Klify na Wyspie Wolin i Góra Gosań

Miejscowość: 

check_circle  Drogi płaskie, bez nachyleń
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Wygodne zaparkowanie samochodu

Największa przyrodnicza atrakcja Wolińskiego Parku Narodowego to przepiękne, dzikie i najwyższe na polskim wybrzeżu nadmorskie klify, które ciągną się wzdłuż brzegu Bałtyku na wschód od Międzyzdrojów i na zachód od Wisełki.  

Wyspa Wolin, wybrzeże klifowe

Wybrzeże klifowe na Wyspie Wolin - atrakcje

Oczywiście widoki! Dzikość walczących ze sobą żywiołów ziemi, wody i wiatru. Przepiękne, dynamiczne kompozycje tworzone przez naturę z piasku, ziemi, kamieni, konarów i pni drzew, które zmieniają się każdego dnia.

Wyspa Wolin, wybrzeże klifowe

Ładne, choć niższe klify znajdziemy też na zachód od Międzywodzia (na wschód od Świętouścia):

Wyspa Wolin. Klif w okolicy Międzywodzia (Świętouść)

Najwyższy polski klif: Góra Gosań - dojazd, jak dojść?

Wzgórze Gosań, ok 4 km od plaży w Międzyzdrojach osiąga rekordową wysokość 95 m (wg innych źródeł 93 m). Na jego szczycie zorganizowany jest punkt widokowy, jednak barierki trzeba co roku przesuwać...

Dojście do punktu widokowego tylko od strony drogi Międzyzdroje - Wisełka (przy drodze niewielki parking).

Z góry, z punktu widokowego zobaczymy... morze.  

Z dołu, z poziomu plaży klif nie jest oznaczony, ale przecież wszystkie klify są piękne! Najlepiej podziwiać je wędrując wybrzeżem, czyli czerwonym szlakiem:

Wyspa Wolin, czerwony szlak wzdłuż wybrzeża klifowego


Dodatkowa atrakcja wybrzeża klifowego to wielkie głazy na brzegu morza, zwane Głazami Piastowskimi - idealne na przystanek, piknik, lub udawanie wygrzewającej się na brzegu syrenki (a może foki?)

Wyspa Wolin, Głazy Piastowskie przy wybrzeżu klifowym

Wędrując wzdłuż klifów pamiętajcie o dobrym obuwiu (najlepiej gumowych klapkach/sandałach) - liczne drobne kamienie ranią bose stopy.

Wyspa Wolin, czerwony szlak wzdłuż wybrzeża klifowego - kamienista plaża
Uwaga! Pamiętajmy, że większość wybrzeża Wyspy Wolin to teren Wolińskiego Parku Narodowego, co oznacza, że obowiązują nas wszystkie "parkowe" ograniczenia, m.in. zakaz wprowadzania psów.

Na samej plaży nie znajdziemy punktów gastronomicznych, szlak jest długi, więc warto zabrać ze sobą prowiant na drogę. Najbliższe bary w Międzyzdrojach oraz przy plaży w Wisełce (bar tuż przy zejściu na plażę).Więcej o skarbach przyrody na Wyspie Wolin:


Więcej o atrakcjach dla dzieci na wyspie Wolin:Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Morze - zachód


Wczytuję komentarze ...
cancel