Kaplica Św. Michała i mogiły konfederatów barskich w Lesie Groby
Miejscowość: Harbutowice
check_circle Nachylenia terenu
check_circle Drogi na wózek z dużymi kołami
check_circle Głównie w cieniu
Kaplica św. Michała Archanioła znajduje się na zalesionym wzgórzu powyżej Harbutowic. Jej historia związana jest z bitwą pod Lanckoroną oraz pochowanymi tu poległymi konfederatami barskimi.

"Na Świętym Michale" - kościół św. Michała Archanioła
Zgodnie z lokalną tradycją w tym miejscu stał drewniany kościółek pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Stąd pochodzi starsza nazwa miejsca tego "Na Świętym Michale". Podobno w l. 80 XX w. nauczyciel wraz ze swoją klasą ze szkoły w Harbutowicach odkryli tu fundamenty dawnego kościoła, oczyścili teren, otoczyli go prowizorycznym płotem, a także przynieśli tu metalowy krzyż (wg. https://parafiaharbutowice.pl/zarys-historyczny).
Bitwa pod Lanckoroną i bitwa pod Grobami
Bitwa pod Grobami (które jeszcze wtedy nie nazywały się "Groby"), nazywana też bitwą na Dziale, była częścią wielkiej Bitwy pod Lanckoroną, która rozegrała się 23 maja 1771 r. 1200 konfederatów barskich stoczyło tu wtedy walkę z rosyjskimi oddziałami pod wodzą Aleksandra Suworowa i Iwana Drewicza. Carskich żołnierzy było ponad 4 razy więcej niż konfederatów.

Kilkuset poległych w tej, niestety przegranej walce, konfederatów pochowano właśnie przy niewielkim kościółku św. Michała między Harbutowicami i Palczą. To od tego czasu mieszkańcy okolicy zaczęli nazywać to miejsce "Las Groby" (lub po prostu "Groby"). Dziś nadal znajdziemy tu kilka zachowanych bezimiennych nagrobków.

Kaplica św. Michała Archanioła w Lesie Groby
Jak już wiemy kościółek nie przetrwał do naszych czasów, za to niedawno (2008 r.) wybudowano drewnianą kaplicę z rzeźbą jej patrona - św. Michała Archanioła. Teren został uporządkowany, ogrodzony. Przy kaplicy stanęły nowe ławki, które służą uczestnikom odprawianych tu "polowych msze św.", Można wziąć w nich udział w rocznicę bitwy (23 maja) oraz w dzień patrona (29 września).

Dodatkowo, już poza terenem cmentarza i kaplicy, znajduje się zadaszona wiata turystyczna ze stołem i ławkami:

Jak dojść do mogił konfederatów i kaplicy w Lesie Groby?
Tuż przy mogiłach i cmentarzu przechodzi długodystansowy niebieski szlak Brzeźnica - Kacwin, edukacyjna "Konfederacka ścieżka w Harbutowicach" (biało-czerwone oznaczenia) oraz szlak papieski (żółte oznaczenia przemalowane jasnozieloną farbą).
Najkrótsza droga do Lasu Groby
Najkrótsza droga prowadzi tu z centrum Harbutowic. Dojście polną drogą zajmie nam ok. 40 min.
Najwygodniejsza droga do mogił konfederatów w Lesie Groby
Niewiele dłuższy będzie niebieski szlak z Przełęczy Sanguszki. Za to do pokonania będziemy mieć mniejszą różnicę wysokości (mniej "wchodzenia pod górę"). Duża część trasy to wygodna i bardzo widokowa najpierw asfaltowa, a następnie polna droga.

łatwa
Las Groby i mogiły konfederatów barskich z Przełęczy Sanguszki

Dla Lasu Groby z Lanckorony
Tym samym niebieskim szlakiem możemy dojść do Lasu Groby od drugiej strony - tj, z Lanckorony. Trasa z Lanckorony to 5 km, ok. 1,5 godz. w jedną stronę.
Data dodania:
Wiecej w regionie Beskid Makowski




