Wyspa Wolin i Woliński Park Narodowy - atrakcje przyrodnicze

Woliński Park Narodowy zajmuje ogromną część Wyspy Wolin: lasy, jeziora na równinach, trzcinowiska nad Zalewem Szczecińskim, dziki archipelag 44 wysp we Wstecznej Delcie Świny, ale także (a może przede wszystkim?) większość bałtyckiego wybrzeża wyspy wraz z pasem przybrzeżnym.

Wybrzeże klifowe na Wyspie Wolin

To tu znajdziemy najwyższe polskie klify - Góra Gosań wznosi się na prawie 100 m nad poziom morza!

Wyspa Wolin, Głazy Piastowskie przy wybrzeżu klifowym


Żywioł morza: woda i wiatr pochłaniają wybrzeże z prędkością 80 cm na rok tworząc niepowtarzalne naturalne kompozycje z piasku, ziemi, kamieni.

Naprawdę warto przespacerować się przepięknym wybrzeżem między Wisełką a Międzyzdrojami:Punkty widokowe i góry na Wyspie Wolin

Tak, na Wyspie Wolin możemy się powspinać! I chociaż podejścia będą krótkie, to jednak bywają całkiem strome!

Wejście na Wzgórze Zielonka

W Międzyzdrojach zapraszamy na wspinaczkę na Kawcza Górę:


Kawcza Góra - na szczycie


W Lubinie na Wzgórze Zielonka:Wzgórze Zielonka, Lubin - na szczycie

Jeziora na Wyspie Wolin

Największy "skarb" słodkiej wody na wyspie to prawdziwy szmaragd: Jezioro Turkusowe w Wapnicy (a przy nim kolejna góra do zdobycia: Piaskowa Góra)


Jeziorko Turkusowe w Wapnicy

Inne znane wolińskie jeziora to Jezioro Czajcze przy zielonym szlaku (koło Warnowa), jezioro Wisełka (jedyne z małym kąpieliskiem) oraz Jezioro Martwa Dziwna (Międzywodzie).

Uwaga! Pamiętajmy, że większość  przyrodniczych skarbów wyspy znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, co oznacza, że obowiązują nas wszystkie "parkowe" ograniczenia, m.in. zakaz wprowadzania psów.


Więcej o atrakcjach Wyspy Wolin:Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel