięty (podobno niegdyś była tu otwarta restauracja, taras widokowy i ekspozycja meteorologiczna?)

Na Śnieżce: kapliczka św. Wawrzyńca, obserwatorium i budynek poczty z tarasem widokowym
Na Śnieżce: kapliczka św. Wawrzyńca, obserwatorium i budynek poczty z tarasem widokowym

Drugi budynek na szczycie to... oddział czeskiej poczty. Budynek powstał na miejscu dawnego czeskiego schroniska. Dziś, poza sklepikami z pamiątkami oraz kilkoma stolikami (można się tu schować przed wiatrem i chłodem) znajduje się tu taras widokowy: niewysoki, ale "wznosi" nas ponad część tłumu czyli na wysokość 1610 m n.p.m, (wejście płatne).

Śnieżka - na szczycie
Śnieżka - na szczycie

Najmniejszy, niepozorny drewniany budyneczek na szczycie to zabytkowa kapliczka św. Wawrzyńca (wstęp bezpłatny). Kapliczka pochodzi z końca XVII wieku, co oznacza, że turyści przybywali tu już ponad 350 lat temu! Przez pewien czas pełniła funkcję schroniska, wyposażenie przeniesiono wtedy do kaplicy Św. Anny przy Dobrym Źródle. Od połowy XIX w. wróciła do pierwotnej roli, ponieważ tuż obok powstało wielkie pruskie schronisko dla 300 (!) osób. W latach 60-tych XX w. na jego miejscu zbudowano słynne obserwatorium "latające talerze".

Szczyt Śnieżki - informacje praktyczne

Na Śnieżce prawie zawsze wieje, a zawsze temperatura jest dużo niższa niż w dolinach - pamiętajmy, aby zabrać coś cieplejszego do zarzucenia po zdobyciu szczytu.

Mały punkt gastronomiczny znajduje się w budynku górnej stacji czeskiej kolejki gondolowej, tu także można skorzystać z płatnej toalety.

Śnieżka - górna stacja czeskiej kolejki gondolowej
Śnieżka - górna stacja czeskiej kolejki gondolowej

Na Śnieżkę możemy wchodzić z psami (z wyjątkiem trasy przez Dolinę Łomniczki).

Śnieżka - ciekawostki o najwyższym szczycie Karkonoszy i Sudetów

  • Traktowana trochę po "macoszemu" przez Polaków dla naszych sąsiadów jest zdecydowanie nr 1 - najwyższy i najważniejszy czeski szczyt. Także wśród Niemców 100,200, a nawet 300 i 400 lat temu cieszyła się wielką popularnością jako punkt obowiązkowy wycieczek w "Góry Olbrzymie". Odkrywcy, którzy przybywali tu już XVI w. korzystając z ówczesnych metod mierniczych "zmierzyli" wysokość Śnieżki na prawie 6 tys. m n.p.m. (5880 m n.p.m.)
  • Dlaczego polski szczyt Śnieżki na 1602 m n.p.m., a czeski 1603 m n.p.m.? Wysokość góry mierzymy zawsze od poziomu morza. Polacy mierzą od poziomu Morza Bałtyckiego, Czesi - od Morza Północnego, a różnica poziomu tych mórz to właśnie 1 m!
  • Według lokalnych legend to w jej zboczach znajdowała się jaskinia - mieszkanie Karkonosza, tajemniczego Ducha Gór i ich nieustraszonego, czasami pomocnego, a czasami kapryśnego strażnika.
  • Czy wiecie, że na Śnieżce powstały krajoznawcze kartki pocztowe? Ponad 150 lat temu w pruskim schronisku powstał najwyżej położony urząd pocztowy (działa do dziś), z którego wysłano pierwszą pocztówkę-widokówkę (oczywiście z widokiem szczytu Śnieżki!).
  • Jeszcze 100 lat temu na Śnieżce żyły rzadkie glony, które po potarciu wydawały fiołkowy zapach. Podobno cały szczyt pachniał fiołkowo! Niestety, turyści zabierali kamienie z czerwonawymi glonami jako pamiątki, powodowali sztuczne lawiny, aby lepiej było czuć ich woń... i organizmy te znikły ze Śnieżki (zachowały się w innych częściach Karkonoszy).
  • Śnieżka jest bohaterką książki dla dzieci! I to w dodatku jedną z niewielu, z którą udało się zaprzyjaźnić głównej bohaterce: wędrującej po świecie Małej Czantorii:
Przewrotna podróż wyobraźni. Góra, która wybrała się w świat

Przewrotna podróż wyobraźni. Góra, która wybrała się w świat

Zastanawialiśmy się ostatnio nad kolejną rodzinną górską wycieczką. Po ostatniej wspólnej lekturze nasze dzieci mają jed ...

A jak dostać się na Śnieżkę?

Dojść, lub... wjechać.

Możliwości dojścia na Śnieżkę jest wiele. Na szczyt prowadzi wiele szlaków i aż dwie kolejki. Wybór nie jest łatwy... Nasze doświadczenia opisaliśmy dla Was w tym artykule:

Wszystkie drogi i szlaki na Śnieżkę

Wszystkie drogi i szlaki na Śnieżkę

Wszystkie drogi prowadzą na Śnieżkę! Jak wejść na Śnieżkę? Być w Karkonoszach to być w cieniu Śnieżki - królowej, która ...

Główna droga na Śnieżkę z Karpacza - tzw. CEPROSTRADA
Główna droga na Śnieżkę z Karpacza - tzw. CEPROSTRADA
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Czechy


Wczytuję komentarze ...
cancel